Ana SayfaYaşamO Çok Sevdiğimiz Kadına… Anneler Günü 2018 Hediye Seçenekleri

O Çok Sevdiğimiz Kadına… Anneler Günü 2018 Hediye Seçenekleri

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Anneler Günü için geri sayım başladı. Teknolojiyle barışık annelerden modayı yakından takip edenlere, işte 13 Mayıs Anneler Günü hediye seçenekleri…

Anneler Günü, farklı ülkelerde yılın farklı günlerinde kutlansa da ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanıyor (Örneğin, birçok Arap ülkesinde bahar ekinoksu olan 21 Mart günü, Anneler Günü olarak kabul edilir. Tayland’da Ağustos ayında kutlanır). 2018 yılında “Anneler Günü”, 13 Mayıs Pazar günü kutlanıyor.

Bu özel günün tarihçesini bilmeyenler için küçük bir hatırlatma yapmakta yarar var. Öyle ki bu özel günün çıkışı, antik Yunan ve Romalılara kadar uzanıyor. Ana tanrıçalar Rhea ve Kibele’nin onuruna düzenlenen festivaller, ilk kutlamalar olarak kabul edilmekte… 1600’lü yıllarda ise İngilizler “Annelerin Pazar”ı diye bir gün kutlarken İngiliz annelere özel olan bu kutlamalar, Paskalya’dan sonraki ilk kırk gün içinde hayata geçirilirdi.

ABD’li Anna Jarvis’in Çabalarıyla Kutlanmaya Başladı 

19. yüzyılda ABD’de iç savaştan önceki dönem ise Anneler Günü açısından önemli. Batı Virginia’da, Ann Reeves Jarvis, yerel kadınlara çocuklarına nasıl iyi bakacaklarını öğretmek için Anneler Günü Çalışma Kulüpleri’nin başlamasına yardımcı olmuş ve bu kulüpler daha sonra savaş nedeniyle bölünmüş olan ülkenin bir bölgesinde birleştirici güç haline gelmiştir.

1832-1905 yılları arasında yaşayan Ann Maria Reeves Jarvis, ABD’nin Virginia eyaletinde öğretmenlik yaparken işçilerin sağlığı ve iş güvenliği adına çalışmalar yürüten bir aktivist. Amerikan İç Savaşı’nın ardından annelerin daha aktif ve sosyal olmaları konusunda bir kampanya yürütmüş ve “Anne Çalışma Günü” ilan edilmesi için çalışmıştır.

Dünyayı kurtaracak olan tek şeyin anneliğin şefkati olduğuna inanan bu kadından sonra kızı Anna Jarvis, annesinin misyonunu devralmıştır. Annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar’ının “Anneler Günü” olarak kutlanmasını isteyen Anna Jarvis, 10 Mayıs 1907’den itibaren yedi yıl boyunca “Anneler Günü”nün resmi olarak ilan edilmesi için uğraşmış; siyasetçilere, valilere, din adamlarına yüzlerce mektup yazmıştır. Nihayet 1914’te amacına ulaşmış ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Wilson, Anneler Günü’nü resmen ilan etmiştir. Sembolü de beyaz karanfildir. Anneler Günü’nün yaratıcısı Anna Jarvis, hiç evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştır. 84 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Bu arada 1870’te, kölelik karşıtı, şair Julia Ward Howe’un “Anneler Günü Bildirgesi”ni kaleme aldığını ve annelerin dünya barışını teşvik etmeleri yönünde bir hareketin ilk ateşini yaktığını da es geçmeyelim. 2 Haziran 1873’te ise “Anneler Günü Barış Günü” kutlanmıştır. Yine 70’lerdeki öncüler arasında Michigan’da yerel bir kutlamaya ilham veren aktivist Juliet Calhoun Blakely’yi de saymak mümkün. Kentucky’li bir öğretmen olan Mary Towles Sasseen ile Frank Hering de 19’uncu yüzyılın sonlarında ve 20’nci yüzyılın başlarında bir Anneler Günü düzenlemiştir.

Türkiye’de 1955 Yılından Bu Yana Kutlanıyor

1968 yılında Martin Luther King Jr.’ın eşi Coretta Scott King, imtiyazlı kadın ve çocukları desteklemek için bir yürüyüş organize etmiş ve 70’lerde kadın grupları, aynı zamanda tatilin eşit haklara ve çocuk bakımına erişim ihtiyacını vurgulamak amacıyla kutlamalara imza atmıştır.

