Ana SayfaBizden HaberlerMilyar dolarlık servetleri var ama hayal ettiğiniz gibi bir hayatlari yok…

Milyar dolarlık servetleri var ama hayal ettiğiniz gibi bir hayatlari yok…

Warren Buffett, Mark Zuckerberg, Carlos Slim Helu, Charlie Ergen, Amancio Ortega, Azim Premji, Judy Faulkner, Ingvar Kamprad… Onların ortak özelliği, milyarlarca dolarlık şirketleri yönetmeleri ve tabii ki dünyanın sayılı zenginleri arasında olmaları. Ama hiç tahmin ettiğiniz gibi bir yaşamları yok! Nasıl mı?

Bir tişört ve jean pantolonla işe gidiyor, Toyota veya Volkswagen kullanıyorlar, pek çok kişi gibi… Ama pek çok kişiden farklı olarak onların milyar dolarlık şirketleri, gayrimenkulleri var.

İster onlara “tutumlu” deyin ister “cimri” ya da onları “Çok kazanıyorlar ama hayatı yaşamayı bilmiyorlar” diye eleştirin, işte “Çok zengin” bir hayat sürmeyen dolar milyarderleri ve yaşamları.

 

1

 

WARREN BUFFETT, 68.1 MİLYAR DOLAR

Berkshire Hathaway’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su… 68.1 milyar dolarlık bir serveti olduğu biliniyor ama Warren Buffett hala 1958 yılında 31 bin 500 dolara satın aldığı bir evde oturuyor.

Dünyanın en zengin ve zeki işadamları arasında başı çeken Buffett, cep telefonu taşımıyor, masasında ise bir bilgisiyar bile yok! 2014 yılında yaptığı bir konuşmada, hayat kalitesinin kazanılan paranın oranıyla ilgili olmadığını söyleyen Buffett, altı ya da sekiz evi olsaydı hayatının şu andan daha kötü olabileceğini belirtmişti:

“Daha mutlu olamazdım! Belki de altı ya da sekiz evim olsaydı, daha kötü bir hayatım olacaktı. İhtiyacım olan her şeye sahibim. Daha fazlasına ihtiyacım yok. Belli bir noktadan sonra zaten ‘daha fazla’sına sahip olmanızın da bir anlamı kalmıyor.”

 

2

 

MARK ZUCKERBERG, 51.5 MİLYAR DOLAR

Facebook’un kurucusu ve CEO’su… Serveti; 51.5 milyar dolar ve bir Volkwagen kullanıyor.

Eşi Priscilla Chan ve minik kızıyla mütevazı bir hayat sürüyor, Zuckerberg… Penye tişört, jean pantolon, hatta spor terlikle işe gitmekten çekinmiyor. Öyle ki bu kıyafet, onun üniforması gibi!

32 yaşındaki Mark Zuckerberg, yaptığı bağışlarla da takdir topluyor ve amacının topluma nasıl daha iyi hizmet edebilmek olduğunu söylüyor.

Chan ile 2012 yılında evlenen Zuckerberg, servetine göre daha mütevazı bir evde yaşıyor. Zuckerberg ailesinin evi, 7 milyon dolar değerinde.

 

3

 

CARLOS SLIM HELU, 31.6 MİLYAR DOLAR

Grupo Carso’nun kurucusu. 31.6 milyar dolarlık bir malvarlığı olan Carso, 40 yıldır altı odalı bir evde yaşıyor. Kazandıklarını yeni yatırımlarda kullanmayı tercih ettiğini belirtiyor.

76 yaşındaki dolar milyarderi, Meksika’nın en zengini… Özel jetleri ve yatları yok. Hala eski model bir Mercedes-Benz kullanıyor. 40 yıldır yaşadığı evde, çocukları ve torunlarıyla ev yemekleri yemekten hoşlanıyor.

