Ana Sayfaİş Dünyası‘Paylaşım Ekonomisi’ Tam Gaz! Bizde ve Dünyada Neler Oluyor, Yakın Gelecekte Neler Olacak?

‘Paylaşım Ekonomisi’ Tam Gaz! Bizde ve Dünyada Neler Oluyor, Yakın Gelecekte Neler Olacak?

Konaklama, ulaşım, alım-satım, eşya kiralama, profesyonel hizmetler gibi farklı ekosistemleri buluşturan ‘Paylaşım Ekonomisi’, hızlı bir yükseliş trendinde. Türkiye’de paylaşım ekonomisi alanındaki girişimlerin sayısı her geçen gün artarken Çin’de basketbol toplarından cep telefonu bataryasına, uyku odalarından elektrikli araca kadar birçok ürün ve hizmet, müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Paylaş ki Çoğalsın!

Bu yıl 26-28 Haziran günlerinde Danimarka Kopenhag’da FinTech ile ilgili önemli bir buluşma vardı. ‘Money 20/20 Europe’ta Mastercard’ın paylaştığı ‘Paylaşma Ekonomisi: Büyüme Fırsatlarını Anlamak’ adlı rapor ise dikkat çekiciydi. Konaklamadan ulaşıma, alım-satımdan profesyonel hizmetlere ve eşyaların kiralanmasına kadar farklı ekosistemlerdeki dinamikleri inceleyen rapor, paylaşım ekonomisinin geleceğini de masaya yatırması açısından önem taşıyor.

Öncelikle rapora göre; paylaşım ekonomisinde, gelir bazında 2014 yılından 2015 yılına yüzde 97’lik bir büyüme gerçekleştiği sonucu, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu… Paylaşma ekonomisinin önümüzdeki beş yılına bakıldığında, yalnızca ulaşım ve konaklamanın 500 milyar dolarlık bir potansiyel oluşturacağı öngörülüyor. Öte yandan geleneksel DVD kiralama, araba kiralama gibi sektörlerin yavaşlama trendi içinde olduğu, ancak araba paylaşma, müzik ya da video paylaşma, ev değiş tokuşu gibi bambaşka sektörlerin ortaya çıktığı da vurgulanıyor.

Güvenlik, Daha İyi Bir Tüketici Deneyimi ve Erişebilirlik 

Raporda ayrıca paylaşım ekonomisinin geleceği üç ana tema baz alınarak değerlendiriliyor. İlk tema; güvenlik ve şeffaflık. Kullanıcılar, verilen hizmet kadar onları koruyan, güvenilir platformların beklentisi içinde. Kısacası, emniyet ve güvenlik çok önemli. Diğer tema; daha iyi bir tüketici deneyimi. Şöyle ki tüketicilerin yaşamını kolaylaştırmak, onlara sorunsuz bir deneyim yaşatmak için firmaların teknoloji entegrasyonunun yanı sıra işin insani ve duygusal yönünü de dikkate almaları gerektiği belirtiliyor. Ve son olarak da erişilebilirlik… Yapay Zeka, Blockchain, Nesnelerin İnterneti gibi kavramlar yaygınlaştıkça tüketicilerin ürün ve hizmetlere her an her yerden erişebilmesinin önemi de giderek artıyor. Paylaşım ekonomisinin erişilebilirlik konusuna çözüm getirmesi şart.

Paylaşım ekonomisi denince örnek gösterilecek ülkelerin başında Çin geliyor. Bisiklet, otomobil, şemsiye, basketbol, mobil şarj cihazı, çamaşır makinesi, ofis, konut, emek, bilgi, beceri… 70’li yıllarda ABD’de ortaya çıkan paylaşım ekonomisi, Çin’de büyük bir hızla gelişirken halkın yaşam tarzında da değişimlere neden oluyor. Çin Enformasyon Merkezi’nin hazırladığı rapora göre geçen yıl ülkenin paylaşım ekonomisindeki işlemlerin toplam tutarı 500 milyar doları aştı; bu rakamın 705 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Çin, bilindiği üzere bir buçuk milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi. Başarısının sırrı, akıllı telefon teknolojilerindeki gelişmeleri yönlendirmedeki ustalığı. Sektördeki büyümenin aslan payını Mobike ve Ofo gibi bisiklet paylaşım şirketleri alıyor. Yaklaşık 30 şirketin bisiklet paylaşım hizmeti sunduğu Çin’de basketbol toplarından cep telefonu bataryasına, uyku odalarından elektrikli araca kadar birçok ürün ve hizmet, müşterilerin beğenisine sunuluyor. Örneğin; basket topu için 29 yuan (15 TL) depozito yatırılırken top kullanım ücreti, saat başına 50 kuruş civarında. Bir uyku odasının saatlik ücreti, yaklaşık 10 yuan (5 TL). Elektrikli aracın depozito ücreti, bin yuan (520 TL). Yarım saatlik kullanım bedeli ise yaklaşık 15 yuan (7.7 TL).

“Benim Olan Senindir” 

Paylaşım ekonomisinin bir bakıma “Benim olan aynı zamanda senindir” mantığıyla büyüdüğünü söylemek mümkün. ‘Dünyanın en büyük taksi şirketi’ Uber’in kendine ait bir aracı var mı? Ya dünyanın en büyük perakendecisi Alibaba’nın envanteri/üretimi var mı? Facebook’un kendine ait içeriği? Yok! İşte paylaşım ekonomisinin devleri…

Konaklama tesisleri bulunmayan Airbnb, kendine ait aracı olmayan Uber, envanteri ya da üretimi olmayan Alibaba… Sektörlerinde devleşen bu girişimler, bir bakıma ‘ara yüzler’ sayesinde servis sağlayıcılarla iletişim kurmak zorunda da kalmıyoruz.

Türkiye de En Hızlı Büyüyen Ülkeler Arasında 

Dünya genelinde 110 milyar dolarlık büyüklüğü geçen paylaşım ekonomisine yönelik yapılan araştırmalarda Türkiye, bu alanda en hızlı büyüyen ülkeler arasında. Araştırma, 15 ülkeyi kapsıyor. Penn Schoen Berland araştırma şirketinin raporuna göre 2025’te pazar büyüklüğünün 335 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Türkiye’de paylaşım ekonomisi alanındaki girişimlerin sayısı da her geçen gün artıyor. İkinci el giysi ve aksesuar paylaşım platformlarının başı çektiği Türkiye’deki paylaşım ekonomisi girişimlerinde, yolculuk paylaşımı da ön planda.