Ana Sayfaİş DünyasıMillennialları Yönetmenin Sırrı Millennial Olduklarını Unutmak

Millennialları Yönetmenin Sırrı Millennial Olduklarını Unutmak

Y jenerasyonu ya da daha yaygın adlarıyla millenniallar iş hayatına girdiğinden beri en büyük tartışmaların konusu bu yaş grubunun çalışma etiği ve nasıl kontrol altına alınabilecekleri oldu. Bir nesil öncenin anlayamadığı bu jenerasyonun iş yerinde nasıl yönetilebileceğine dair 600 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma millennialların “millennial” olduğunu unutmaktan geçtiğini gösteriyor.

1981-1996 yılları arasında doğan herkes Y jenerasyonunda sayılıyor; yani bu yıllar arasında doğan herkes birer millennial. Elbette her jenerasyonda olduğu gibi, millennialların da bir önceki nesilden farklı yaptığı şeyler var. Ulaşımdan barınmaya, yemek yeme alışkanlıklarından alışverişe, Y jenerasyonuna dair pek çok genelleme duymak mümkün.

Millennialların çalışma hayatındaki alışkanlıkları bir önceki nesle uymayabiliyor.

Onu ‘Kategorize’ Etmemek En İyisi

İnternette millenniallar ve iş hayatı üzerine okuduğunuz yazıların çoğunda bu nesli mutlu etmek ve iş yerinde maksimum verimi elde etmek adına pek çok önerilerle karşılaşıyoruz. “Olumlu pekiştirme ve teşvik kullanın. Daha esnek çalışma günleri ve saatleri ile bu nesli mutlu edin,” gibi tavsiyelerle dolu listeler uzadıkça uzuyor.

Bu listeler bir jenerasyona ait olmanın bir eksi ya da artı olduğunu varsayarak duruma bir problemmişçesine yaklaşıp çözüm üretme odaklı.

 

Fakat akademik bir yayın olan Yönetimsel Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma bu yaklaşımın yanlış olduğu görüşünde. Oldukça kapsamlı olan bu araştırma, bireylerin kişiliklerinin ve davranışlarının sadece yüzde ikisinin kendi jenerasyonlarıyla aynı olabileceğini gösteriyor. Bu da iki millennialın arasındaki tutum farklılıklarının iki ayrı jenerasyon arasındaki farklılıklarla aynı olabileceğini gösteriyor.

Millenialı Değil Çalışanınızı Tanıyın!

İster millennial ister x jenerasyonu olsun, her bireyin iş yerine ve yaptığı işe kendi birikimini, hedeflerini ve yeteneklerini kazandırdığını unutmamak en doğrusu. Yöneticilerin de bunu göz önünde bulundurarak her bireye farklı davranması, herkese uyan stratejilerden uzak durması ile ancak en yüksek verim elde edilebilir.

“Millenniallar olumlu pekiştirmeden hoşlanır,” gibi genellemelerden kaçıp bireylerin kişisel özelliklerine kulak vermek gerekiyor. Örneğin çalışanlarınızın bazıları insan içinde tebrik edilmekten ve övgü almaktan hoşlanırken bazıları bunun yöneticisi ile kendisi arasında geçmesi gereken bir konuşma olmasını tercih edebilir. Bu durumda iyi bir yöneticinin yapması gereken çalışanını tanıyıp buna göre davranmak olmalı.