Ana SayfaTeknolojiÖnümüzdeki Üç Yılda İş Hayatını Dönüştürecek Üç Teknoloji Trendi

Önümüzdeki Üç Yılda İş Hayatını Dönüştürecek Üç Teknoloji Trendi

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, önümüzdeki üç yıla damgasını vuracak ve iş hayatının olmazsa olmazları arasına girecek üç ‘ana’ teknoloji trendi şöyle sıralanıyor: Nesnelerin İnterneti, Robot Bilim ve Yeni Dalga Yapay Zeka

Danışmanlık ve araştırma şirketi KPMG’nin, Startup’lardan Fortune 500’da yer alan 11 temel iş koluna, dev şirketlerin bin 200 CEO’sunun katıldığı araştırması, iş dünyası için önemli veriler içeriyor. Sekiz yüz şirket baz alınarak yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, iş yaşamını ‘dönüştürecek’ ve önümüzdeki üç yıla damgasını vuracak üç teknoloji trendi şöyle sıralanıyor: Nesnelerin İnterneti, Robot Bilim ve Yeni Dalga Yapay Zeka. Bu üç önemli teknoloji trendi, iş yaşamını etkileyecek ve dönüştürecek; üstelik gündelik yaşamda, hayat tarzında da değişikliklere neden olacak.

İşte 2020 yılı itibariyle iş hayatını tamamen değiştirecek trendler…

NESNELERİN İNTERNETİ 

Makinelere ve diğer fiziksel nesnelere, sensörleri ve kumanda aygıtlarını bağlayarak onları dünyaya bağlı hale getirmek olarak özetlenebilecek ‘Nesnelerin İnterneti’ yükselişine devam edecek. Elektrik santralleri aracılığıyla su akışını izlemekten işletmelerin ve kamu kuruluşlarının varlıkları yönetmesine; bir fabrikadaki ürün akışını izlemekten bitkilerdeki nemi ölçmeye; performansı optimize etmesine ve yeni iş modelleri yaratmasına kadar birçok konu için olanak tanıyan bir teknolojiden söz ediyoruz. Ayrıca uzaktan izlenme yoluyla, kronik hastalığı olan hastaların sağlık takibinin yapılmasını; hem hastanın sağlık durumundan anında haberdar olunmasını sağlama potansiyeline sahip bir teknoloji.

Nesnelerin İnterneti ile ilgili teknolojilere 2021 yılı itibariyle 1.4 trilyon dolar harcanacak.

Hindistan ve Güney Kore Başı Çekiyor 

Araştırmanın sonuçlarına göre en önemli trend, Nesnelerin İnterneti. Akıllı cihazlar daha ‘akıllı’ olacak, özellikle Hindistan (nüfus itibariyle önde) ve Güney Kore bu değişimin başını çekecek. Pazar araştırmaları şirketi IDC’ye göre, IoT (Nesnelerin İnterneti) 2017’de, geçen yıla göre yüzde 17 bir artış gösterecek ve 2021 itibariyle ‘Nesnelerin İnterneti’yle ilgili teknolojilere 1.4 trilyon dolar harcanacak. 2020 yılında yaklaşık 25 milyar bağlı nesnenin kullanımda olması öngörüler arasında.

Nesnelerin İnterneti kavramının bu denli hayatımıza girmesinin en büyük nedenlerinden biri de 4.5G ve fiber internetin yaygınlaşması. Tablet, akıllı telefonlar ve giyilebilir mobil cihazlar sayesinde akıllı bağlantıların üretimi büyük bir hızla devam ediyor. Ayrıca akıllı binalar, akıllı şehirler gibi alanlarda daha fazla nesnenin birbirine bağlanacağına tanıklık edeceğiz.

ROBOT BİLİM

Yüzde 11’lik kesim Robot Bilim’in yükselişine tanıklık edeceğimizi söylüyor. Daha akıllı, donanımlı, yetenekli robotlar göreceğiz. İnsanların yapamadığı ya da yapamayacağı işlerde robotlar kullanılacak. Araştırmaya göre 2021 itibariyle 226 milyar dolar robotlara harcanacak.

Robot askerler, balıklar, güvenlik görevlileri, robota dönüşen otomobil, polen yayabilen robot arı, robot cerrah ve daha niceleri… Gazetelere yansıyan haberlerden yalnızca birkaçı. Artık ‘Robot Hukuku’ bile tartışılıyor! Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki çok daha fazlasını duyacağız. Akıllı robotlar yalnızca ağır işlerde değil, basit işlemlerde de kullanılacak. ‘Öğrenen robotlar’ ise kendini geliştirebilecek.

YENİ DALGA YAPAY ZEKA

Katılımcıların yüzde 10’u Yapay Zeka’yı işaret ediyor ki son günlerin en önemli tartışma konularından biri. Yapay Zeka’ya yapılan yatırımlar geçen yıla göre yüzde 60 oranında artış gösterdi. IDC, 2021’de 46 milyar dolarlık bir sektör oluşacağını öngörüyor. Özellikle finansal hizmetlerde vazgeçilmez olacak. Ofislerin boşalacağı, beyaz yakalıların yerini Yapay Zeka ve bilişsel yazılımların alacağı günler çok yakın… Dolayısıyla maliyetler azalacak, kalite yükselecek, inovasyon daha hızlı olacak.

Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti’nin buluşması, kendi kendini yönetebilen otonom sistemleri doğuracak. Durumu algılayabilen, harekete geçebilen, kendi kararlarını verebilen sistemler her geçen gün daha fazla mükemmelleşerek gündelik hayatımıza adapte olacak.