Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimNASA 2024’te Ay’a Yerleşiyor

NASA 2024’te Ay’a Yerleşiyor

Dünya’nın uydusu Ay, insanoğlunun her gün gördüğü fakat gitmeyi yalnızca birkaç kez başarabildiği, gezegenimize en yakın gökcismi. Bir hayalin peşinde 1968 ile 1972 yılları arasında NASA’nın gerçekleştirdiği Apollo görevleri ile 12 astronot Ay’da yürüdü ve altı astronot Ay yüzeyinde sürülebilen araçlar kullandı. Bugün NASA, yıllar sonra rotasını tekrar Ay’a çeviriyor ve bu sefer hayallerden ve Ay’da yürümekten daha büyük hedeflere sahip bir planla karşımıza çıkıyor.

Sonuncusu 1972’de gerçekleşen Apollo görevlerinin ardından NASA tekrar rotasını Ay’a çeviriyor.

NASA, Mart 2017’de duyurduğu, Derin Uzay Geçidi adını verdiği bir platform ile Ay’ın yörüngesine kalıcı bir istasyon yerleştirmeyi planlıyor. Bu platform Ay ve diğer gezegenlere yapılacak insanlı ve insansız görevlerde bir geçit işlevi görecek.

Geçtiğimiz hafta yapılan lansmanda NASA, geçidi 2024’te Ay yörüngesine oturmayı planladıklarını açıkladı.

Geçit sayesinde NASA ve astronotlar, Dünya’dan sadece birkaç gün uzaklıkta iken aylar boyunca sürecek uzun mesafe yolculuklarını, örneğin Mars’a gitmek gibi, test edebilecek ve gerekli hazırlıkları yapabilecekler.

Geçit Üç Bölümden Oluşuyor

Güç ve İtiş Elementi, geçide güç sağlayacak ve farklı yörüngelere seyahat edebilmesine izin verecek. İkinci bölüm, Hava Geçirmez Oda, astronotların uzaya çıkış yapabilmesini ve çeşitli roketlerin geçide kenetlenebilmesini sağlayacak. Üçüncü bölüm, Yaşam Alanı ise dört kişilik bir ekibin 90 güne kadar gerçekleştireceği görevlerde yaşayabileceği alan olacak.

Tabii NASA’nın bu planı gerçekleştirebilmesi için önümüzdeki altı yıl boyunca çok çalışması gerekiyor. Altı yıl boyunca izlenecek plan ise oldukça zorlu.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde gerçekleştirdiği araştırmalarını kullanarak Ay yörüngesine yerleşecek geçidi geliştirme imkânına sahip.

NASA’nın ilk adımı Uzaya Fırlatma Sistemi (Space Launch System, SLS) adını verdiği devasa bir roket inşa edip geçidi bu roket ile Ay yörüngesine yerleştirmek olacak. Astronot ekibini ve geçidin tüm bölümlerini fırlatabilmek için SLS’in 37 ton taşıyabilmesi gerekiyor. Fakat günümüz roketleri henüz bu rakama ulaşabilmiş değil. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in Falcon Heavy adlı roketinin 18 ile 22 ton taşıyabileceği öngörülüyor. Bu durumda NASA’nın kat edeceği daha çok yol var.

Yeni İşbirliklerine Olanak

ABD’de uzay teknolojisi üzerine çalışan özel şirketler NASA’ya destek olabilir. Bu yüzden NASA geçidin her türlü roket tarafından kenetlenebilir olması üzerine çalışıyor. SpaceX gibi şirketlerin her gün gelişen teknolojileri de NASA’nın planlarını gerçekleştirmesinde yardımcı olabilir.

Bütün zorluklara rağmen NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu ile Dünya dışında gerçekleştirdiği tüm araştırmalar, geçidin geliştirilmesinde ve devreye sokulmasında NASA’ya yardımcı olacak. Geçit Ay yörüngesine yerleştikten sonra insanlığın uzaya yolculuğu biraz daha kolaylaşmış olacak.

NASA planlarını gerçekleştirirse, 2024’ten sonra okuyacağımız haberlerde astronotların Ay’da ve hatta Mars’ta keşfettiği yeni bilgiler ve çözülen gizemler yer alacak. Hazır mıyız? Evet!