Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiMilyonlarca Kişi Ziyaret Ediyor! Dünyanın En Önemli Güncel Sergileri ile Ziyaretçi Rekoru Kıran Müzeler

Milyonlarca Kişi Ziyaret Ediyor! Dünyanın En Önemli Güncel Sergileri ile Ziyaretçi Rekoru Kıran Müzeler

Günde yaklaşık 2 milyon kişinin gezdiği sergi… Yıllardır dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi akınına uğrayan, 10 milyon 200 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl da rekor kıran ünlü müze… “Türkiye’de de bu müthiş rakamları görmek istiyoruz!” diyerek ziyaretçi rekoru kıran sergi ve müzeleri sıralıyoruz…

Fondation Beyeler tarafından düzenlenen “The Young Picasso: Blue and Rose Periods” sergisi, Art Basel ziyaretçilerinin favori sergilerinden biri oldu. 3 Şubat-16 Haziran 2019 tarihleri arasında 316 bin ziyaretçiyi ağırlayan (günlük ziyaretçi oranı yaklaşık 2 bin 400 kişi) “The Young Picasso: Blue and Rose Periods” sergisi, böylece İsviçre müze tarihinde en popüler “ikinci” sergi olarak tarihe geçti.

Yine Fondation Beyeler tarafından düzenlenen Monet sergisi, bu sergiden önce en yoğun katılım oranına sahip ikinci sergiydi. 2017 yılında kurumun 20. yılına özel açılan sergi, ikinciliği Picasso’ya kaptırırken birincilik ise Gauguin’de kaldı. Fransız sanatçı Gauguin’in 50 eserinin sergilendiği 2015 yılındaki sergiyi 369 bin 787 kişi ziyaret etmişti. Bu arada Fondation Beyeler, gelecek yıl için Madrid’teki Prado Müzesi ile anlaştı. Bakalım, İspanyol sanatçı Francisco de Goya eserlerini kaç kişi ziyaret edecek!

Metropolitan Sanat Müzesi’nin Rekortmen Sergisi

Metropolitan Sanat Müzesi’ne (MET) bağlı “The Costume Institute”un 2018 yılındaki “Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” (Uhrevi Bedenler: Moda ve Katolik Hayal Gücü) adlı bahar sergisi de geçen yılın ziyaretçi rekorunu kıran önemli bir sergi. “Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” adlı sergide papalık kıyafetleri ve daha önce hiç Vatikan dışına çıkarılmamış Sistine Şapeli’ne ait kutsal eserler yer almıştı. “Met Fifth Avenue” ve “Met Cloisters” olmak üzere iki ayrı binada 25 galeriye yayılan sergi, tam 60 bin metrekarelik bir alanı kaplayarak da Metropolitan Müzesi’nin (MET) kayıtlarına geçmiş oldu (En çok yer kaplayan sergi).

ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Sanat Müzesi’nin (MET) şimdiye kadar en çok ziyaret edilen sergisi olan “Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”, 1 milyon 700 bin kişiyi ağırladı. The Art Newspaper’in verilerine göre bu rakam günde 10 bin 919 ziyaretçi demek! Müthiş bir rakam! Bu rekorun daha önceki sahibi yaklaşık 1 milyon 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan “Treasures of Tutankhamun/ Tutankhamun Hazineleri” sergisiydi (1978).

ABD New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi (MET).

Metropolitan Müzesi’nin (MET) 2018 tarihli bir başka sergisi “Michelangelo: Divine Draftsman and Designer”ın da günde 7 bin 893 ziyaretçiyle ilk sıralarda olduğunu da hatırlatmak gerek. Yine ABD’de bir başka sergiye ama bu kez Washington’a gidelim. The Smithsonian American Art Museum’daki Koreli sanatçı Do Ho Suh’un eserlerinin yer aldığı sergi de günde 7 bin 853 ziyaretçiyi ağırlayarak en dikkat çeken sergiler arasına girmeyi başardı.

