Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimi“Normal”den Sıkılanlar İçin! Dünyanın En Ünlü 10 Sıra Dışı Festivali

“Normal”den Sıkılanlar İçin! Dünyanın En Ünlü 10 Sıra Dışı Festivali

La Tomatina, Holi, Takanakuy, Dia de Muertos… Kimi zaman aktivistler tarafından eleştirilere maruz kalsalar da işte dünyanın dört bir tarafından en ilginç festivaller…

İspanya’daki La Tomatina (Domates Festivali), Hindistan’da Holi (Renklerin Festivali), Peru’da Takanakuy (Dövüş Festivali)… Avrupa’dan Asya’ya o kadar ilginç festivaller var ki, kimi geleneksel kimi çok eğlenceli kimi de aktivistlerin hedefinde! Dünyanın dört bir yanından 10 sıra dışı festivali sıraladık. Seyahate çıkmadan önce okuyunuz!

La Tomatina (Domates Festivali)/ İspanya 

Eski belediye başkanı protesto edilirken tesadüf eseri ortaya çıktığı bilinen La Tomatina (Domates Festivali), İspanya’nın Bunol bölgesinde, her yıl Ağustos ayının son Çarşamba’sında düzenleniyor. Kent merkezine kamyonlar dolusu getirilen domatesler, yaklaşık bir saat içerisinde çılgın domates savaşının silahları olarak tüketiliyor!

Domates savaşının sonunda ortalık kıpkırmızı olur ve festivale katılanlar genellikle kendilerini nehre bırakır. Domates israfı olduğunu gerekçe gösterip festivali protesto eden aktivistleri de unutmayalım!

Cooper’s Hill (Peynir Yuvarlama Festivali)/ İngiltere

İki yüz yıllık bir geçmişi olan, en ilginç festivallerden biri. Cooper’s Hill (Peynir Yuvarlama Festivali), İngiltere’de bahar aylarında düzenleniyor. Gloucestershire bölgesindeki bir köyde gerçekleşen festivalin kadınlar ve erkekler olmak üzere iki ayrı etabı var. Dik bir yokuştan aşağıya doğru dört kiloluk bir peynir bırakılıyor ve yarışmacılar 1 saniye sonra yarışa dahil olarak peyniri yakalamaya çalışıyor. Peynir yakalanamasa bile bu tehlikeli parkuru en erken tamamlayan yarışmacı, “peynir”in sahibi oluyor.

Holi (Renklerin Festivali)/ Hindistan

Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde her yıl Mart ayı içerisinde düzenlenen ve iki gün boyunca devam eden bir festival: Holi (Renklerin Festivali). Mitolojik bir figür olan Krishna, sevdiği kadına kavuşamaz; bunun nedeni olarak da sevdiği kadının onun ten rengini beğenmemesi olduğunu düşünür. Yüzünü renk renk boyayarak sevdiği kadının karşısına çıkınca da mutluluğu yakalar! “Sevgi”yi simgeleyen Holi Festivali’nde kural gereği herkes herkesin yüzünü boyayabilir. Bu bahar festivalindeki renk cümbüşünde muhteşem görüntüler ortaya çıkmakta…

Takanakuy (Dövüş Festivali)/ Peru

Peru’da her yıl And Dağları’na komşu olan Santo Tomas bölgesinde gerçekleştirilen Takanakuy (Dövüş Festivali), yerel halkın katıldığı bir festival. Profesyonel dövüşçüler yok. Yerel halkın arasında birbirine düşman olan kişiler, aralarında sürtüşme olanlar, bu festivalde kozlarını paylaşıyor yani dövüşüyorlar! Maksat deşarj olabilmek…

Wife Carrying (Eş Taşıma Festivali)/ Finlandiya

Finlandiya’ya özgü Wife Carrying (Eş Taşıma Festivali), eski bir gelenek. Kökeninin kız kaçırma hikayelerine dayandığı söylenmekte. Üstelik günümüzde resmi bir spor dalı! Farklı ülkelerden “eş” olarak gelen katılımcılar, engelli parkurları aşmaya çalışırken ortaya son derece komik ve eğlenceli görüntüler çıkar. Bu arada erkeklerin eşlerini istedikleri şekilde taşımakta özgür olduğunu söyleyelim. Ne denli sempatik bir yarış olduğunu tahmin edersiniz!

Battle Of The Oranges (Portakal Festivali)/ İtalya

İspanya’daki La Tomatina-Domates Festivali’ne benzeyen bir festival. İtalya’nın Turin kentinde, Ivrea adlı kasabada bu kez “silahlar” domatesler değil, portakallar! Katılımcılar birbirlerine portakal fırlatırken zırhlı bir grup da atlı arabalarla halkın içinden geçer. Şubat ayında düzenleniyor ve aktivistler, Domates Festivali’ni olduğu gibi Portakal Festivali’ni de “israf” nedeniyle protesto ediyor. 500 bin kilo portakalın heba edildiği göz önünde bulundurulursa, eleştirilerde bir haklılık payı da var, ne dersiniz?

Dia de Muertos (Ölüler Günü Festivali)/ Meksika

Kökeni 15’inci yüzyıla kadar uzanan bir festival: Dia de Muertos- Ölüler Günü Festivali. Her yıl Kasım ayında Meksika’da düzenlenen bu ilginç festivalin çıkış noktası, Aztek mitolojisinde önemli bir yeri olan ölünün ruhunu kutsama ve koruma ritüeli. Aztekler, ölüleri koruduğuna inandıkları ölüm tanrısının varlığına şükredeler. Dia de Muertos’ta ise ona şükranlarını iletirler. Katılımcılar yüzlerini boyar, “korkutucu” kostümler giyer; Cadılar Bayramı’nda olduğu gibi.

San Fermin (Boğa Festivali)/ İspanya

Eski bir gelenek daha… San Fermin-Boğa Festivali’ni merakla bekleyenler olduğu kadar eleştirenler de çok fazla. Temmuz ayının ilk haftası gerçekleştirilen Boğa Festivali, sekiz gün sürüyor. İspanya Navarra’da kızgın boğalar kalabalık insan grupları arasında koşuyor. Tehlikeli; hatta kızgın boğalardan kaçamayıp hayatını kaybedenler ya da kalabalıkta ezilenler de oluyor. Bask kültürüne dair pek çok etkinliğin de yer aldığı festival, hayvan aktivistlerinin de hedefinde.

Monkey Buffet Festival (Maymun Açık Büfe Festivali)/ Tayland

Bu festivalde başrol, maymunların! Tayland Bangkok’taki bir kasabada her yıl Kasım ayında düzenlenen Monkey Buffet Festival- Maymun Açık Büfe Festivali’nde, yüzlerce maymuna açık büfe ziyafeti hazırlanıyor. Maymunların keyifli halleri görülmeye değer. Turistlerin de büyük ilgi gösterdiği etkinliklerden.

Harbin Ice and Snow Festival (Harbin Buz ve Kar Festivali)/ Çin 

Dünyanın en büyük buz ve kar festivali. Çin’in Harbin kentinde devasa buz heykellerin yarıştığı Harbin Ice and Snow Festival- Harbin Buz ve Kar Festivali, 5 Ocak’ta başlıyor ve bir ay sürüyor. Festivalde pek çok kış aktivitesi de var. Heykellerin içerisine yerleştirilen ışıklandırmalardan dünyanın farklı yerlerindeki yapıtların “buz”dan taklitlerine, tam bir görsel şölen.