Ana SayfaBizden HaberlerOLİMPİYATLARIN ‘ALTIN’ KADINLARI

OLİMPİYATLARIN ‘ALTIN’ KADINLARI

2016 Yaz Olimpiyatları, 5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya/ Rio de Janerio’da düzenlenecek. Ülkelerinin en iyi sporcuları, 28 spor dalında yarışacak. 1900 yılında ilk kez kadınların da katıldığı olimpiyat oyunlarında en iyi kadın sporcuları hatırlayalım!

Heyecan başlıyor! Bu yıl Brezilya’nın ikinci en büyük kenti Rio de Janeiro’da düzenlenecek olan 2016 Yaz Olimpiyatları, yarın başlayacak, 21 Ağustos’ta sona erecek.

Ülkelerinin en iyi sporcuları, 28 spor dalında iddialarını ortaya koyacak. Bu yıl hangi rekorlara imza atılacak, kimler parlayacak, kimler hayal kırıklığı yaratacak ‘henüz’ bilmiyoruz. Tahminler var ama sürprizler de olabilir!

1896 yılında ilk kez Atina’da düzenlenen Modern Olimpiyat Oyunları’nda kadın sporcular ise 1900 yılında ilk kez müsabakalara katıldılar. Kadınların ‘varolduğu’ ilk branş, tenisti.

Kadın sporcular açısından 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları’nın da önemi büyük… İlk kez Olimpiyat Meşalesi’nin yakıldığı ve güvercinlerin uçurulduğu Amsterdam’da, kadınlar, atletizm müsabakalarına (100m, 800m, 4x100m Engelli, Yüksek Atlama, Disk Atma) dahil edildi. 18 ülkeden 101 kadın atletin yer aldığı yarışmalara; ABD 17, Almanya 16 kadın sporcu ile katılmıştı.

Olimpiyat tarihinde madalyalara doymayan kadın sporcuları mercek altına aldık.

İşte geçmişten günümüze şapka çıkartan performanslarıyla ‘altın’ kadınlar! Bazılarını ilk kez göreceksiniz, bazılarının adını duyduğunuzda da çocukluğunuza gideceksiniz!

serenawilliams2

SERENA WILLIAMS

1981 yılında doğan ABD’li ünlü tenisçi Serena Williams, bu yıl da Olimpiyatları sallayacak gibi… Son 40 yılın en iyi 17’inci oyuncusu olarak görülmesi boşa değil. Kız kardeşi Venus Williams ile profesyonel tenise adım atan Serena Williams, şu anda dünyanın 1 numarası. Ve tabii ki dünyanın en çok kazanan kadın sporcularından biri.

nadia2

NADIA ELENA COMANECI

1961 doğumlu Rumen jimnastikçi Nadia Elena Comaneci, tüm dünyada jimnastikçilerin rol modeli… 1974 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan tek sporcu. Tarihin en önemli jimnastikçilerinden biri.

Monaco Athletics Herculis

YELENA ISINBAYEVA

1982 yılında Rusya’da doğdu. Gelmiş geçmiş en iyi kadın sırıkçılardan. Olimpiyat, dünya açıkhava ve salon şampiyonluklarının yanı sıra Avrupa açıkhava ve salon şampiyonlukları var. Rusya Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli asker.

gabby-douglas1

GABBY DOUGLAS
20 yaşındaki ABD’li jimnastikçi, bu yıl Rio’daki performansı en çok merak edilenlerin başında geliyor. 2012 Londra Olimpiyatları’nda parladı. Jimnastikte ABD’nin ilk ‘altın’ siyahi kadın sporcusu.

daratorres1

DARA TORRES
2012 Olimpiyatları’nda yarışmasa da hala pek çok hayranı olan bir yüzücü. 12 Olimpiyat madalyası var. 2008’de şimdiye kadar yarışan en ‘yaşlı’ yüzücü olarak da tarihe geçti. 1967, ABD doğumlu.

Natalie-Cook1

NATALIE COOK
Avustralyalı plaj voleybolu sporcusu. Beş olimpiyat oyunlarında da yer alarak rekor kırdı. 1996 yılında ilk kez Olimpiyatlarda yer alan plaj voleybolu branşında öyle bir parladı ki diğer oyunlarda da herkesin gözü onu aradı! 1975, Avustralya doğumlu.

Spain Swimming Worlds

Sİ YAJIE
10 metre kule atlamada, 2013’te dünya şampiyonu olduğunda henüz 14 yaşındaydı. Çinli genç sporcuyu, Rio’da ilk kez izleyeceğiz. Çinlilerin bu alanda iddialı olduğunu da hatırlatalım.

amikondo1

AMI KONDO
Japonya’nın judodaki gururu. 19 yaşında. 2014’ün dünya ve gençler şampiyonu.

yusra-mardini2

YUSRA MARDINI
18 yaşında, Suriyeli bir mülteci Yusra Mardini… Ege Denizi’nde batan tekneden yüzerek kurtulmayı başaranlardan. Şu anda Almanya’da yaşıyor. The Guardian’a konuşmuş: “Bütün mültecilerin benimle gurur duymasını istiyorum. Zor bir yolculuğumuz olsa da bir şeyleri başarabildiğimizi dünya görsün!” Biz onu şimdiden alkışlıyoruz.

ucuzmaratoncular2

LEILA, LIINA, LILY LUIK
Üç ismi olan bir sporcu değil, onlar kardeş! 30 yaşındaki Estonyalı maratoncular; Leila, Liina ve Lilly Luik , aynı spor dalında yarışacak olan ilk üçüz! 24 yaşından bu yana koşuyorlar. Kenyalı atletlerden çekindiklerini de gizlemiyorlar.