Ana SayfaBizden HaberlerModa ve teknoloji evliliğinden başyapıtlar doğuyor

Moda ve teknoloji evliliğinden başyapıtlar doğuyor

Üç boyutlu gece elbiselerinden giyilebilir teknolojik ürünlere, akıllı kumaşlardan üzerimizde taşıyabileceğimiz güneş panellerine geleceğin ‘moda’sından söz etmiyoruz! Çünkü günümüzde hepsi gerçek ve artık hiçbiri ‘Zihni Sinir’in ‘komik’ icatları gibi durmuyor. Stil sahibiyseniz ve üstelik teknolojik gelişmeleri bir adım önden takip ediyorsanız, bu tasarımlar tam da size göre.

 

Teknoloji artık hayatımızın her alanında var, daha da genişlemeye devam ediyor. Sürücüsüz araçlar, hologramlar, akıllı saatler (smartwatches) hayatımıza çoktan girdi. Teknolojinin moda ile olan evililği ise beklenen sondu. Şimdi ise bu muhteşem birliktelikten ‘akıllara ziyan’, üstelik son derece şık tasarımlar ortaya çıkıyor.

MODA TEKNOLOJİSİ… NEDEN ŞİMDİ?

Moda ve teknolojinin kaçınılmaz işbirliğinin başlaması ve tam gaz devam etmesi, birkaç faktöre dayanıyor:

Teknoloji artık daha ‘minimal’. İşlemciler daha hızlı, akıllı telefonlar daha ‘ince’ ama daha akıllı! Küçük bütçelerle büyük işler başarmak mümkün.
Ayrıca teknoloji şirketleri pazarlarını genişletmek istiyor çünkü popüler teknolojiler bazı pazarlarda varolamıyor. Teknolojiyi başka bir şekilde sunmak önemli bir seçenek. Moda da en iyi alanlardan biri. Teknolojiyi siyah beyaz kutular içinde sunmak yerine renkli moda tasarımlarıyla sergilemek tabii ki daha akıllıca.

Moda dünyası da tabiatı itibariyle sürekli yenilikler peşinde. Bir tasarımı uzun süre cazip kılmak çok kolay değil. Ve sürekli değişiklik şart. Moda ve teknoloji evliliği, bu farklılığı mümkün kılıyor. Tasarımcılar, bir sonraki sezonu düşünmek yerine işlerine teknolojiyi dahil etmeyi tercih ediyorlar.


MODA VE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİNİN KAZANDIRDIKLARI

1. 3 BOYUTLU MODA

3D baskının alanı hayli genişledi. Bu teknoloji artık gece elbiselerinde de kullanılıyor. Temmuz ayında Almanya’da düzenlenen bir moda şovunda ABD’den Asya’ya pek çok ülkeden tasarımcıların 3D baskıyla gerçekleştirdikleri tasarımlar sergilendi. Yakın bir gelecekte bu tasarımlar sadece podyumda kalmayacak, takım elbiseden tişörte hayatımızın her alanında varolacaklar.

3

2. GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Moda üreticilerinin ilgilendiği en önemli alanlardan biri de bu… Son zamanlarda gördüğünüz akıllı telefonlar, bir moda aksesuarına benzemiyor mu? Apple ve Samsung gibi teknoloji devleri artık fonksiyonellik kadar stile de önem veriyor.
Ayrıca moda devleriyle teknoloji devlerinin işbirlikleri de dikkat çekici: Apple, Hermes ile işbirliğine gidiyor. Örneğin, Applewatch için bir seri çıktı bu ortaklıktan.
Google, Intel ve Tag Heuer, 1500 dolarlık bir akıllı saate imza attı.
Mont Blanc, -klasik bir saat yerine- mekanikten dijitale geçiş yapıyor. Bu saatte, akıllı saate benzer bir ekran var. Telefonunuzdaki bildiriler de saate yansıyor.

Giyilebilir teknolojik ürünleri izlemeye devam edeceğiz! Umarız fiyatlar daha makul olur:)

4

3. HARRY POTTER’IN GÖRÜNMEZLİK PELERİNİ (Mİ?!)

Harry Potter gibi görünmezlik pelerinine sahip olmayı kim istemez! Bunun bir bilimkurgu filminde olduğunu düşünebilirsiniz. Ama CHBL Jammer Coat (koruyucu ceket), adlı teknoloji harikası, Harry Potter’ın pelerinini aratmıyor. Giydiğinizde radyo dalgaları artık sizi göremiyor!
Ceketin içindeki donanım radyo dalgalarını kesiyor. Aynı zamanda telefon ve internet sinyallerini de engelliyor. Bu ceket ile teknolojinin zararlı etkilerinden korunuyoruz. Tabii ‘şimdilik’ biraz ağır. Ama dört bir yanımız teknoloji ile çevriliyken bu ceket sayesinde görünmez olmak çok heyecan verici! Ayrıca drone’lardan koruyacak ya da zihin okumayı önleyecek tasarımların da yakın bir gelecekte ortaya çıkacağını ekleyelim.

