Ana SayfaGenelNeden Korktuğunu Duyunca Şaşıracaksınız: Nadal İle İlgili 10 İlgi Çekici Gerçek

Neden Korktuğunu Duyunca Şaşıracaksınız: Nadal İle İlgili 10 İlgi Çekici Gerçek

30 yaşındaki İspanyol tenisçi Rafael Nadal, hem korttaki yetenekleri hem de kişiliğiyle ön planda. Dünyanın en yetenekli tenisçilerinden biri olarak kabul edilen Nadal, geçen ay Monte Carlo Masters’ı 10. kez kazanarak bir kez daha rekor kırdı. Nadal, kendi adını taşıyan Pista Rafa Nadal kortunda rakibi Dominic Thiem’i yenerek Barselona’daki 10. şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Şampiyon tenisçi hayatını ne kadar kameralar önünde yaşasa da hala hakkında bilinmeyen bazı ilgi çekici gerçekler var.

1. Fransa Açık’ı Her Kazanışında Aynı Şekilde Seviniyor

Nadal, her Fransa Açık şampiyonluğundan sonra kendini yere atıyor

Nadal’ın, konu Fransa Açık’ta kazanmak olduğunda bir ritüeli var. Turnuvayı 9 kez kazanan yetenekli tenisçi her başarısının ardından kendini yere atarak seviniyor. 2005’ten 2008’e ve 2010’dan 2014’e arka arkaya şampiyonlukları bulunuyor.

2. Kupalarını Her Defasında Isırıyor

Nadal’ın ritüelleri ‘Fransa Açık’la da sınırlı değil. Nadal kendisine verilen kupaları önce ‘dişleriyle’ tanıştırıyor. Kariyeri boyunca kazandığı tüm kupaların bu testten geçmişliği var.

3. Golf Oynarken Çok Asabi

Tenis tamam. Ama Nadal ile golf oynamak biraz riskli. Otobiyografisinde “İlk çukurdan son çukura, golf oynarken pek de arkadaş canlısı değilim,” diye kendini anlatan Nadal, golf oynadığı insanlarla neredeyse hiç konuşmazmış. İyi atışları için de onları tebrik etmezmiş.

4. İki Elini de Rahatça Kullanabiliyor

Vuruşlarda Nadal’ın iki elini de kullandığını fark eden, aynı zamanda antrenörü olan amcası, Nadal’ı sol elini kullanmaya teşvik etmiş. 8 yaşındayken, 12 yaş altı bölgesel tenis şampiyonluğu bulunan Nadal, yazı yazarken ise sağ elini kullanıyor. Kortlarda ona avantaj sağlayan bu özelliğine ambidekströz adı veriliyor.

5. Adı Sadece Kortlara Değil, Asteroide de Verildi

2003’te, İspanya’daki Mayorka Astronomik Gözlemevi tarafından keşfedilen bir asteroide Nadal’ın ismini verildi. Nadal ile aynı ismi taşıyan küçük gezegenin tam adı ise 128036 Rafaelnadal.

Nadal, Armani’nin yüzü olan ilk tenisçi

6.Sadece Teniste Değil Modada da İlkler Arasında

Nadal hem Emporio Armani iç çamaşırlarının hem de 2011’de Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun yerine geçerek, Armani Jeans’in yüzü oldu. Nadal marka tarafından seçilen ilk tenisçi.

7. Küçük Yaşta Büyük İşler

Nadal’ın gelecek vaat ettiği daha genç yaşlarındayken belliymiş. 17 yaşındayken, Roger Federer ile oynadıkları ilk maçta, usta raketi yenerek Wimbledon’da üçüncü tura çıkan en genç oyuncu oldu. Bu unvanı Boris Becker’ın elinden alan Nadal’ın rekorları bununla da sınırlı değil. 19 yaşında Fransa Açık’ı ilk kez oynadığı yıl kazanarak Paris’te 20 yıldır görülmemiş bir başarıya imza attı.

8.Sadece Marka Tanıtımlarından 28 Milyon Dolar Kazanıyor

Nike, Nadal’ın en büyük sponsorlarından

Nadal’ın en büyük sponsorlarından biri Nike. 2008’den beri ünlü spor markası ile çalışan Nadal’ın tek sponsorluğu Nike değil. Çalıştığı diğer markalar arasında raket markası Babolat, Kia ve Tommy Hilfiger bulunuyor. Toplamda tüm bu anlaşmalardan yaklaşık olarak 28 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

9. Amcası da İyi Bir Futbolcu

Nadal’ın amcası, emekli futbolcu Miguel Angel Nadal, Mallorca ve Barcelona’da oynamış. 90’larda İspanya milli takımında önemli bir oyuncuymuş. Nadal’ın da antrenörlüğünü yapan Miguel Angel, 1996 yılında Manchester United ile anlaşmanın eşiğine gelse de İspanya’da kalmaya karar vermiş. 39 yaşında emekli olarak Mallorca’da yardımcı antrenör olarak çalışmış.

10. Hiçbir Şey Onu Korkutmasa da…

Tenis kortlarında ne kadar korkusuz olsa da Rafael Nadal köpeklerden korkuyor. 2010 yılında yayınlanan otobiyografisinde “Köpeklerin niyetlerinden şüpheliyim” diyerek korkusuna bir açıklama getirmiş.