Ana SayfaGenelMutluluğa Giden Yol: 4 Çeşit İnsandan Hangisi Olduğunuzu Öğrenin!

Mutluluğa Giden Yol: 4 Çeşit İnsandan Hangisi Olduğunuzu Öğrenin!

Alışkanlıklar üzerine çalışmalar yapan ve kitapları çok satanlar listesinden inmeyen Gretchen Rubin, 4 çeşit insan olduğunu ve hangi kategoriye girdiğinizi bilmenin mutluluğa giden yol olabileceğini söylüyor. Siz hangi kategoridesiniz?

Gretchen Rubin, alışkanlık oluşturma üzerine araştırmalar yapan, çok satanlar listesinde pek çok kitabı bulunan bir yazar. Rubin, konu alışkanlıklar ve rutinler olduğunda insanların dörde ayrıldığını belirtiyor. Bu dört kategoriden hangisinde olduğunuzu bilmek ve buna göre hareket etmek, daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmenizde büyük rol oynuyor.

Rubin’e göre bu dört kategori aslında dört eğilimden kaynaklanıyor. Bu eğilimler de beklentilere nasıl karşılık verdiğimizle ilgili. Hepimiz hayatta iki farklı beklentiyle karşılaşıyoruz: Dış beklentiler ve iç beklentiler. Yetiştirmemiz gereken işler ya da sevdiğimiz kişilerin istekleri dış beklentilere giriyor. İç beklentiler ise yeni yılda daha çok spor yapmak, daha çok kitap okumak gibi kendi kendimize verdiğimiz sözleri kapsıyor. Bu beklentilere dört şekilde cevap veriyoruz ve dört kategoriye ayrılıyoruz.

1. Her İşi Tamamlayanlar

Fotoğraf altı: Her şeyi sorgulayanlar çok fazla soru sormakla tanınırlar.

İç ve dış beklentileri karşılamaya her an hazır insanlar bu kategoriye giriyor. İşlerini zamanında teslim eden, yeni yılda kendine verdiği sözleri tutan biriyseniz bu kategoridesiniz. Rutinlere bağlı kalmak, yapılacaklar listesi hazırlayıp listedeki her şeyi tamamlamak sizin işiniz.

2. Hesap Verme Zorunluluğu Hissedenler

Dış beklentileri kolaylıkla karşılıyor, fakat kendinize verdiğiniz sözleri tutamıyor ve kendi isteklerinizi yerine getiremiyor musunuz? Siz de bu gruptasınız. Rubin bu kategoriyi bir arkadaşının ona kendini “Lisede koşu takımındayken hiçbir antrenmanı kaçırmazdım. Şimdi ise koşmaya çıkamıyorum” demesiyle keşfetmiş. Rubin’in arkadaşı takımda, başında bir koç varken ve antrenmanlara gelmek zorunda bırakıldığında, beklentileri karşılamakta hiçbir problem çekmezken kendi istediği için koşmakta zorlanıyor. Bu kategoriye ofiste işlerini zamanında yetiştiren fakat dışarıdan çalışırken, hesap verme zorunluluğu olmadığı için zorlanan insanları da dahil edebiliriz.

3. Her Şeyi Sorgulayanlar

Bu kategoride karşımıza bütün beklentileri sorgulayan insanlar çıkıyor. Eğer beklentileri size mantıklı gelip gelmemesine bakarak karşılıyorsanız, bu kategoridesiniz. Keyfi isteklerden ve verimsiz işlerden nefret ediyorsunuz ve bu yüzden sadece iç beklentilerinizi karşılıyorsunuz. Yapmanızın beklendiği işeri “Neden seni dinleyecekmişim ki?” gibi bir soruyla karşılıyor, bu tarz işler için açıklama bekliyorsunuz. Genellikle insanlar sizi çok fazla soru sormakla suçluyor.

4. Beklentilere Karşı Çıkanlar

Fotoğraf altı: Dördüncü kategoridekilerin yapmaları beklenen işlere ilk tepkisi karşı çıkmak.

İç ve dış tüm beklentilere karşı gelenler bu kategoriye giriyor. Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağınıza kendiniz karar vermek istiyorsanız, isyankarların arasındasınız. Bir şey yapmanız beklendiğinde ilk tepkiniz karşı çıkmak, değil mi?

Erkek ya da kadın fark etmeksizin insanların geneli ikinci kategoride yer alıyor. Çoğumuz dış beklentileri karşılamakta sıkıntı çekmiyoruz fakat iş kendi isteklerimize gelince erteliyor ya da vazgeçiyoruz. Hangi kategoride olduğumuzun bilincinde olmak ve beklentileri ayırt edebilmek, alışkanlıklarımızı değiştirmede bize yardımcı olabiliyor. Aynı şeyi başkalarından bir şey isterken de akılda bulundurmakta fayda var. Örneğin sorgulayıcı bir patronunuz varsa, bir şey istemeden önce tüm sorularına cevap vermeye hazır olun. Bu sayede amacınıza daha kolay ulaşacaksınız.