Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiParis’in Simgesi Demir Kule, 130 Yaşında… Dünyanın En İkonik Yapılarından, Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel) Hakkında…

Paris’in Simgesi Demir Kule, 130 Yaşında… Dünyanın En İkonik Yapılarından, Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel) Hakkında…

6 Mayıs 1889 tarihinde ziyarete açıldığı için 6 Mayıs, Eyfel Kulesi Günü olarak bilinmekte. Her yıl yedi milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan; Fransa’nın, Paris’in simgesi Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel) hakkında tüm merak edilenler…

Fransa’nın, Paris’in simgesi Demir Kule: Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel). Eyfel Kulesi’nin hikayesini başlatan fuar, “6 Mayıs 1189” tarihli olduğu için de simgesel olarak her yıl 6 Mayıs, Eyfel Kulesi Günü olarak kutlanmakta. Yani 6 Mayıs 1889 tarihinde ziyarete açıldığı için 6 Mayıs, sembolik olarak Eyfel Kulesi Günü olarak bilinmekte.

Metal Endüstrisinin Anıtsal Eseri: Eyfel Kulesi

Metal endüstrisinin anıtsal eseri, dünyanın en ikonik yapılarından biri: Eyfel Kulesi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen mekanlarından biri. Metal endüstrisinin bu anıtsal eseri, 40 yıl boyunca da dünyanın en uzun yapısı unvanına sahipti. Gelin, geçmişten günümüze Fransa’nın simgesi olan Eyfel Kulesi’nde bir gezintiye çıkalım.

Her yıl yedi milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan 300 metre uzunluğundaki demirden kule, bu yıl 31 Mart’ta da 130’uncu yıldönümünü kutladı. Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel), Paris’in merkezi sayılabilecek Champ de Mars bölgesinde. Burası halka açık büyük bir yeşil alan. Tam adresini de not düşelim: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris/ Fransa…

Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel), 26 Ocak 1887-31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edildi. Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı 10.100 ton. Tasarımcısı, Gustave Eiffel. Mimarı ise Stephen Sauvestre. O yıllara göre de yapım masrafları bir hayli fazla: 8 milyon Frank (Eyfel Kulesi, inşasında harcanan maliyetin büyük bir kısmını açılıştan sonraki beş ay içerisinde gelen iki milyon turist sayesinde çıkarmış.) 1665 basamaktan oluşan, 300 metre yüksekliğindeki bu dev yapı, Fransız Devrimi’nin 100’üncü yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak planlanmış (İlk önce Barcelona’da, 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlansa da sonra reddedilmiş.)

Yarışma Düzenlendi, 100’den Fazla Proje Katıldı

Fransız hükümeti, Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Dünya Fuarı’na aynı zamanda giriş olacak bir anıt yapı inşa ettirmek isteyince bir yarışma başlatılmış. 100’den fazla projenin katıldığı yarışmayı yaptığı köprülerle tanınan Alexandre-Gustave Eiffel adlı mimar kazanmış. Kulenin tasarımcısı olarak Gustave Eiffel’in adı geçiyor ama proje tasarımının büyük bölümü, asistanı Maurice Koechlin tarafından hazırlanmış. Projeyi gerçekleştiren mimarın da  Stephen Sauvestre olduğunu tekrar not düşelim.

Fransa’nın, Paris’in simgesi kabul edilen Eyfel Kulesi’nin açılış tarihi: 31 Mart 1889.

Kulenin açılış tarihi: 31 Mart 1889. Eyfel Kulesi’nin inşaatındaki geliştirmelere de 20 yıl daha devam edilmiş. Eyfel Kulesi için 3 bin işçi, aylarca ter dökmüş. Sonunda 18 bin 38 adet demir parça, 2 buçuk milyon perçinle bir araya getirilmiş. Yapım aşamasında can kaybı yaşanmaması da büyük bir artı!

80 Kilometrelik Elektrik Kablosu

Eyfel Kulesi’nin yapımında 7 bin 300 ton çelik harcanmış ve paslanmaması için de her yedi yılda bir, 25 boya ustası, 60 ton boya kullanarak kulenin ilk günkü gibi olması için çalışıyor. Kulede 80 km’lik elektrik kablosu da mevcut ki bir köyün aydınlatılması için yeterli! Eyfel Kulesi’nin demirleri yoğun güneş altında genleşirken soğuk havalarda büzülüyor. 20 santim kadar bir değişim… Ama o kadar büyük ki fark edilmiyor.

