Ana SayfaSporNasıl Başardılar? Spor Dünyasının En Ünlü Kadın Yöneticileri

Nasıl Başardılar? Spor Dünyasının En Ünlü Kadın Yöneticileri

Onların isimlerini belki duydunuz, belki de yakında daha sık duyacaksınız. Futboldan hokeye, hatta yayıncılığa spor dünyasının ‘Demir Lady’leri onlar… İşte sporun en güçlü kadın yöneticileri ve başarı sırları…

Katrina Adams, Kenyatta Bynoe, Pamela El, Christina Alejandre, Erin Andrews… ABD’li kadın yönetici olmalarının yanında hepsinin ortak özelliği inovasyona önem vermeleri, bulundukları şirkette ya da organizasyonda çok kısa bir süre içinde başarıdan başarıya koşmaları… Seçtikleri sektör, pek de öyle kadınların cirit attığı bir alan değil. Onlar sporun CEO ve başkanları…

Katrina Adams

İlklerin Kadını

ABD Tenis Federasyonu (United States Tennis Association/ USTA) Başkanı, dolayısıyla ABD Açık’ın da Başkanı ve CEO olan Katrina Adams, ilklerin kadını. Böyle bir organizasyonda üst düzey yöneticilik yapan ilk siyahi Amerikan vatandaşı. Üstelik en genç yönetici… Bir ilke daha imza attı ki o da USTA’de Ocak ayı itibariyle ikinci yılı başladı. Altı yaşından bu yana tenis oynayan ve kariyerini profesyonel tenis oyuncusu olarak tamamlayıp yönetici konumuna yükselen Adams, bu sporu sevdiren, izleyici sayısını da artıran başarılı bir kadın.

Nancy Dubuc

Kadın Medya Markası Yarattı

A+E Networks’ün CEO’su, Başkanı olan Nancy Dubuc, Project Runway ve Dance Moms adlı programlarla dünya çapında tanınan Lifetime adlı kanalın spor alanını güçlendiren isim… Ulusal Kadın Futbol Ligi’nin yayın haklarını satın alan; sosyal medya, mobil uygulamalar ve livestreaming gibi alanlarda da dijitali güçlendiren Dubuc, Lifetime’ı sadece bir TV kanalı olarak görmediğini söylüyor ve ekliyor: “Biz 96 milyon ABD’linin evine ulaşıyoruz. Biz bir kadın medya markasıyız.”

Erin Andrews

Kanserle Mücadele Ediyor

Erin Andrews, Fox Sports ve Fox Sports 1’ın yöneticisi, başarılı bir yayıncı. Üstelik kanserle mücadele ediyor ve ameliyat olmasına karşın maçları kaçırmıyor.

Karen Brodkin

ELeague’in Mimarlarından

Video oyunları turnuvalarını televizyondan canlı olarak yayınlama fikri kısa bir süre öncesine kadar rağbet görmese de bir IMG ve Turner işbiriği olan ELeague, iki yıldır tam gaz ilerliyor. Şu anda dünyada 80 ülkeye yayılmış durumda. Bu başarının mimarlarından biri de İş Geliştirme, Ortaklıklar ve İçerik Pazarlaması’ndan sorumlu olan Karen Brodkin…

Heidi Browning

100 Yıllık Organizasyona Hayat Verdi

ABD’nin Uluslararası Hokey Ligi’nin CMO’su yani Pazarlama Yöneticisi Heidi Browning, 100 yıllık organizasyona adeta hayat verdi. Dijitali güçlendirdi, sosyal medyanın taraftarla olan etkileşimde son derece başarılı kullanılmasına ön ayak oldu. Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik ile hokeyi buluşturan da o…

Christina Alejandre

Şirketi Büyüttü

ELeague (esports) Genel Müdürü Christina Alejandre, Blizzard ve Capcom ile yapılan işbirliği ile gündeme geldi. Alejandre, şirketi sürekli büyüten bir yönetici.

Kenyatta Bynoe

Reklam Kampanyasıyla Gönülleri Fethetti

Dev spor aletleri markası Spalding’in Global Marka Pazarlama ve İş Ortaklıkları’ndan sorumlu yöneticisi Kenyatta Bynoe, göreve geldiği iki yıl içinde her şeyi değiştirdi. Markanın kimliğini yeniden oturttu, uluslararası bir pazarlama ekibi kurdu. ‘True Believers’ adlı uluslararası reklam kampanyasıyla gönülleri fethetti, tüketicinin çok sevdiği bir marka yarattı.

Amanda Duffy

Eski Bir Futbol Oyuncusu

ABD Milli Kadın Futbol Ligi’nin Operasyon Müdürü Amanda Duffy, eski bir futbol oyuncusu. Louisville City FC takımının başkanı olarak başarıdan başarıya koşan Duffy, şimdi de ligin yayın hakları ve pazarlama alanında ses getiren işlere imza atıyor.

Lisa Borders

Kadın Basketbol Lideri

WBNA’in Başkanı Lisa Borders, daha önce Coca-Cola’nın yöneticisiydi. NBA’in kadın basketbolcuların mücadele ettiği yan ligi WNBA yani Women’s National Basketball Association’ın başına geçmeden önce de ciddi bir WNBA taraftarı olduğu biliniyor. Sponsorları ve izleyici sayısını katlayan Borders, sosyal medyanın da son derece başarılı kullanılmasına ön ayak olan bir yönetici.

Pamela El

1.3 Milyar Görüntüleme

WNBA ve NBA Gatorade Ligi’nin CMO’su Pamela El, pazarlamada dijitale ağırlık verdi ve başarılı da oldu. “This Is Why We Play” adlı kampanyanın 1.3 milyarlık görüntülenme oranı, El’in imza attığı işlerden sadece biri. Son NBA Finalleri ise son yirmi yılın en iyi reyting rakamlarını yakaladı.