Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımModa Teknolojisi, Avrupa, ABD ve Rusya’dan sonra Hindistan’da

Moda Teknolojisi, Avrupa, ABD ve Rusya’dan sonra Hindistan’da

Moda teknolojisi ve perakende sektörünün Avrupa ve ABD’deki mevcut durumu, Rusya’nın moda teknolojisi alanındaki start-up firmalarıyla farklı bir devinim kazanacak gibi görünüyor. Tüketici alışkanlıklarında e-ticaret ile değişen boyut, istenilen bedendeki ayakkabı ya da elbiselerin bir uygulama ile saliseler sonra önünüzde listelenmesi, daha sabırsız bir müşteri kitlesi yaratacağa benziyor. Peki Bollywood’la sinema sektöründe kendinden söz ettiren Hindistan, moda teknolojisi ve bu alandaki eğilimlere nasıl yaklaşıyor? Hint yatırımcılar neden yatırımlarını moda teknolojisi start-up’larına yönlendiriyor?

Gıda, eğitim ve lojistik teknolojileri şirketlerinden sonra yatırımcıların ilgisi, moda teknolojilerine yöneldi. Bu yönelimin başında yer alan Hint girişimciler, moda toplulukları yaratmak için sosyal medyadan öğrendikleri püf noktalarını kullanıyorlar.

E-ticaret, hali hazırda moda sektöründe önemli oranda ilgi görüyor aynı zamanda bu seçkin dünyaya kapılarını açan yeni moda teknoloji start-up’ları da var. Bu tür platformların büyümesi ise sektördeki mevcut hareketliliği daha da artırabilir.

Pek çok moda teknolojisi şirketi, kendileri için özel tasarımlar yaratıp katlanarak büyüdüler. Bu büyüme, dijital ürün ve hizmet platformlarının gelişmesi yoluyla önemli bir ivme kazandı.

Yeni teknolojilerin yaygın kullanımı, toplulukların katılımı ve moda ile yerel pazarlar arasında artan bağlantı, moda teknolojisi ve e-ticaret birlikteliğinin yarattığı kalkınmayı daha da hızlandıracağa benziyor.

Gerçek zamanlı müşteri katılımı

Moda endüstrisindeki bu dijital değişim, pazarın lideri konumundaki şirketlerin yöneticileri tarafından da fark edilmeye başlandı.

Moda teknoloji platformu 6Degree COO’su Amit Bhardwaj’a göre Hindistan’da verimlilik ve müşteri katılımı anlamında sektörde önemli bir mesafe katedildi: “Moda endüstrisi her zaman operasyonel verimlilik ve müşteri katılımı için gelişmekte olan teknolojiyi benimsemeye açık oldu. Geçtiğimiz yıllarda, üretim tekniklerinde ve aynı zamanda perakende mağaza operasyonlarında önemli bir ilerleme yaşandı. Bu, moda tasarımcılarına ve şirketlerine maliyetlerini düşürmeleri ve karlılıklarını artırmaları konularında oldukça yardımcı oldu.”

Bhardjaw’a göre canlı yayın, sosyal medya, yapay zekaya eğilim, kurumsal mobil uygulamalar gibi teknolojinin sonuçları da, gerçek zamanlı müşteri katılımıyla bir sonraki büyüme dalgasını getirerek daha fazla satış ve müşteri memnuniyetine yol açacak.

Avrupa, ABD ve Rusya’daki moda teknolojisi ve e-ticaret alanındaki gelişmeler sonrasında Hindistan’da da önemli bir hareketlilik olduğunu söylememiz mümkün. Peki, sinema sektöründe yıllar sonra Hollywood’un karşısına Avrupa sinemasının ardından önemli bir aktör olarak çıkan Bollywood’un bir benzerini moda teknolojisi alanında görebilecek miyiz? Hint yatırımcılara göre bu yenilikleri ya da start-up’ları görmemiz çok uzun sürmeyecek. İzlemeye devam ediyoruz…