“40 yıl boyunca da dünyanın en uzun yapısı unvanına sahipti” dedik, ta ki New York’taki Chrysler Building (Chrysler Binası) inşa edilene kadar… Yılda ortalama 7 milyon kişi, Eyfel Kulesi’ni ziyaret ediyor. Şimdiye kadar da 250 milyondan fazla kişinin Eyfel’i ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Bu etkinlik bittikten 20 yıl sonra kaldırılması düşünülen çelikten kuleye ilk başta Fransızlar “Paris’i estetik açıdan çirkinleştirdiği” gerekçesiyle karşı çıksa da “Demir Kule”, daha sonraki yıllarda Fransızlar tarafında benimsenmiş ve yıkılması fikrinden vazgeçilmiş. Eyfel’e hayran olanlar kadar onu hiç sevmemiş olanlar da yok değil! Başlangıçta kule, dev bir elektrik direğine benzetilmiş ve edebiyat/ sanat dünyasından ünlü isimler de Eyfel’in bir an önce kaldırılması yönünde kampanya bile başlatmışlar. Fransa’nın ikonu olmak pek de kolay olmamış tabii! Öyle ki yerli/ yabancıların yoğun ilgisi, şüphesiz ki bu dev yapıyı bugüne kadar taşımış. Yoksa kimbilir şimdi hangi hurdacıdaydı! I. Dünya Savaşı’nda Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı olması, radyo frekanslarını engellediği için de Alman ilerleyişini durdurması, Paris’in kahramanı da yapmış, Eyfel’i… Fransız ordusu, I. Dünya Savaşı sırasında kule sayesinde Atlantik Okyanusu’ndaki gemilerle kablosuz olarak iletişim kurmuş. Günümüzde tüm Paris’e ve etrafına radyo ve televizyon sinyallerini yayınlayan 120’den fazla antene de ev sahipliği yapmakta (Bu nedenle yüksekliği 324 metreye ulaşıyor).

Toplamda Üç Katlı

Paris’in merkezindeki Champ-de-Mars’ta, Seine Nehri kıyılarında yer alan, dünyanın en ikonik yapılarından “Eyfel Kulesi”nin bilime de katkısı var. Açılışından hemen sonra kulenin üçüncü katında bir meteoroloji istasyonu kuruldu; bilim insanlarına çalışmalarını kulede gerçekleştirmeleri için çağrı yapıldı. 1909’da aerodinamik yapıları test etmek üzere bir aerodinamik laboratuvarı hayata geçirildi. Bir yıl sonra da kablosuz telgraf vericisi olarak kullanıldı. Hala birçok önemli markanın reklam alanı olarak da gündemde.  

Eyfel Kulesi’nden Paris…

Eyfel Kulesi, toplamda üç katlı. Her katında enfes bir manzara var. 57 metre yüksekliğindeki birinci katta, kafe ve restoranlar var. İkinci katın yüksekliği 115 metre ve bu katta da restoran ve kafeler mevcut. Üçüncü katın yüksekliği, 276 metre. Tabii ki en iyi manzara da üçüncü katta. Bu arada Eyfel Kulesi’nin asansörleri de dünyadaki en egzotik asansörler arasında. Kule için ilk asansörler 1899 yılında Fives-Lill şirketi tarafından tasarlanmış. Kulenin beş asansörünün her birinin benzersiz olduğu bilinmekte. Tüm katlar arasında doğrudan bağlantıyı sağlayan merkezi asansör ise en ünlüsü (Eyfel Kulesi’nde farklı yüksekliklerde yer alan üç platformdan ilk ikisine hem asansör hem de merdivenle ulaşılabiliyor ama en üstte bulunan üçüncü platforma/ kata sadece asansörle çıkılabiliyor).

İngilizler De Watkins Tower’ı İnşa Etmek İstedi Ama…

Eyfel Kulesi’nden sonra İngiltere, Londra’da da benzer bir yapı kurmak için bir proje başlatılmış ve adına da Watkins Tower denilmiş. Watkins Tower’ın inşasına 1891 yılında başlanmış olmasına rağmen başarılı olamamış, 1907 yılında da yıkılmış.

Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilen Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel), terör saldırılarına karşı Fransız komando birlikleri tarafından korunuyor. 2015 yılındaki son terör saldırılarının ardından Eyfel Kulesi, terör tehdidine karşı kurşun geçirmez camlarla çevrili.

Paris’e gittiyseniz, zaten biliyorsunuz. Ama bir gün yolunuz, Fransa’ya, Paris’e düşerse, Eyfel Kulesi’ne de uğramadan dönmeyin. Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi’nde başka neler mi var? Hediyelik eşya mağazaları, atıştırmalık büfeler, Ferré Pavillion adlı dinlenme alanı, Heykeltraş Antoine Boirdelle’in imzasını taşıyan Gustave Eiffel’in heykeli, Eyfel Kulesi’nin tarihi ve detaylarına dair görseller ve projeksiyon sunumlarının yer aldığı CinEiffel Müzesi, restoran, kış aylarında açılan buz pisti… Ve koskoca bir tarih!