Ana Sayfaİş DünyasıKariyerPatronunuzu Etkileyerek Kolayca Zam Almanın Yolları

Patronunuzu Etkileyerek Kolayca Zam Almanın Yolları

Herkes terfi ya da zam almak ister. Her şeyi doğru yaptığın halde, o zam bir türlü gelmez. İşe asla geç kalmayan; sen. İşleri zamanında bitiren; sen. Hasta olsa bile çalışan; sen. Peki, zam nerede? Aslında bu sorunun cevabı basit. Patronunuzun beklentilerini karşılayamadığınız için zam ya da terfi alamıyorsunuz. Sizden beklenenin en iyisi için büyük efor sarf ediyor bile olsanız, sadece ‘minimum’ gereksinimleri karşılayan biri olarak görülüyorsunuz.

Kariyerinizde ilerleme kaydetmenin ve zam almanın yolu, çalıştığınız yere değer katarak maaşınızdan daha fazlasını hak ettiğinizi göstermek. Hedefiniz, patronunuzun beklentilerinin üzerine çıkmak ve sizi işe aldığı için ona kendini dünyanın en zeki insanı olduğunu hissettirmek olmalı. Kulağa zor geliyor olabilir ama aslında yedi adımda patronunuza bunu gösterebilirsiniz.

Adım 1: İş için ihtiyacınız olan becerilere sahip olmanın yanı sıra şirketin içinde bulunduğu endüstriyi ve rakiplerini tanıyın. Alandaki son gelişmeleri ve zorlukları takip edin

Kişisel gelişim önemlidir, fakat neden sadece kendinizi geliştirmekle kalasınız ki? Gerçekten patronunuzu etkilemek istiyorsanız, şirket ve içinde bulunduğu endüstri hakkında ne öğrenebiliyorsanız öğrenin. Örneğin bilişim üzerine geliştirici olarak çalışıyorsanız, kodlamada sadece en iyi teknikleri bilmek yerine bu tekniklerin endüstri genelinde nasıl kullanıldığını da öğrenin.

Bilginizi ve deneyiminizi şirketin yararına uygulamaya koymak, şirkete değer kazandırmanın bir yoludur. İşinizi nasıl yapmanız gerektiğini bildiğinizi göstermenin yanı sıra neden bu işi yaptığınızı ve neden önemli olduğunu göstermenizi de sağlar.

Adım 2: Cevapları bilmek yerine, soruyu önceden tahmin edin

Patronunuzun sorduğu soruları tereddüt etmeden, kağıtlar arasına gömülmeden cevaplamak güzel bir histir. Fakat onu gerçekten etkilemek istiyorsanız, sorusunu önceden tahmin edin. Nelerin takibini yapmak istediğini sezin ve ona düzenli raporlar gönderin. Patronunuza hem zaman ve enerji kazandırmış olacak hem de ilginiz ile gözüne gireceksiniz.

Adım 3: Yaptığınız bir yanlış ortaya çıktığında ‘o yanlışın’ arkasında durmak yerine, siz yaptığınız hatayı açıkça söyleyin

Çok fazla çalışan, ‘itiraf’ etmenin doğuracağı sonuçlardan korkarak hatalarının üzerini örtmeye çalışır. Patronunuza hatalarınızın arkasında durmaktan korkmadığınızı gösterin… İnanın çok hoşuna gidecektir. Yanlış bir şey yaptığınızda durumu patronunuza anlatın ve elinizde hazır bir çözüm bulunsun. Hatta problemi çözmek üzere çoktan attığınız adımlardan bahsedin.

Çevrimiçi kurslarla kendinizi geliştirin.

Adım 4: Eğitim talep etmek yerine kendi kendinize öğrenin

Patronunuzdan sizi kurslara ve atölyelere göndermesini istemek tipik bir kariyer tavsiyesidir. Fakat burada tipik olan şeylerden bahsetmiyoruz, patronunuzu etkilemek için uğraşıyoruz! Kendinize ayırdığınız vakitte eğitimi kendiniz alın. Pahalı olmasına gerek yok. İnternette ücretsiz ya da çok ucuz çevrimiçi kurslar var. Herkes eğitim talep ederken siz, patronunuza öğrendiğiniz şeyleri anlattığınızda takdirini kazanacaksınız. Şirkete para kazandırmış, yeteneklerinizi genişletmiş ve bir adım önde olacaksınız.

Adım 5: Sadece size söyleneni yapmak yerine proaktif olun

(Neredeyse) herkes kendinden yapılması beklenen işi yapabilir. Patronu etkilemek için ise proaktif olmak gerekir. Bir problem gördüyseniz, çözün. Yapılması gereken bir iş fark ettiyseniz, yapın. İşe yeni başlayanlar için yol gösterici bir rehber hazırlayın, süreci belgeleyin ve işleri nasıl kolaylaştırabileceğinizi düşünün. Patronlar vizyona her şeyden çok önem verir.

Diğer departmanlarla ilişkilerinizi iyi tutun.

Adım 6: Diğer departmanlarla ilişki kurun

Muhtemelen çalıştığınız departman başka bir birimden yardım almak durumunda kalacaktır. Patronunuzu etkilemenin bir diğer yolu da şirket içinde iyi ilişkiler kurmaktan geçer. Birebir ilişkileri iyi tutmak departmanların daha efektif çalışmasını sağlayacaktır.

Adım 7: Kriz anında sakin kalan taraf olun

Patronunuzun dikkatini çekmek için yapabileceğiniz şeylerden biri de, doğru bir kriz yönetimidir. İster kişiler arası bir çatışma olsun, ister herkesin çıldırdığı bir kural değişikliği… Sakin kalan siz olun. Pratik düşünmeniz ve duygularınızı kontrol edebilmeniz liderlik potansiyelinizi ortaya koyacaktır. Ve unutmayın lider ruhlu insanlar kolay terfi alır.