5

4. GİYİLEBİLİR MP3 OYNATICI, WI-FI, GPS

Sinyalleri kesen ceketin tam tersi bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Bu öyle bir kıyafet ki sizi Bluetooth, WI-FI, GPS’e karşı ‘görünür’ kılıyor. Google Maps’ten (Haritalar) iziniz sürülebiliyor, hatta kıyafetinize şarkı indirebiliyorsunuz! Bu kıyafetin ikinci versiyonu ise çok çevreci: Giyen kişinin çevresindeki havayı temizliyor! Adı: BB Suit! Oldukça da tarz görünüyor.

5. AKILLI KUMAŞLAR

BB Suit ve Jammer Coat, giyilebilir teknoloji için iki iyi örnek. Günümüzde e-tekstil olarak isimlendirilen akıllı kumaşlar ise kıyafetlerin içine gizleniyor ve farklı amaçlar için kullanılabiliyor.
Bazı kumaşlar sadece görsel amaçlı: Işığı yansıtıyor, renk değiştiriyor. Diğerleri atletizm gibi bir spor branşında ve orduda performans artırıcı olarak kullanılıyor. Örneğin, vücut ısısını kontrol altında tutuyor. Bazıları radyasyona karşı korurken bazıları da kas performansına katkı sağlıyor; rüzgarın olumsuz etkilerini kesiyor. Yaşlanmayı önleyen akıllı kumaş olabilir mi? O da var! Yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahip olan akıllı kumaşlar, vücudu sürekli nemlendirerek ciltte antiaging etkisi yaratıyor.

6

6. GİYİLEBİLİR GÜNEŞ PANELLERİ

Güneş panellerini şimdiye kadar evlerde, ofislerde, otomobillerde hatta yollarda bile gördük. Şimdi de Hollandalı tasarımcı Pauline van Dongen, solar panellerini moda tasarımlarına uyguladı.
Gerek görülmediğinde bu paneller gizlenebiliyor ve kıyafet ‘normal’ gözüküyor. Güneş çıktığında ise güneş panelleri tasarımın genelini bozmadan ortaya çıkıyor ve bir saat güneş altında kaldıktan sonra telefonunuzu şarj edebilecek kadar enerji yüklüyorsunuz!
Bu tasarım aynı zamanda tam bir çevreci! Bu solar paneller sayesinde ısınıyorsunuz, başka bir enerji kaynağına ihtiyacınız yok.

7. ASİT YAĞMURU GÖSTERGECİ

Hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştığında bilindiği üzere asit yağmurları yağar. Asya ve ABD’de görmek mümkün. Doğaya ve tabii ki insanlara çok zararlı… Şimdilik asit yağmurlarına karşı bir icat yok ama asite duyarlı dokusuyla ortamda ne kadar asit miktarı olduğunu tespit eden bir tasarım mevcut.
Yağmur yağdığında kıyafetin rengi asit miktarına göre değişiyor ve böylece ortamdaki sağlık riskini de gözler önüne seriyor. Bu bilgiler aynı zamanda bir akıllı telefon aplikasyonu sayesinde yüklenebiliyor ve data oluşturuluyor.

7

8. SPOR VE FITNESS ÜRÜNLERİNDE İNOVASYON
Fitness antrenmanlarını daha verimli kılmak için moda alanında da büyük bir rekabet var. Örneğin; Ralph Lauren’in ürettiği “The Polo Tech Shirt” adlı tişörtün içinde yer alan alıcılar ne kadar kalori yaktığınızı gösteriyor, antrenman yoğunluğunu ölçüyor, spor sonrası oluşan kas tamirini mümkün kılıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor.
Heddoko adlı tasarım ise fitness eğitmeninden farksız! Egzersizi analiz ediyor ve siz form tutarken bir aplikasyon vasıtasıyla geridönüş sağlıyor. Vücudunuzun bazı bölgelerine çok yüklendiyseniz, bunu söylüyor size… Fitness amaçlarınıza ulaşabilmeniz için izlemeniz gereken yolu tarif ediyor.
Önümüzdeki günlerde Hexoskin adlı yeni bir ürünün piyasaya çıkacağı da konuşuluyor. Bu tişört hem uyku halindeki hem de antrenman sırasındaki kalp ritminizi ölçüyor. Bluetooth ile aktif hale geliyor. iOS ve Android işlemcili her akıllı telefonla tıkır tıkır işleyecekmiş, bunu da eklemekte fayda var.

8

HEYECAN VERİCİ GELİŞMELERE DEVAM!

Yukarıda sözü geçen tasarımlar dışında başka dikkat çekici inovasyonlar da söz konusu… Örneğin, “Intımacy 2.0” adlı elbise. Kalp atışınız yükseldikçe transparan hale geliyor. Ya da “Holy dress”… Yalan söylediğiniz zaman sizi bir elektrik akımıyla uyarıyor ama tabii ki sağlığa zararlı değil:) “Paparazzi Lover” paparazzilerden hoşlanmayan ünlülere göre! Kamera ışıkları üzerinize döndüğünde o da LED ışıklarla yanıt veriyor. “Smoke Dress” size çok yaklaşan, sizi rahatsız eden kişilere karşı bir duman yayıyor.

Biz “Yok artık! Daha neler göreceğiz!” diyebileceğimiz tasarımları görmek için sabırsızlanıyoruz. Ya siz?