Ana Sayfaİş DünyasıOnline Video Mülakatlara Dair Önemli İpuçları

Online Video Mülakatlara Dair Önemli İpuçları

Günümüzde işe alım süreçleri de hızla ‘dijital’leşiyor; interaktif, hızlı ve eğlenceli bir hale dönüşüyor. Online (canlı) ve offline (kaydedilen) mülakatlarda dikkat edilmesi gereken konuları derledik…

İşe başvurduğunuz şirketin İK sorumlusu ile aynı anda kamera karşısına geçiyor ve soruları yanıtlıyorsunuz. Bu online ya da offline video mülakatlar Skype, Hangout gibi araçlarla yapılıyor ve günümüzde pek çok şirket tarafından tercih ediliyor. Kamera önünde rahat olamamak, bir dezavantaj ama kolaylıkla öğrenilebilir; hatta video mülakatlarda dikkat edilecek birkaç husus sayesinde de rakiplerden bir adım öne geçilebilir. İşte birkaç önemli ipucu…

*Kullanıcı adından ziyade (sarısın1986 gibi) gerçek ad ve soyadınızla bir bağlantı yapın.

*Bazı şirketler LinkedIn hesaplarıyla eşzamanlı olarak bir online başvuru formu doldurulmasını istiyor. Daha sonra iş başvurusu yapan kişiye bir e-posta ya da SMS uyarısıyla başvurunun teslim alındığı bilgisi gönderiliyor ve mülakat zamanı, tarihi kararlaştırılıyor.

*Görüşme yapmadan önce teknik ekipmanları hazırlamak büyük önem taşıyor. Laptop ya da masaüstü bilgisayar tavsiye ediliyor, internet bağlantınızı da kontrol etmeniz şart.

Odak Noktası Sizsiniz

*Fonu düzenli olan, temiz bir mekan belirleyin. Fazla derin bir alan tercih etmeyin. Sade bir duvar önünde, düzenli bir masa olabilir. Unutmayın ki odak noktası sizsiniz.

*Bağlantı, kamera, mikrofon (ses) ve görüntüyü test edin. Kendi görüntünüzü kontrol edin. Kamerayı göz seviyesinde tutun. Nasıl görünüyorsunuz? (Profesyonel iş kıyafetinizi giyin, tek renk tercih edin) Şarjınız ne durumda? Bağlantınız kesilirse ne yapacaksınız? Aksilik durumunda neler yapabileceğinizi de planlayın, yedek bir laptop bulundurmak gibi… Ayrıca ışık arka plandan gelmemeli. Işığı da ayarlayın. Sessiz ve sakin bir mekan (aile üyeleri ya da evcil hayvan olmayan) seçin.

*Eğer daha rahat hissetmek istiyorsanız, önceden deneme çekimi yapabilirsiniz. Online video mülakatta olduğunuzu düşünün, sorular sorun, cevaplayın. Ayrıca görüşme öncesinde bilgisayarınızda açık olan bütün programları kapattığınızdan emin olun.

Şirket Hakkında Araştırma Yapın 

*Geleneksel bir mülakata nasıl hazırlanıyorsanız, işveren hakkında da iyi bir araştırma yapın. Sonuçta mülakat online ama sorular klasik olacak.

*Konuşurken duvara bakmayın, kameraya bakın. Göz kontağı nasıl yüz yüze görüşmede önemli ise online video mülakatta da büyük önem taşıyor. Gerekirse kamera açısı dışında, elinizin altında notlar bulundurun. Özgeçmişiniz (CV) de elinizin altında olmalı. Soruları yanıtlarken özellikle tarihler konusunda özgeçmişinize bakmanız gerekebilir.

*Konuşma tarzınız kadar jest ve mimikler de önemli. Örneğin, saçınızla ya da sakalınızla oynamayın. Doğal olun ama çok da rahat değil. Sonuçta bu bir iş görüşmesi!

*Gülümsemek yüz yüze iletişimde ne kadar etkiliyse, online mülakatta da etkili. Tabii ki ölçülü olmak kaydıyla…

El Sıkışma Dışında Her Şey Dijitalleşiyor

Bir şirket neden online mülakatı tercih eder? Şirketlerin online video mülakatları daha çok tercih etmelerinin pek çok nedeni var. Öncelikle ‘online’ olmak, coğrafi sınırları ortadan kaldırıyor. Şirket, o il hatta yurtdışından da birçok adayla görüşebiliyor. Seyahat düzenlemesi yapılmasına gerek yok, maliyetleri düşürüyor. Zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor; İK sorumluları, video konferans ile kısa sürede daha fazla adayla mülakat yapabiliyor. Ayrıca bir şirket için canlı video konferansları hayati öneme sahipse, işe alınacak adayın da bu teknolojiden bihaber olmadığı böylelikle test ediliyor.