Ana SayfaPozitif EtkiÇevreOlimpiyat Serisi: Tokyo’da Sürdürülebilirlik Adına Neler Yaşandı?

Olimpiyat Serisi: Tokyo’da Sürdürülebilirlik Adına Neler Yaşandı?

Yaz sıcaklarında Olimpiyatları izlemekten daha keyifli ne olabilir? Hepimizin çocukluk anılarında, televizyonun karşısına oturup atletizm yarışlarını izlemek, ülkemizin sporcularının katıldığı yarışmaları takip etmek, o heyecanı yaşamak çok önemli bir yer tutuyor. Elbette Olimpiyatlar sadece bir yaz eğlencesi olmaktan öte tüm dünyayı bir araya getiren büyük bir kitlesel spor organizasyonu. Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak ülkeler, en az sporcular kadar bu sürece bin bir zorlukla hazırlanıyor, her bir detay üzerine sıkı bir şekilde çalışıyor.  Rio 2016’dan sonra bu sene Olimpiyat ateşini yakan Tokyo da tüm dünyayı evinde ağırlarken bu sıkı çalışmanın hakkını verdi, biz izleyicileri kendisine hayran bıraktı.

Fakat bu yazımızda biz Tokyo Olimpiyatlarının ne kadar şaşalı olduğuna odaklanmayacağız. Onun yerine bu sene Tokyo’da bizi asıl heyecanlandıran başka bir konuyu irdeleyeceğiz. Tahmin edeceğiniz üzere böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmak için harcanan bütçeyi, yapılan inşaatları hayal etmek güç. Rio 2016 Olimpiyatlarından sonra şehrin yüzü tamamen değişmiş ve hatta inşa edilen stadyumun günümüzdeki hali o dönem oyunlar için heyecanlanan bizleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu yüzden iklim krizi meselesinin çağımızı nitelediği bu dönemde artık Olimpiyatlarda hepimizin en hassas olduğu durum, sürdürülebilirlik kavramı diyebiliriz sanırım.

Tokyo 2020 Olimpiyatları bizi sürdürülebilirlik konusunda hayal kırıklığına uğratmadı. İşte biz de bu yazımızda sizlere bu senenin oyunlarında Tokyo’nun bu konuda gösterdiği hassasiyeti sizler için derlemek istedik.

Peki Tokyo, Olimpiyat organizasyonlarında sürdürülebilirliği nasıl sağladı?

Öncelikle Tokyo 2020 Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, oyunların hazırlıklarının başlangıcında bu temayı kapsamlı bir şekilde ele aldı. Buna bağlı olarak hazırlık operasyonları süresince belirlediği beş sürdürülebilirlik temasından asla şaşmadı. Bunlar, iklim değişikliği ve enerji tasarrufu, geri dönüşüm ve sıfır israf, yenilenebilir enerji kullanımı ile sıfır karbon emisyonu, etkinlikte kullanılan tüm atıkların %65, tedarik edilen tüm öğelerin %99 oranında yeniden kullanımı ve madalya, podyum gibi imza aksesuarların üretimi için atık malzemelerin kullanılması. Böylelikle Olimpiyat oyunları bittiğinde ev sahibi şehrin önünde kocaman bir çöp yığını ve devasa bir çevresel zarar olmayacak. Bir anda her şey eski haline dönebilecek.

Çevreye Duyarlı Madalyalar

Tokyo Olimpiyatları’nda sporculara dağıtılacak madalyalar için Japonya 2017 yılında halkına kullanmadıkları elektronik cihazları geri dönüşüme bağışlamaları için çağrıda bulundu. Olimpiyat oyunları boyunca gördüğümüz madalyalar böylelikle geri dönüşümlü metallerden üretilmiş oldu.

Dönüştürülmüş Bir Podyum

Japonya, 9 ay boyunca kamu alanlarında biriktirdiği atıkları geri dönüştürerek sporcuların madalya aldığı podyumları hazırladı. Bu süreçte 400.000 şişe çamaşır deterjanı bağışlandı. Gördüğünüz podyumlar bu materyallerden 3D baskı ile oluşturuldu.

Olimpik Plaza

Fotoğraf: Bangkok Post

Yine sürdürülebilir alanlar yaratmak amacıyla inşa edilen Olimpik Plaza, belediyelerden ödünç alınan 40.000 parça karaçam, selvi ve sedir ağacı kullanılarak tasarlandı. Olimpiyatlar bittikten sonra bu alan tamamen sökülerek belediyelerden alınan ağaçlar iade edilecek. Yalnızca inşaat da değil, köyde konaklayacak sporcuların yatakları dahi sıkıştırılmış kartondan üretildi. Odalardaki tüm materyaller ise geri dönüştürülmeye müsait.

Son olarak oyun alanlarında kullanılan taşıma araçları da 500 hidrojen yakıt hücreli.

Bundan sonra gerçekleştirilecek kitlesel tüm spor organizasyonlarında Japon halkının ve Olimpiyat Komitesi’nin sürdürülebilirlik konusunda duyarlılığını görmek dileğiyle…