Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiNe Kadar da “Yapmacık” Bir Sergi! Metropolitan Müzesi’nin 2019 Sergisi: “Camp: Notes On Fashion”

Ne Kadar da “Yapmacık” Bir Sergi! Metropolitan Müzesi’nin 2019 Sergisi: “Camp: Notes On Fashion”

New York Metropolitan Müzesi bu yıl ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor: “Camp: Notes On Fashion”. Fransızca’da poz verme anlamına gelen “se camper” fiilinden gelen “Camp” kavramı, serginin teması. Peki “Camp” nedir? Sinemada, modada, müzikteki etkileri nelerdir?

Metropolitan Müzesi’nin 2019 sergisi: “Camp: Notes On Fashion”. 9 Mayıs’ta ziyarete açıldı, 8 Eylül 2019’a kadar ziyaret edilebilecek. Camp nedir? Bu ilginç temanın öyküsüyle başlayalım.

Metropolitan’daki bu yeni sergi adını, Susan Sontag’ın 1964 yılında yazdığı Notes on ‘Camp’ (Camp Üzerine Notlar) denemesinden alıyor. Sontag’ın bambaşka bir yorum getirdiği “Camp”, poz yapmayı gösteren bir yapmacıklığı ifade ediyor. O dönemde bayağı ses getirmiş ama bu kavramın esas yükselişi 1990 sonrasında olmuştur.

Marie Antoinette’ten Carrie Bradshaw’a

“Camp”in; herhangi bir outdoor, kamp, çadır, vs. aktivite ile ilgisi yok! ABD, New York’taki MET Müzesi’nin bu yılki teması olan “Camp”, Fransızca’da poz verme anlamına gelen “se camper” fiilinden geliyor ve bu kavramın tarihi de XIV. Louis’nin Versailles Sarayı’na getirdiği moda ve duruş kurallarına kadar uzanıyor.

Sofia Coppola’nın 2006 yapımı Marie Antoinette filmi, “Camp”in en iyi örneklerinden biri.

Sofia Coppola’nın yönettiği Marie Antoinette (2006) filmindeki abartılı ve teatral kostümler, ilginç peruklar… Sex And The City dizisinde, Carrie Bradshaw’un canlandırdığı, moda uğruna her şeyi yapan Carrie karakteri… “Camp”in ana prensiplerini yansıtan iki iyi örnek. Şöyle ki modayı her şeyden üstün tutmak, hatta moda kurbanı olmak… MET Müzesi’ndeki bu yeni serginin eşbaşkanı olarak Lady Gaga’nın seçilmesi de “Camp”e dair aklınızdaki mevcut soru işaretlerini giderebilir! Çiğ etten elbisesi, garip şapka ve aksesuarlarıyla Lady Gaga; ilgi odağı olmanın yanı sıra modayı bir sanat formu olarak gördüğünü, kıyafetleriyle de bunu taşıdığını ifade etti her zaman. Hüseyin Çağlayan, Schiaparelli, Alexander McQueen gibi “sanat eseri” tasarımlarıyla tanınan modacılarla bu yüzden yolu kesişti.

“Kişi Ya Bir Sanat Eseri Olmalı Ya Da Sanat Eseri Giymeli” 

Bu arada “Camp”, yalnızca modaya özel bir kavram da değil. “Kişi ya bir sanat eseri olmalı ya da sanat eseri giymeli” diyen Oscar Wilde’ı tanımlamak için de kullanılıyor, bale için de… Bir bakıma “abartı”nın sanatsal mertebesinden söz ediyoruz. Versailles Sarayı’ndan Pop Art ve pop müziğe sıçrayan, Madonna’nın da bayrağını taşıdığı, “poz verme”nin esas alındığı bir akım. Sanırız “Camp” gözünüzde biraz olsun canlandı ki MET Gala için yıldızları hazırlayan tasarımcı ve stilistlerin bile kafasını karıştırdığı kesin!

