Ana SayfaBizden HaberlerMutlu ve Enerjik Bir Sabaha Uyanmak Mümkün!

Mutlu ve Enerjik Bir Sabaha Uyanmak Mümkün!

8 ADIMDA MUTLULUK

Mutlu ve enerjik uyanmak hayal değil! Eğer sert bir kahveden önce ayılamıyor, sabah saatlerinde ruhen ve fiziken dipte hissediyorsanız, ‘sabah insanları’nın 8 sabah ritüleline kulak verin.

8

Siz sabah mutsuz uyanıp iki fincan kahveden sonra ayılanlardan mısınız yoksa son derece mutlu ve enerjik uyanıp erken işe koyulanlardan mı?
Bilimsel olarak ‘sabah’çı ve ‘akşam’cı olmak (tabii ki vücut saati anlamında:)) kesinleşti. Acaba bazı alışkanlıkları değiştirerek ya da yeni alışkanlıklar edinerek sabah erken bir saatte enerjik ve mutlu güne başlamak mümkün mü?

İşte ‘sabah insan’larının 8 değişmeyen kuralı:

7

1. HER ZAMAN KAHVALTI İÇİN VAKTİNİZ OLSUN

Anneler yıllarca kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylediler ve her zamanki gibi haklıydılar! Uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı etmek, kan değeri oranlarını stabilize ediyor, gün içinde gereken enerjiyi sabahın ilk ışıklarında almamızı sağlıyor. Şimdi o sert kahveyi bir kenara bırakın ve sağlıklı bir şeyler atıştırın (Tıka basa yemeyin yine de:)

6

2. MEDİTASYON YAPIN

Sabah saatlerinde meditasyon yapmayı, vücudunuzu, ruhunuzu dinlemeyi unutmayın. İyi ki sağlıklıyız ve iyi ki yeni bir güne uyandık!

3. BUGÜNE ODAKLANMAK ÇOK ÖNEMLİ

Mutlu insanlar, ne dünün stresini taşır ne de geleceğin. Bugüne odaklanırlar. Pozitif olun (olmaya çalışın en azından), her yeni gün yeni umutlar demek!

4. ‘BASİT’ DÜŞÜNMEK ŞART

Basit düşünmek derken… Gamsız olmaktan, işi gücü sallamaktan, sorumlulukları yerine getirmemekten söz etmiyoruz. Sabah kalkar kalkmaz kendinizi strese sokmayın: Aman bu iş yetişecek mi, aman şu ödemeyi bugün yapabilecek miyim gibi kendinizi yiyip bitirmeyin, ‘kaygı’ seviyenizi yükseltmeyin. Olacak… Sakin:)

5

5. EGZERSİZ HER ZAMAN İYİ GELİR

Belki spor yapmaktan hiç hoşlanmıyorsunuz ya da ‘Uykulu uykulu, ne sporu canım!’ diyorsunuz! Bir kez deneseniz? İşte o zaman açılacaksınız! Yalnızca vücudunuz değil ruhunuz da mutlu olacak! Kendinize güveniniz artacak, bu da işin bonusu! Çok ağır sporlardan söz etmiyoruz tabii, hafif egzersizler…

6. SUÇLULUK DUYGUSUNDAN ARININ

Dünkü işler yetişmedi mi? Ya da bugün o kadar yoğun olacaksınız ki belki iş rutininiz aksayacak. ‘Küçük’ şeyleri kafaya takmaz, mutlu insanlar! Suçluluk duymayın, hayat devam ediyor. Vücudunuzu dinleyin, size neyin iyi geldiğini söyleyecektir.

4

7. DAHA ÇOK KİTAP OKUYUN

Araştırmalar ortaya koydu ki mutlu insanlar, hayatlarından bir türlü memnun olmayanlardan daha fazla kitap okuyor. Sabah sabah o çok sevdiğiniz kitaptan bir bölüm açıp okuyun ya da sabah kahvenize gazeteler eşlik etsin. Lütfen moralinizi bozmayın!

2

8. KENDİNİZE HAKSIZLIK ETMEYİN BIRAKIN

Bazen kendimizi son derece acımasızca eleştiriyoruz, öyle değil mi? Mutlu insanlar, içlerindeki o ‘negatif’ sesi bastırmayı iyi bilir. Sabah saatlerinde bırakın kendinizi acımasızca eleştirmeyi! Pozitife odaklanın. Siz yaparsınız, hadi bakalım bir an önce işe koyulun!