Ana SayfaSporNörologlar Açıklıyor: Koşmak Zihnimizi Boşaltmaya Nasıl Yardımcı Olur

Nörologlar Açıklıyor: Koşmak Zihnimizi Boşaltmaya Nasıl Yardımcı Olur

Moraliniz mi bozuk? İlhama mı ihtiyacınız var? Hayatınızı değiştirecek iki seçenek arasında mı kaldınız? Koşun! Verimli bir şekilde bir saat koşmak bile sizi yeni bir insana dönüştürebilir. Nöroloji de bu duruma destek veriyor. Yıllardır devam eden çalışmalar ve yapılan araştırmalar, egzersiz yapmak ve bilişsel netlik arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Çok değil yalnızca birkaç yıl önce nörologlar, beynimizin belirli bir sayıda nörona sahip olduğunu ve yetişkinliğe ulaşan bir insanın yeni nöron üretemeyeceğini düşünüyorlardı. Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yapılan birkaç araştırmaysa bunun doğru olmadığını gösteriyor. Nöron üretimini tetikleyen tek şey ise etkili spor yapmak.

Yeni Beyin Hücreleri Alır mıydınız?

Araştırmaların ortaya koyduğu bir diğer ilgi çekici sonuç ise bu beyin hücrelerinin ortaya çıktığı bölge; hipokampüs. Beynin bu bölgesi öğrenme ve hafıza ile ilgileniyor. Yani en az 30-40 dakikalık, yoğun terlediğiniz bir egzersiz yaptığınızda beyniniz yeni hücreler üretmeye başlıyor. Bu da hafızanızı ve öğrenme yeteneğinizi güçlendiriyor. Bu etkiyi sağlamak için en iyi aktivitelerden biri ise koşmak.

Koşmak duyguların daha iyi kontrol edilmesini de etkiliyor.

Koşu gibi diğer egzersizlerin sebep olduğu faydalar da beynin ön lobunda gerçekleşiyor. Fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getiren insanlarda, beynin bu bölgesine daha fazla kan akışı sağlanıyor. Ön lob, yönetici ağ merkezi olarak da adlandırabileceğimiz bir bölge. Beynin bu bölgesine egzersizin sağladığı faydalarla birey; gelecek planlaması, odaklanma, hedef belirleme ve zaman yönetimi gibi konularda daha başarılı oluyor. Bu da doğru kararlar vermeyi büyük ölçüde etkiliyor.

Kendi Koşan Ağlamaz!

Beynin ön lobu aynı zamanda duygu kontrolüyle de bağlantılı. Spor yapan bir insanın kendini daha iyi hissetmesinin sebeplerinden biri de bu. Harvard Psikoloji Departmanı tarafından yapılan bir çalışmada, 80 deneğin bir kısmı 1979 yapımı The Champ (Şampiyon) adlı filmi izlemeden önce 30 dakikalık bir koşuya çıkarılmışlar. Filmin dokunaklı sonunu izleyen deneklerden koşuya çıkanların, çıkmayanlara oranla duygusal havadan daha çabuk çıktıkları gözlemlenmiş.

Meditasyon ile gelen farkındalık dışında zihnin farklı yerlere kayıp gitmesi de akıl sağlığımız için gerekli bir süreç. Koşarken belli bir şeye odaklanmadığımız için, beynimizin bir konudan bir konuya atlayarak serbest kalıyor. Bu da daha açık bir zihne ve daha iyi düşünme kapasitesine sebep oluyor.

Özetle koşu, basit ama etkili bir spor. Gerek sonrasında vücudun kimyasal reaksiyonları olsun gerekse koşarken beynin boş kalması; vereceğini önemli kararlar, stresli anlar ve sakin kalmanız gereken durumlar için ideal bir araç. Şimdi koşmaya bir adım daha yakın mısınız?