Eski Yunan, Roma, Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek, 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş ve Türkiye’de ise 1955 yılından bu yana, mayıs ayının ikinci pazar gününde Anneler Günü kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde Anneler Günü, 1955 yılından bu yana kutlanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki annelerin, anne olacakların, yeni annelerin ve bir gün bu dünyadan göçüp gitse de kalplerimizde yaşayan tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun. Bizlere hayat veren kadınların ellerinden öpüyoruz. Onlara ne hediye etsek az ama yüzlerindeki hoş bir tebessüm için küçük bir hediye de neden olmasın! İşte Anneler Günü hediye seçenekleri…

Son Dakikacılar İçin Alternatifler

Bir buket çiçek hayat kurtarır! Diyelim ki çok yoğundunuz, hediye alamadınız ya da son dakikaya bıraktınız ve kafanız karıştı. Anneler Günü’nde köşe başındaki bir çiçekçiden bile çok güzel bir buket yaptırabilirsiniz. Mis kokulu, hatta annenizin sevdiği çiçeklerden…

Pazar günü annenizi güzel bir kahvaltıya ya da yemeğe götürebilirsiniz. O gün için sürprizli mekanlar da var, yeter ki seçiminizi yapın. Yemekten önce Anneler Günü’nü kutlayıp çiçeklerinizi verin ve Anneler Günü’nün keyfini çıkarın. Siz yine de “son dakikacı”lardan olmamak için aşağıdaki önerilere göz gezdirmeyi de unutmayın! Ayrıca akşam saatlerinde annenizle birlikte sinema, tiyatro veya bir konsere de gidebilirsiniz. Gün annelerin günü!

Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünlerini Seven Annelere…

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini seven anneler için çok hesaplı alternatifler mevcut. Birçok mağazada Anneler Günü promosyonları, indirimleri var. Makyaj paletleri, bambu fırçalar (sağlıklı), parfümler, anti-aging (yaşlanma karşıtı) kremler ve daha neler neler… Her zaman kullandığı bir parfüm ya da krem seti de olabilir, yeni çıkan ve onun hoşlanabileceği ürünler de. Satış danışmanlarının tavsiyelerini dinleyebilirsiniz ama annenizin tarzını göz ardı etmeyin.

Teknolojik Annelere…

Akıllı saat mi? Teknoloji meraklısı anneler için güzel bir hediye seçeneği.

Teknoloji kuşak farkını da ortadan kaldırıyor. Artık anneler de sosyal medya platformlarında son derece aktif. Yeni çıkan akıllı telefonlar, akıllı saatler, tabletler, kulaklıklar teknolojiyle barışık anneler için… Anneler Günü’ne özel promosyonları da takip edip hesaplı hediye seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ev Hediyesi Seven Annelere…

Küçük ev aletlerinden ev tekstili ürünlerine, evcimen annelere hediye edilebilecek pek çok ürün bulunuyor. Bornoz takımı, renkli yastıklar, ev terlikleri, masa lambası, kahve ve çay makinesi, blender seti, renkli bir kettle, vs. Alternatifler bol. Hem onun sevebileceği hem de ihtiyacı olan bir ürün üzerinde yoğunlaşın. Evcimen anne, evinde fazla kalabalık olmasını da istemez. Eğer kahve makinesi varsa, ikincisini almak yerine başka bir ürün üzerinde yoğunlaşın. Küçük bir tavsiye… Biraz yaratıcı olun!

Özgün Hediye Arayanlara…

“Özgün” hediye için öncelikle iyice düşünün; annenizle birlikte geçirdiğiniz unutulmaz bir an mesela… O fotoğrafı ya da fotoğrafları bulun, sadece ikinizin olduğu bir albüm yaptırın. Diyelim ki bir kolye alacaksınız, onun ve sizin adınızı yazdırın. Kişiye özel hediyeleri seviyor ise adının baş harfleri olan herhangi bir giyim eşyası da ilgisini çekecektir. Sanatçı kişiliğine vurgu yapan özel tasarım bir çanta ya da clutch da sevimli bir hediye olabilir. “Özgün” hediyeler, son dakikacılara uymaz; bir iki gün düşünün, en güzel hediyeyi tasarlayın. Tasarım butiklerini de dolaşıp fikir edinebilirsiniz.

Modayı Yakından Takip Eden Annelere…

Vitrinde görüp almayı ertelediği bir bluz, etek, şal, çanta, ayakkabı, pantolon, ceket, kimono… Anneniz modayı yakından takip ediyorsa, mağazalardaki Anneler Günü fırsatlarından ona en çok yakışan ürünleri seçebilirsiniz. Bu kategoride alternatif bol, şanslısınız! Eğer kendi iş yoğunluğunuzdan mağazaları gezmek için vaktiniz olmadıysa, bu hafta kendiniz için de alışveriş merkezlerinde ya da ünlü mağazaların yer aldığı caddelerde uzun yürüyüşlere çıkın. Sezon fırsatlarından yararlanın; hem kendiniz hem de anneniz için birçok ürün bulacaksınız.