Ana SayfaYaşamSağlıkMetabolizmanız için En İyi Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Metabolizmanız için En İyi Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu konusunda tüm beslenme uzmanları hemfikir. Fakat aynı zamanda çoğu insanın vakit bulamadığı ya da direkt olarak atladığı bir öğün. Elbette metabolizmanızı ideal hızda tutmak ve sağlıklı kalmak için kahvaltı kilit bir faktör. Bu konuda kafanızdaki soruları cevaplamak ve ideal kahvaltının nasıl olabileceğine dair fikir vermek adına uzman görüşlerinden ve araştırmalardan ipuçları derledik.

Atlamak ya da Atlamamak, Bütün Mesele Bu mu?

Bu soruya herkese uygun bir cevap vermek güç. Yapılan araştırmalar, kahvaltının atlandığı ve yapıldığı durumlarda, farklı bünyelerde farklı sonuçların elde edildiğini gösteriyor. Bu yüzden kahvaltının gününüz içindeki önemi, biyolojik saatiniz ve alışkanlıklarınız ile ilgili. Bu durumda tutarlılık devreye giriyor. Normalde her sabah kahvaltı yapan bir insansanız, sabahları kahvaltıyı atlamamaya devam etmeniz gerekiyor.

Kahvaltı, pek çok besin grubunu karıştırdığınız zengin bir öğün olmalı.

Güne kahvaltıyla başlayan insanların öğle ve akşam yemeklerinde daha az yedikleri gözlemlenmiş. Kahvaltıyı atlayanlar ise özellikle öğle yemeğinde bol kalorili, sağlıksız ve büyük porsiyonlu yemeklere yöneliyorlar. Bu yüzden eğer amacınız kilo vermek veya daha sağlıklı beslenmek ise kahvaltıyı atlamayın.

Ayrıca araştırmalar günün ilk öğünü ile son öğünü arasında 10-12 saatlik bir zaman diliminin olması gerektiğini gösteriyor. Günde sadece iki öğünle beslenenlerin biyolojik saati bundan olumsuz etkileniyor ve gece yarısı atıştırmalıklarına yönelme isteği uyandırıyor. Bu yüzden kahvaltıyı atlamak sağlıklı bir seçenek değil.

Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

Diğer öğünlerin aksine kahvaltı, pek çok besin grubunu karıştırıp kendinize sağlıklı bir yemek yaratabileceğiniz bir öğün. Sebzeli bir omlet ile hem günlük sebze ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilir, hem de öğle yemeğine kadar sizi tok tutacak bir kahvaltı edebilirsiniz. Böylece öğle yemeğine çıkmadan önceki sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durabilir aynı zamanda öğle yemeğinde de sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Kahvaltının Metabolizma Üzerindeki Rolü

Gün içindeki ilk öğününüz ile vücudunuza artık uyanık olduğunun ve harekete geçme vaktinin geldiğini söylüyorsunuz. Erken saatlerde yapılan kahvaltı, metabolizmanıza hızlı bir başlangıç sağlar. Kahvaltıyı atlayan insanlar ise ilk öğünün verdiği bu hızı ve diğer faydaları kaçırmış oluyor. Bu da kahvaltıyı atlayanların öğle yemeğine kadarki süreyi halsiz ve motivasyonu düşük geçirmelerine neden oluyor.

Besin değerleri açısından zengin bir kahvaltı ile metabolizmanızın güne hızlı başlamasını sağlayabilirsiniz.

Hem metabolizmanız hem de fiziksel gücünüz için öğünlerin saati ve porsiyon büyüklükleri de büyük önem taşıyor. Kahvaltıdan sonra fiziksel olarak daha aktif olduğunuz için daha zengin bir yemek yemek ve akşam yemeğinde, sonrasında dinlenme modunda olacağınız için hafif bir şeyler yemek en mantıklısı. Aksi takdirde kilo alma gibi beklenmeyen sonuçlara yol açabilirsiniz.

İdeal Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Diyelim kahvaltıyı atlamıyorsunuz fakat şeker ilaveli, paketli mısır gevrekleri ile güne başlıyorsunuz. Böyle bir davranışın da metabolizmanız ve kilo kontrolünüz üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Kahvaltı; protein, sağlıklı yağlar ve bol lif içeren bir öğün olmalı. Sebze, yumurta, kuruyemiş ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı ile metabolizmanızı hızlandırmak ve diğer öğünlerinizde daha sağlıklı tercihler yapmayı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca önemli olan ne kadar kalori aldığınız değil ne kadar kaliteli bir kahvaltı yaptığınız. Aynı kalori miktarına sahip bir kâse mısır gevreği ile taze meyvelerle birlikte alınan bir kâse işlenmemiş yulaf arasında büyük fark var. Elbette vücudunuzun ve metabolizmanızın da bu iki seçeneğe vereceği tepkiler arasında da benzer bir fark bulunuyor.

Siz güne nasıl başlıyorsunuz? Kahvaltı her sabah vazgeçmediğiniz bir öğün mü?