Ana SayfaYaşamNeden Uyurken Olduğu Gibi Göz Kırparken de Zamanı Kaçırıyoruz?

Neden Uyurken Olduğu Gibi Göz Kırparken de Zamanı Kaçırıyoruz?

Belki farkına varmıyoruz ama gün içinde uzun bir süre gözlerimiz kapalı geziyoruz. Bilim insanları bir insanın gün içinde 20 bin ile 30 bin kez göz kırptığını belirtiyor. Bu, uyanık geçirdiğimiz sürenin büyük bir bölümü demek.

İyi güzel de neden? Göz kırptığımız sırada beynimizde neler dönüyor? Tüm dünyanın karardığı o kısa anları neden fark etmiyoruz? Göz kırparken, retinamıza düşen ışık bir anda kesiliyor ama yine de görüşümüz kesintisiz gibi algılanıyor.

Sadece 5 Dakika Uyuduğumu Zannediyordum!

İster anlık bir göz kırpma olsun, ister uzun uzun kapalı kalsın, derin uykuya daldığımızda zaman kavramımız da değişiyor. Bunun sebebi, beynimizin gözlerimiz kapalıyken farklı çalışması olabilir. 5 dakika uyuduğunuzu düşündüğümüz ama aslında saatlerin geçtiği zamanlarda olan şey, zaman kavramımızın değişmesinden kaynaklanıyor. Normal beyin fonksiyonlarımızı kullanmıyoruz ve bu duruma o kadar alışkınız ki farkına varmıyoruz.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, deneklere gözlerini kırpmaları söylenmiş. Bu sırada ışıkları kapatmışlar ve denekler gözlerini açtıktan milisaniyeler sonra tekrar ışıkları açmışlar. Deneklere karanlığı ne kadar süre algıladıkları sorulmuş. Araştırmanın sonunda göz kırpma ile odanın karanlık olduğu anlar arasındaki zaman arasında yüzde 50 ile 70 arasında fark olduğu ortaya çıkmış. Yani her göz kırptığımızda zaman biraz daha hızlı akıyor!

Durdurun Zamanı Göz Kırpıyorum!

Bu araştırmanın sonucu, göz kırpmanın nörolojik bir fonksiyonunun olduğunu da gösteriyor. Gözlerimizin ihtiyacı olduğundan daha uzun süre ‘göz kırpıyoruz’. Bu da amacın gözlerin kurumasını önlemek olmadığını gösteriyor. 2013 yılında yapılan başka bir araştırma da, göz kırpmanın görüş, beyin ve dikkati sıfırlayan bir durum olduğunu göstermiş.

Dikkat de zaman algısını değiştirebildiği için, her göz kırpmanın zamanın akışını değiştirebildiğini söylemek mümkün.

Göz kırptığımız zaman tıpkı derin uykuda olduğu gibi zamanı farklı algılıyoruz

Bilim insanları hâlâ neden göz kırptığımızı çözebilmiş değiller fakat sinirsel metabolizmayı yavaşlatan bir amacı olduğunu düşünüyorlar. Tıpkı uyurken yaşadığımız sıfırlanma gibi. Gelecekte yapılacak araştırmalar, deneklerin beyinlerini de inceleyerek soruya ışık tutabilir ancak, göz kırpma çok hızlı gerçekleştiği için oldukça yüksek çözünürlüklü aletlere ihtiyaçları var.

Şu an bildiğimiz tek bir şey var; iş zamanı algılamaya geldiğinde gözlerimiz asla güvenilir değil. Neyse ki zamanı algılamada beynimizin birkaç noktasını birden kullanıyoruz -buna işitme duyumuz da dahil-. Kulaklarımızla her bir sesin zamanlamasını ayırt edebiliyoruz ki bu da konuşulanları doğru anlamamız için çok önemli. Hatta, beynimizde karşıdan karşıya ezilmeden geçip geçemeyeceğimizi ölçebilen geçici bir bilişsel sistem bulunuyor.

Beynimizde pek çok saat var. Zamandan bahsederken pek çok sistemi aynı anda kullanıyoruz. Belki de bu kadar düzgün işleyen bir zaman algısının içinde görsel olarak bu sisteme uymamak yararımızadır. Sürekli göz kırpmamıza rağmen görüşümüzün kesintisiz olmasını sağlayan şey de budur belki.