Ana SayfaSporParalimpik oyunların altın çocukları

Paralimpik oyunların altın çocukları

2016 Rio Paralimpik Oyunları, Türkiye’nin oyunlar tarihinde en fazla altın madalya kazandığı organizasyon oldu. Altı kez katıldığımız bu uluslararası organizasyondan üç altın, bir gümüş ve beş de bronz madalya ile döndük. Peki golbol, atletizm, halter, masa tenisi, judo ve atıcılık olmak üzere altı branşta kürsüye çıkmayı başaran bu sporcular kim?

Bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Paralimpik Oyunları’nda Türkiye büyük bir başarı elde etti. 2004, 2008 ve 2012 yılında birer altın kazanan sporcularımız 2016’da üç altın, bir gümüş ve beş bronz madalya ile 34’üncülüğü elde etti. İlk 10 ülkeyi merak edenler için hemen bir not düşelim: 107 altın, 81 gümüş ve 51 bronz madalya ile Çin birinci sırada. Çin’i sırayla İngiltere, Ukrayna, ABD, Avustralya, Almanya, Hollanda, Brezilya, İtalya ve Polonya izledi.

2020 TOKYO’DAN DAHA ÇOK MADALYA GELECEK

Bedensel Engelliler Federasyonu (TBESF) Başkanı Arif Ümit Uztürk, sekiz branşta 49 sporcuyla katıldıkları Paralimpik Oyunlar’dan tarihin en başarılı sonucunu almaktan gurur duyduklarını söylerken hedeflerinin Tokyo olduğunu söyledi:
“Rio’da unutulmaz müsabakalar oldu. Tarihimizde ilk kez üç altın madalya kazandık. Elde ettiğimiz bu değerli sonuç, gelecek açısından hepimizi çok daha sorumlu kılacak. 2020 Tokyo’da bu çıtayı daha da yükseltmek için şimdiden sabırsızlanıyoruz.”
Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin ise “Takım sporlarında gelen şampiyonluk, başarımızı daha da taçlandırdı” diye konuştu.
İşte tarih yazan sporcular:

1

NAZMİYE MURATLI: 41 KİLOLUK DEV

Nazmiye Muslu Muratlı’nın adını bir kenara not edin! Başarılı sporcu, aynı zamanda dünya rekoru kırdı. Kadınlar 41 kiloda mücadele eden milli halterci, 104 kiloluk kaldırışıyla altın madalya kazandı. Muratlı, aynı zamanda 2012 Londra Oyunları’nda da altın madalya kazanmıştı. Tarih yazanlardan biri o…

GOLBOL KADIN MİLLİ TAKIMI: TAKIM SPORLARINDA İLK ALTIN ONLARDAN

Onlar aynı zamanda son Avrupa Şampiyonu. Oyunlar tarihinde ülkemize takım sporlarındaki ilk şampiyonluğu kazandıran Golbol Kadın Milli Takımı, 6’da 6 galibiyetle, bileklerinin hakkıyla altın madalya kazandılar. Forma giyen millilerimizi tanıyalım: Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk, Neşe Mercan. Finalde Çin’i 4-1’lik bir skorla ezip geçtiler.

3

MASA TENİSİNİN ŞAMPİYON KARDEŞLERİ: ABDULLAH ÖZTÜRK VE ALİ ÖZTÜRK

Türkiye’ye Nazmiye Muratlı’dan sonra altın madalya getiren ikinci sporcu: Abdullah Öztürk. Masa tenisinde, class 4 kategorisinde Türk bayrağını dalgalandırdı, Abdullah Öztürk… Çinli rakibini finalde 3-1 mağlup eden Öztürk, kardeşi Ali Öztürk ile birlikte de yarıştı. Öztürk kardeşler, çift erkeklerde bronz madalya kazandı.

4

MASA TENİSİNDE GÜMÜŞ KÜBRA KORKUT’TAN

Paralimpik Oyunlar’da tek gümüş madalya ondan geldi: Kübra Korkut… Masa tenisi class 7’de finalde Hollandalı rakibine yenilerek ikinci olan Kübra Korkut, ikincilik kürsüsüne çıkan başarılı sporculardan.

ÜÇÜNCÜLÜK KÜRSÜSÜNE ÇIKTILAR: MESME TAŞBAĞ, ECEM TAŞIN, SEMİH DENİZ, AYŞEGÜL PEHLİVANLAR

Onlar da Türkiye’ye bronz madalya getiren Ay-yıldızlılar: Atletizmde 1500 metrede Semih Deniz, Atılıcıkta Kadınlar 10 Metre Havalı Tabanca (SH1) kategorisinde Ayşegül Pehlivanlar, Judoda ise Mesme Taşbağ (70 kiloda) ile Ecem Taşın (48 kiloda).