CHARLIE ERGEN, 14.4 MİLYAR DOLAR 

Dish Network’ün yönetim kurulu başkanı. Serveti, 14.4 milyar dolar. Financial Times’e verdiği bir röportajda, zor bir çocukluk geçirdiğini belirten Ergen, işyerine sandviç ve içeceğini götürüyor her gün! Ergen’in seyahatlerde ise meslektaşlarıyla aynı otel odasını paylaştığı da biliniyor.

 

4

 

AMANCIO ORTEGA, 71.1 MİLYAR DOLAR 

Inditex’in kurucusu. Şöyle diyelim ki daha iyi anlaşılsın: Zara’nın kurucusu ve tabii ki dünyanın en zengin ikinci adamı. Ama bu durum, kişisel tüketim alışkanlıklarını değiştirmesine engel olmamış.

Eşiyle birlikte İspanya’da mütevazı bir hayat sürüyor. Öğle yemeklerini çalışanlarıyla birlikte Zara’nın yemekhanesinde yiyor. Onun da Zuckerberg gibi bir ‘iş üniforması’ var: Mavi bir blazer ceket, beyaz tişört, gri pantolon.

Ortega’nın diğer milyarderlerden farklı olarak 45 milyon dolar değerinde özel bir jeti de var ama çok yoğun olduğu için seyahat etmeye fırsatı yok!

JUDY FAULKNER, 2.5 MİLYAR DOLAR

Epic Systems’ın kurucusu. Gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ‘kadın milyarder’ Faulkner, 72 yaşında. Uzun zamandır eşiyle birlikte ABD Wisconsin’de yaşıyor ve 15 yıldır yalnızca iki otomobili olduğu biliniyor.

O, bağışsever bir dolar milyarderi. Hiçbir zaman zenginliği bireysel olarak algılamadığını söyleyen Faulkner alkışı hak ediyor. “Çok zengin olayım ve lüks içinde yüzeyim gibi bir hayalim hiç olmadı” diyen Faulkner, “barınma, sağlık, eğitim” gibi alanlara bağış yaparak harcıyor servetini…

 Chairman of Wipro Ltd. Azim Premji gestures during a press conference to announce the January-March 2007 quarter results at the company's headquarters in Bangalore, India, Friday, April 20, 2007. India's third-largest software company, Wipro Ltd., said Friday that its net profit in the January-March quarter jumped 44 percent from a year ago, helped by continued outsourcing orders from overseas. Bangalore-based Wipro reported a profit of 8.61 billion rupees (US$200 million, euro147 million) in the fiscal fourth quarter, taking profit in the year ended March to 29.17 billion rupees (US$677 million, euro498 million), up 44 percent from a year earlier, a company statement said. (AP Photo/Aijaz Rahi)
 

AZIM PREMJI, 16.6 MİLYAR DOLAR

Hindistan’ın teknoloji devi. 70 yaşındaki Premji’nin serveti 16.6 milyar dolar ve havaalanına giderken Hindistan’ın o meşhur üç tekerlekli araçlarını kullanmaktan çekinmiyor!

Gündelik hayatında da ikinci el otomobilleri tercih ettiği biliniyor. Çalışanlarına her zaman hatırlattığı bir şey de var: “Ofisten çıkarken ışıkları kapatmayı unutmayın!”

INGVAR KAMPRAD, 39.3 MİLYAR DOLAR 

İsveçli işadamı, Avrupa’nın en zenginlerinden. Şöyle diyelim, Ikea’nın kurucusu… Kamprad, ekonomi sınıfında uçmayı tercih ediyor ve çoğu zaman otobüse biniyor. Öğle yemeklerini Ikea’nın kafeteryasında yiyor. Otomobilinin markasını tahmin etmek güç değil: Volvo…

90 yaşındaki Kamprad, 40 yıl yaşadığı İsviçre’den 2013 yılında İsveç’e taşınmış. İsveç’in yüksek vergilerinden yakınan işadamı, son derece mütavazı bir çiftlik içinde yaşıyor ve çok mutlu olduğunu söylüyor.