Ana SayfaYaşamKişisel GelişimPicasso’nun Kayıp Resminin Macera Filmi Gibi Hikayesi

Picasso’nun Kayıp Resminin Macera Filmi Gibi Hikayesi

Picasso’nun en ünlü resimlerinden biri olan Dora Maar 20 yıldır kayıptı. Bulunuş hikayesi ise macera filmlerinden farksız! Dünyanın en ünlü ressamlarından Pablo Picasso tarafından yapılan ‘Buste de Femme (Dora Maar)’ isimli resim, bundan 20 yıl önce sahibi olan bir Arap şeyhinin yatından çalınmıştı. Çalındığı tarihte değeri 4.5 milyon dolar olan ama bugün 28 milyon dolar ettiği tahmin edilen resim, bir sanat dedektifi tarafından Hollanda’da bulundu…

Foto altı: ‘Dora Maar’n Portresi’nin günümüzdeki değerinin 28 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Picasso’nun 28 milyon dolar değerindeki resmi, bir Suudi şeyhin Fransa’nın güney kıyılarındaki gemisinden çalınmasından 20 yıl sonra, Hollandalı bir sanat dedektifi tarafından bulundu. ‘Dora Maar’ın Portresi’ veya ‘Buste de Femme (Dora Maar)’ adını taşıyan ve 1938 yılında Picasso tarafından yapılan resim, 11 Mart 1999’da, Suudi milyarder Şeyh Abdul Mohsen Abdulmalik El-Şeyh’in Antibes kasabası açıklarındaki yatından kaybolmuştu. Resim daha önce, 1973’teki ölümüne kadar Picasso’nun evinde asılıydı. Picasso, en ünlü resmi olan ‘Guernica’dan tam bir yıl sonra yaptığı eserde, 1930 yılında ilişki yaşadığı ve ünlü bir sürrealist fotoğrafçı olan sevgilisi Dora Maar’ı resmetmişti. Ünlü ressam hiçbir zaman satmayı düşünmediği için resme imzasını atmamıştı. Resmin çalındığı günkü değeri 4.5 milyon dolardı. Arap şeyh, o dönem, resmi kendisine getirene 400 bin euro ödül vadetmişti. Ama resmin bulunmasıyla ilgili bir gelişme yaşanmadığı için bir süre sonra sigorta şirketi, şeyhe 4 milyon euro ödeme yapmıştı.

Şimdiki Değeri 28 Milyon Euro

Çalınmasının ardından Fransız polisini alarma geçiren ama bir türlü izine rastlanamayan resmin izinin sonsuza dek kaybedilmesinden korkuluyordu ama bir süre önce Picasso’nun bir resminin Hollanda karaborsasında dolaşmaya başladığı haberleri duyulmaya başlandı. Bunun üzerine ‘Sanat dünyasının Indiana Jones’u’ olarak adlandırılan ve ünlü bir Hollandalı sanat dedektifi olan Arthur Brand, araştırmalarına başladı. Brand, 2015 yılında bir Picasso resminin Hollanda karaborsasında dolaşmaya başladığını duyduğunu ama başlarda bunun ünlü ressamın hangi eseri olduğunu öğrenemediğini söylüyor. Brand o söylentileri duyduğu günden itibaren eseri arama çalışmalarına başladı ve dört yıl süren araştırmalarının sonucu olarak, yaklaşık iki hafta önce nihayet eseri ele geçirmeyi başardı. Brand, Agence France Presse’e verdiği demeçte, resmi kendisine iki adamın getirdiğini söyledi: “Günümüzde değeri 28 milyon dolar olduğu tahmin edilen resmi bir çarşaf ve siyah çöp torbasına sarılı olarak getirdiler. Bu eşsiz eseri bir geceliğine evimin duvarına astım ve dairem, bir günlüğüne de olsa Amsterdam’ın en pahalı evlerinden biri oldu!”

Ünlü ressam Pablo Picasso Dora Maar’ın Portresi adlı resmini hiç bir zaman satmayı düşünmediği için imza atmamıştı.

Orijinalliği Tescil Edildi

Brand, Picasso’nun başyapıtlarından biri olan resmin yıllar boyunca yeraltı dünyasında sayısız kez el değiştirdiğini, pek çok yasadışı işte pazarlık aracı olduğunu öğrendiğini de anlattı ve ekledi: “Çok kısa bir süre önce Hollandalı bir iş adamının iki temsilcisi benimle temasa geçerek müşterilerinin tabloya sahip olduğunu söyledi. Ben de aracılara, yeraltı dünyasında bir kez daha gözden kaybolmaması için resmin güvenliğini sağlamak adına hızlı davranmaları gerektiğini söyledim.” Aracılar daha sonra, Hollandalı işadamının gönderdiği resmi Brand’e dairesinde teslim etti. Bunun üzerine Brand de New York’taki Pace Gallery’den Picasso uzmanları ile temasa geçti. Uzmanlar da resmin orijinalliğini doğrulamak için hemen Amsterdam’a gittiler. Orijinalliği uzmanlar tarafından tescil edilen resim, son sahibi olan Abdulmalik’i temsil eden sigorta şirketine teslim edildi. Çalınan sanat eserlerinin kurtarılması konusunda uzmanlaşmış bir hukuk firması olan Art Recovery International’ın CEO’su Christopher Marinello; dava sona erinceye kadar resmin bu sigorta şirketinde kalacağını daha sonra sahibine teslim edileceğini açıkladı. Marinello, aynı zamanda, elinde çalıntı eser olduğundan şüphelenenlerin, bir an önce Artive Database gibi uluslararası bir veri tabanına bildirmelerini tavsiye etti ve müzayede evlerini de çalıntı sanat eserleriyle ilgili tetikte olmalarını tavsiye etti.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri kabul edilen İspanyol ressam Pablo Picasso kübizm akımının da temellerini atan bir isim.

Marinello, çalıntı sanat eserlerini ellerinde bulunduranların, bunları en kısa zamanda paraya dönüştürmeye çalıştırdıklarını, bu nedenle bu eserlerin değerlerinin en azından yüzde 10’u gibi daha az bir fiyata satıldıklarını belirtti. Picasso’nun ‘Dora Maar’ isimli bu değerli resminin kurtarılması için birilerine bir ödeme yapılıp yapılmadığı ise tam olarak bilinmiyor. Ama bu tür sanat eserlerinin bulunmasında muhbirlere verilen yüksek bahşişlerin, bu endüstriyi büyütmesinden de endişeleniliyor. Örneğin Picasso’nun söz konusu resmi için, 1999’da yılında Lloyd’s Insurance Group tarafından, bozulmadan kendilerine teslim edilmesi durumunda resmi getirecek aracılara 462.522 dolar ödül teklif ettikleri biliniyor. Ama iki hafta önce resmi teslim edilen aracılara ne kadar bir ödeme yapıldığı ile ilgili bir bilgi ise verilmiyor. Lloyd’s Insurance Group; yakın zamanda Kıbrıs’ta bir kiliseden çalınan, 1.600 yıllık bir mozaiğin de içinde bulunqduğu paha biçilmez sanat eserlerini geri kazandı. 2015’te ise Üçüncü Reich’in iki resmi heykeltıraşından biri olan Josef Thorak tarafından yapılan ‘Hitler’in Atları’ isimli bronz heykeli bulmayı başarmıştı.