Ana SayfaGenelMuhammed Ali’nin Ölümünün İkinci Yıl Dönümünde Efsanevi Spor Adamına Bir Saygı Duruşu

Muhammed Ali’nin Ölümünün İkinci Yıl Dönümünde Efsanevi Spor Adamına Bir Saygı Duruşu

Öyle sporcular vardır ki sadece dünya çapındaki şampiyonluklarıyla değil, hayata karşı duruşları, azim ve kararlılıkları, motive edici sözleriyle de ölümsüz olmayı hak ederler. 3 Haziran 2016’da hayata gözlerini yuman efsanevi boksör Muhammed Ali de onlardan biri…

Muhammed Ali Clay, 1942 yılında ABD’nin Kentucky eyaletinin Louisville kentinde dünyaya geldi. Asıl adı, Cassius Marcellus Clay Jr. olan efsanevi boksör, 1964’te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını aldı.

Ali’nin amatör dövüşlere başladığı yıl, 1954. Amatör ligde 100 maçın 95’ini kazandı. Boksla tanışma hikayesi de ilginç; 12 yaşındayken bisikleti çalınınca karakola başvurdu ve polisler ona sinirlerinin yatışması için boks yapmayı önerdi. Sonra dört yıl boyunca antrenör Chuck Bodak ile çalıştı ve bu dönemde birçok turnuvadan ‘Altın Eldiven’ kazanarak döndü. 1960 yılında Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklette altın madalyanın sahibi olunca, profesyonel boks hayatı başladı.

1964’te Malcolm X’in liderliğindeki Nation of Islam hareketine katıldı ve Müslüman olduğunu açıkladı. Yine aynı yıl Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sonny Liston’ı yenerek Dünya Şampiyonu unvanını elde etti.

“Vietnamlılar Bana Hiçbir Kötülük Yapmadı ki Onlarla Savaşayım”

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı ki onlarla savaşayım” deyip askere gitmeyi reddedince hakkında soruşturma açıldı ve suçlu bulundu. Altın kemeri alındı, spordan üç buçuk yıl men cezası aldı. Boks ringlerindeki azmini mahkeme salonlarında da sürdürdü ve hukuk savaşını kazandı. 1970 yılında ara verdiği boksa geri döndü. 1975’te tekrar Dünya Şampiyonu’ydu. 1977 yılında Leon Spinks’e yenilerek unvanını kaptırsa da geri alması uzun sürmedi. 1978’te yine Dünya Şampiyonu oldu, Ali…

1981 yılında emekli olduğunu açıkladığı döneme kadar 56 maç kazanan ve 37’sini nakavt ile, 19’unu ise jüri kararıyla alan Muhammed Ali, kariyeri boyunca yalnızca beş kez ringden yenik ayrıldı. Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu üç kez alan Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı.

Muhammad Ali’nin Bangkok’taki Madame Tussauds Müzesi’nde yer alan balmumu heykeli.

ABD’li boksör, eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali geçen yıl, 74 yaşında, hayatını kaybetti. Doğduğu şehir Louisville’de toprağa verilen efsanevi boksör, 1984 yılından bu yana parkinson hastalığı ile mücadele ediyordu.

 

Muhammed Ali’nin Unutulmaz Sözleri 

Sportif kariyerinin yanı sıra Müslümanlara ve ABD’deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, ardında tarihe geçen sözler de bıraktı. İşte bazıları:

“Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep ‘Dayan!’ diyordum… Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.”

“Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım.”

“Alt tarafı bu da bir iş. Otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. Ben de insanları döverim.”

“Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.”

“Unutma ki en iyisi benim.”