Çin de Müze ve Sergileriyle Yarışın Üst Sıralarında

Çin’deki The Shanghai Museum, geçen yılın en çok konuşulan sergilerine ev sahipliği yapan başka bir müze. Bu sergilerde başı çeken de Londra Tate’in eserlerinin görücüye çıktığı sergiydi. Günde 7 bin 126 kişi ziyaret etti.

Geçen yılın en çok konuşulan sergilerinden birine ev sahipliği yapan Çin’deki The Shanghai Museum.

Geçen yılın ziyaretçi anlamında rekor kıran diğer sanat etkinliklerine imza atan kurumların arasında Paris’teki The Fondation Louis Vuitton ve Avustralya Melbourne’deki NGV International’ı saymak mümkün. New York’taki Museum of Modern Art’ın (MoMA) eserlerini sanatseverler ile buluşturdular. Paris’teki sergiyi günde 5 bin 171 kişi ziyaret ederken Melbourne’deki ziyaretçi sayısı, 3 bin 312 oldu.

Listenin İlk Sırasını Kaptırmayan Müze: Louvre Müzesi (Musée du Louvre)

The Art Newspaper’in bu kez de dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzeleri haberindeki diğer muhteşem rakamlara da göz gezdirelim. 2018 yılının rekortmeni, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan Louvre Müzesi (Musée du Louvre). Louvre Müzesi’nin geçen yılki ziyaretçi sayısı; 10 milyon 200 bin. Şüphesiz 226 yıllık bu müze, gelmiş geçmiş en önemli müzelerden biri. Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre, tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar uzanan koleksiyon yelpazesiyle, listenin ilk sırasını kimselere kaptırmamakta kararlı.

Paris’teki Louvre Müzesi’nin geçen yılki ziyaretçi sayısı: 10 milyon 200 bin.

Çin’in başkenti Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi, ikinci sırada. 2018 yılındaki ziyaretçi sayısı; 8 milyon 610 bin. Çin Ulusal Müzesi (National Museum of China), ülkenin ana tarih ve sanat müzesi. 2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulan müze, Çin’in sanat ve tarihi hakkında bilgiler vermekte. 

ABD New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art) en çok ziyaret edilen müzeler sıralamasında üçüncü sırada. MET, beş bin yıllık bir zaman dilimini ve çok sayıda kültürü kapsayan geniş kapsamlı koleksiyonuyla ünlü. Müzede ikonik sanat eserlerini de görmek mümkün, asırlık kostümleri ve zırhları da… Metropolitan Sanat Müzesi’nin 2018 yılındaki ziyaretçi sayısı; 6 milyon 953 bin. Listede ilk sırada yer alan müzelerin 2017 yılında da ziyaretçi rekoruna sahip olan müzeler olduğunu da hatırlatalım.

Dördüncü sırada Vatikan Müzeleri (The Vatican Museums/ Musei Vaticani) yer almakta. 54 farklı galeri koleksiyonlarından oluşuyor. Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen ve dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir yapı.

İngilizler de Listede

Londra’daki Tate Modern, dünyanın en ünlü ve popüler müzelerinden biri.

Listede daha sonra İngiltere’nin önemli müzeleri yer almakta: British Museum (BM), Tate Modern ve National Galler. 5 milyon 900 bin ziyaretçiyle Tate Modern beşinci sırada. 20. yüzyıldan günümüze modern sanat eserlerinin sergilendiği müze, daha önce güç istasyonu olarak kullanılan bir binada bulunmakta. 2000 yılında açıldığından bu yana Londra’nın en ünlü ve popüler müzeleri arasında.

Peki dünya genelinde en çok ziyaret edilen müze ya da sergiler arasında Türkiye’nin “adı” var mı? Ne yazık ki yok. Temennimiz Türkiye’nin de bu sıralamalarda yer alabilmesi…