“Camp” denince ilk akla gelen isimlerden biri: Cher… ABD’li yıldız, MET Gala’daki pek çok ünlüye de ilham verdi.

Gelelim New York’daki MET Müzesi’ndeki ihtişamlı sergiye… “Camp: Notes on Fashion”, Versailles Sarayı ve Louis XIV ile star alıyor. Bu dönemlerdeki giysi, saç, makyaj ve gıdada görülen abartı “camp ideal” olarak tanımlanmakta. Seçkide yer alan antik Herkül heykelinin pozunu tekrar eden kral, kavramın tarihinin ne kadar eskilere dayandığının bir göstergesi. Portredeki kırmızı topuklu ayakkabılar serginin en dikkat çeken ayrıntılarından. Elli sekiz tasarımcıdan seçilen giysiler de tarihin bu teatral döneminden esinleniyor.

Metropolitan Müzesi’ndeki “Camp: Notes On Fashion” adlı sergi, 8 Eylül 2019 tarihine kadar açık.

17’nci Yüzyıldan Günümüze 250 Obje

17’nci yüzyıldan günümüze kadar kullanılan 250 obje, bu sergide. Sergiyi gezerken bir dönem marjinal olarak görülen şeylerin zamanla normalleştiğine tanıklık edeceksiniz. Kadın ve erkek giyimi, resim, heykel gibi farklı malzemelerin beraber bir fikri vurgulaması, “Camp: Notes on Fashion”ın odak noktası.

Kimler “Camp” olarak nitelendiriliyor? Cher, Elton John, Mae West, Yves Saint Laurent, Flash Gordon çizgi romanları, Art Nouveau dönemi…  Pop Art’ın önemli ismi Andy Warhol’un CAMP filmi (1965) de hatırlatılmakta.

‘Kırmızı Halı’nın “Camp”leri

Michael Kors imzalı kostümüyle top model Gigi Hadid.

Her yıl Mayıs ayının ilk Pazartesi günü Metropoliton Museum of Art’ta bir gece düzenleniyor ve bu yıl serginin gala yemeğine de Vogue’un efsanevi editörü Anna Wintour ile Lady Gaga, Alessandro Michele, Harry Styles, Serena Williams ev sahipliği yaptı. Sponsor, Gucci’ydi. 2019’un kostüm teması da “Camp: Notes On Fashion” sergisiydi ve tabii ki geceye dört ayrı kıyafetle katılan, kırmızı halıdaki şovuyla dikkat çeken Lady Gaga damgasını vurdu. Upuzun renkli kirpikleri, grafik eye-liner’ı, saçındaki kurdeleler de “kostümleri”ni tamamladı.

(Soldan Sağa) Mark Ronson, Lykke Li, Julianne Moore, Pierpaolo Piccioli, Joan Collins ve Lay Zhang… Valentino imzalı kostümleriyle 2019 MET Gala’ya giderken.

Susan Sontag’ın doğaldan uzak ve yapay olarak yorumladığı “Camp” kavramı, gecede yalnızca kıyafetlerde değil saç ve makyajda da kendini belli etti! Cher’in abartılı kostümlerini taklit edenlerden biri Jennifer Lopez’di. Özellikle boncuklu saç aksesuarı dikkat çekti. ABD’li top model Gigi Hadid, buz kraliçesini andıran makyajıyla göz doldururken ünlü şarkıcı Celine Dion, altın sarısı ve kuş tüyü başlığı, iddialı kıyafetiyle ön plandaydı. Cardi B, Ezra Miller, Ashley Graham, Cara Delevingne, Bella Hadid, Katy Perry, Jared Leto, Zendaya gibi yıldızlar da kırmızı halıda boy boy poz verdiler; kıyafet, saç ve makyaj seçimleriyle MET Gala’dan rüzgar gibi geçtiler.

Sophie Von Haselberg ve Bette Midler, Michael Kors imzalı kıyafetleriyle.

Sergi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için:
https://www.metmuseum.org/exhibitions/listings/2019/camp-notes-on-fashion