Ana SayfaSporTenisMurray, Djokovic’i devirdi! Şampiyon Andy Murray

Murray, Djokovic’i devirdi! Şampiyon Andy Murray

İskoç tenisçi Andy Murray, ATP Dünya Turu Finalleri’nde Sırp tenisçi Novak Djokovic’i 2-0 yendi. Murray bu şampiyonlukla, toplam 9 turnuva zaferi elde ettiği 2016’yı zirvede bitirmeyi garantilemiş oldu.

Bu yıl Mayıs ayındaki Roma Açık’tan bu yana Wimbledon ve Rio Olimpiyatları’yla beraber ATP Dünya Turu Finalleri’nde dokuzuncu şampiyonluğunu kazanan İskoç tenis yıldızı Andy Murray, üst üste 24. galibiyetini elde etti. Bu, Murray’in kariyerinin en iyi serisi… Dünya sıralamasının 2. basamağında bulunan Sırp tenisçi Novak Djokovic’i yenerek bu yılın dünya klasmanının bir numarası da oldu, Murray… Ve bir de tarihe geçti: 1973’ten bu yana yılı ilk sırada bitiren 17. tenisçi unvanı da artık onun…

Cx7-FkuWQAAI6it

SON DÖRT YILIN ŞAMPİYONUNU YENDİ

ATP Dünya Turu Finalleri’nde ilk seti 6-3, ikinci seti 6-4, maçı da 2-0 kazanarak turnuvada ilk kez şampiyon olan Andy Murray, son dört yılın şampiyonu Djokovic’in beşinci şampiyonluğunu kutlamasına da izin vermedi!

Gerçek adı Andrej Barron olan Andy Murray, 1987 Glasgow doğumlu. Şu anda hem dünyanın hem de Britanya’nın bir numarası… 2016 ATP Dünya Turu Finalleri’nin şampiyonu, ATP sıralamasında ilk 10’a ilk kez 16 Nisan 2007’de girmişti. 11 Eylül 2012 tarihinde ABD Açık Finali’nde de Novak Djokovic’i yenerek kariyerinin ilk Grand Slam şampiyonluğunu elde etmişti.

Bir yıl sonra ise yine Djokovic’i devirmiş ve 2013’ün Wimbledon şampiyonu olmuştu. Bu sonuç ile kendi ülkesinin spor tarihine de adını yazdırmıştı: O artık 1936 yılında şampiyon olan Fred Perry’den sonra tek erkekler şampiyonluğu kazanan ilk Britanyalı tenisçiydi.

2

Murray, 2013’te Londra’da düzenlenen ATP Queen’s turnuvasında finalde turnuvanın son şampiyonu Hırvat Marin Čilić’i yenerek şampiyon olmuştu. Ayrıca 2009 ve 2011 yıllarında düzenlenen ATP Queen’s turnuvalarının şampiyonu da Andy Murray…

2016’nın teniste 1 numarası artık belli: Andy Murray! Spor tarihine adını altın harflerle yazdıran tenisçilerden biri…