Ana SayfaPozitif EtkiÇevreMikroplastik Nedir?

Mikroplastik Nedir?

Mikroplastikler, bir materyalin içinden kopan plastik parçalarının aşınarak 5 milimetreden küçük bir hale gelmesi anlamına geliyor. Bu partiküller biz farkına varmasak da su kaynaklarından toprağa, topraktan da daha geniş bir alana yayılıyor. Böylece yine plastiğe maruz kalıyoruz. Her ne kadar pek çok endüstrinin mikroplastiklerin çoğalmasına neden olduğu düşünülse de özellikle otomobil lastikleri plastiğin aşınmasında önemli bir yer tutuyor. Plastik kirliliğinin gezegenimiz için büyük bir tehdit olarak görüldüğü son dönemlerde mikroplastikler, bu alandaki yeni soru işaretlerinin önünü açıyor.

Peki, günlük hayatta mikroplastikler ile nasıl karşılaşıyoruz?

Bu sorunun cevabını bulmak zordur. Çünkü mikroplastikler günlük hayatımızın her aşamasında bulunabilir: Mutfak eşyaları, oyuncaklar, tekstil ürünleri, inşaat malzemeleri… Saymakla bitmeyen bu listenin bu kadar uzun olması, endüstriyel üretim için özellikle kullanılan mikroplastiklerin yanı sıra çoğu üretim ağında yer alan materyallerin de halihazırda mikroplastik içermesinden ve bu konuda bir farkındalığın henüz oluşmamasından kaynaklanıyor.

Özetlemek gerekirse birincil mikroplastikler; kişisel bakım, kozmetik, kumlama makineleri gibi endüstriler için özel olarak üretilen mikro boncuklardır diyebiliriz.

İkincil mikroplastiklerin ise kaynağını belirlemek kolay değildir. Aşınarak kendiliğinden küçülmüş plastikleri kapsar ve su kaynaklarından veya direkt doğaya bırakılmış plastiklerin küçülmesinden oluşabilirler.

Mikroplastiklerin insan sağlığına zararları ise henüz bilinmiyor. Uzun vadede insanlara ve doğal hayata olan etkisi üzerine çalışmalar yapılıyor.

Mikroplastik Kirliliğini Nasıl Önleyebiliriz?

Bu noktada kişisel olarak alacağımız önlemler, mikroplastiğin olası zararlarına karşı bizleri koruyacaktır. Bu önlemleri sıralamak gerekirse:

• Plastik pet şişeler yerine cam şişelerin tercih edilmesi.
• Kozmetik ürünleri satın alırken ürünün ambalajındaki içerik kısmının kontrol edilerek üretiminde plastik kullanılmayanların tercih edilmesi.
• Doğal pamuk ve ketenden üretilen tekstil ürünlerini tercih edilmesi.
• Doğa dostu ambalajların kullanılması.
• Tek kullanımlık plastik ürünler yerine sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesi.

Gezegeni yalnızca görünen değil, görünmeyen kirlilikten de korumak elimizde. Bu konuda alacağımız aksiyonlar, gelecek nesillere bırakacağımız dünyanın sürdürülebilirliği açısından çok önemlidir.