Ana SayfaBizden HaberlerMilyon dolarlık oyuncu, milyar dolarlık girişimci: Jessica Alba

Milyon dolarlık oyuncu, milyar dolarlık girişimci: Jessica Alba

Oyunculuk kariyeri devam ederken çevre dostu ürünlerden oluşan Honest adlı bir marka yaratan Jessica Alba, şimdi de başarılı bir iş kadını olarak gündemde. Jessica Alba “Böyle bir şirkete yatırım yapmam başta delilikti. ‘Honest’ üç yıl boyunca hiç iş yapmadı. Ben yine de sınırlarımı zorladım” diyor.

35 yaşındaki ABD’li oyuncu Jessica Alba’yı nasıl bilirsiniz? Bir Altın Küre adaylığı bulunan ABD’li oyuncu için kimileri ‘dünyanın en güzel kadınlarından biri’ diyebilir ya da Dark Angel, Günah Şehri, Fantastik Dörtlü ve Maviliklere Doğru, Good Luck Chuck gibi filmlerde rol alan bir aktris demek de mümkün… Üstelik Hollywood’daki birçok meslektaşının aksine mutlu bir evliliği ve Honor ile Haven adlı iki kızı var.

1

ABD’NİN EN ZENGİN KADINLARINDAN BİRİ OLDU

Tüm bunların yanında Jessica Alba, beş yıldır da bir iş kadını… Alba, Honest adlı milyar dolarlık bir şirketin kurucusu, patroniçesi. “Honest”, deterjan, bebek bezi, makyaj malzemesi, tampon gibi pek çok ürünün yer aldığı ‘çevre dostu’ bir marka. Forbes dergisine göre ABD’nin en zengin kadınlarından biri olan güzel oyuncu, bu işi yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu gizlemiyor. Rahat bir hayat yaşadığını ve para konusunda her zaman kendini sorumlu hissettiğini söylüyor:
“Hiçbir yere gitmeyen bir şirkete yatırım yaptım ve bu tam bir delilikti. ‘Honest’, üç yıl boyunca hiç iş yapmadı. Zamanla kötüye gitti. Etrafımdakiler bana deli olduğumu söylese de ben yine de sınırlarımı zorladım.”

İş hayatında en büyük yardımcısı eşi, yapımcı Cash Warren. Hollywood’da kimsenin kendisine yardım edemeyeceğini belirten Jessica Alba, eşinin girişimci ruhuna güvendiğini itiraf ediyor:
“Eşim beni iş ortağım Christopher Gavigan ile tanıştırdı. O da benim fikirlerim doğrultusunda iş modelini oluşturdu. Ama bu, çok uzun zaman aldı. Hep doğru kişileri bulmam gerekti. Kendinizi doğru insanlarla ve kendinizden zeki kişilerle çevrelediğinizde doğru işi yapıyorsunuz. Ben bu görüşe çok inanıyorum.”

Cosmopolitan dergisine verdiği röportajda kimi zaman iş hayatının sert yüzünden de yakınıyor, Alba: “Erkeklerin dünyasında yaşıyoruz ama kadınların ne istediğini ve erkeklerin ne istemediğini biliyorum. Onlardan daha avantajlı durumdayım. Toplantılarda karşı cinsten biri beni sorguladığında ‘Eve git ve eşine sor. Bu çok anlamsız bir konuşma. Eve git ve onunla konuş’ diyorum. Paket tasarımlarından konuştuğumuzda ‘Bana gerçekten kadın bakım ürünlerinin paketlenmesi hakkında soru mu soruyorsunuz? Bunu sizinle gerçekten tartışamam’ dediğim de oluyor. Ama erkekleri işin içine sokmayı çok seviyorum çünkü mağazaya gitmeleri gerekiyor.”

2

“KADINLAR VE ERKEKLER HİÇBİR ALANDA EŞİT ŞARTLARDA ÇALIŞMIYOR”

ABD’li güzel oyuncu Alba, iş dünyasında kadın ve erkeklerin eşit olmadığını ama bu durumun kendisini yıldırmadığını söylüyor:
“Kadınlar erkeklerle aynı maaşı almıyor. İş dünyasında ve ülke yönetiminde çok fazla kadın yok. Yani hiçbir yerde eşit değiliz. Eşitlik gelene kadar, hangi sektörde olursanız olun, bunu hissedeceksiniz. Ama ben ilk günden itibaren bir masanın çevresinde erkek ve kadınların eşit dağılımda olmasına dikkat ettim… İş hayatında ya da Hollywood’da örnek alacağım bir kadın olduğunda mutlu oluyorum. Örneğin, erkek oyuncular kadar çok kazanan Jennifer Lawrence gibi.”

Jessica Alba’nın hayatında her şey çok iyi giderken geçtiğimiz günlerde güzel oyuncu birtakım davalarla boğuşmak zorunda kaldı. Markası Honest Company’ye (Dürüstlük Şirketi) organik olduğu söylenen ürünlerinin organik olmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Daha sonra bebek ürünleriyle ilgili sorunlar da çıktı ve ürünlerin organik üretim ve tüketim yasalarına göre ürünün içeriğinde bulundurulması yasak olan 11 sentetik madde içerdiği iddia edildi. ‘Hırslı’ iş kadını Jessica Alba, bu suçlamalarla nasıl baş edecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz! Şirketini “Tüm annelere destek olmak, tüm çocukları da daha güvenli ve iyi bir yerde yetiştirmek için kurdum” diyen Alba, bu iddialarla uzun süre savaşacak gibi…

Braun markasının yüzü olarak Türkiye’ye de gelen Jessica Alba, spor sayesinde formunu koruduğunu söylüyor. İki çocuk annesi, yıllardır dünyanın en güzel kadınları sıralamasında başı çeken Alba, astım rahatsızlığını spor sayesinde yendiğini vurguluyor. Şirketinin kuruluş amacında da söylediği üzere özellikle çocuklara karşı çok duyarlı olduğunu sıkça dile getiriyor, hele ki ‘hasta’ çocuklara… Yardımseverliğiyle de alkışı hak ediyor.