Ana SayfaPozitif EtkiSürdürülebilirlikPozitif Etkiye Kendinden Başla! Plastiksiz Bir Hayata Geçmenin Püf Noktaları

Pozitif Etkiye Kendinden Başla! Plastiksiz Bir Hayata Geçmenin Püf Noktaları

Plastik denilince aklınıza ilk gelen imge nedir? Pet şişeler, ofisteki su sebilinin yanına yığılmış beyaz su bardakları, alışveriş merkezlerinde iç içe geçmiş logolu poşetler… Hızlıca düşündüğümüz zaman bu objelerin hayatımızın her alanını işgal ettiğini fark ediyoruz. Fakat son yıllarda plastik denilince akıllarda kalan karamsar bir görüntü var, kirlilik. Su kaynaklarından vinç yardımıyla öbek öbek çıkarıldığı videoları televizyonlarda görmeye alışkın olduğumuz, bitmek tükenmek bilmeyen plastik kirliliği, uzun zamandır okyanus ve denizlerin geleceğini tehdit ediyor. İstatistiklere göre bugün gelişmiş ülkelerde kişi başı plastik tüketimi ortalama 100 kilogramı buluyor. Bu gidişat devam ederse 2050 yılında bazı su kaynaklarında deniz canlılarından çok plastik atıkların bulunacağı öngörülüyor.

Plastiğin doğaya zararı yalnızca su kaynaklarının kirliliği de değil. Avrupa Çevre Ajansı’nın 2021 yılında yaptığı bir araştırmaya göre 1 ton plastik; üretiminde 2,5 ton, yakıldığı takdirde ise 2,7 ton CO2 emisyonuna sebep oluyor. Bu durum plastiği son yıllarda hızını git gide artıran iklim değişikliği sürecinin de en önemli etkenlerinden biri yapıyor.

Peki bu gidişe dur demek için ne yapmalı?

Plastik kullanımını nasıl azaltmalı?

Hepimiz günlük rutinimizde sürekli bir koşturmaca hâlindeyiz. Hızlı tüketim ürünleri, plastik su şişeleri ve ambalajlar her daim elimizin altında, hayatımızı kolaylaştırıyor. Zamanın ritmi, bizleri hızlıca işlerimizi halletmek için plastik kullanmaya itse de biraz dikkatli olmak, biraz da alışkanlık kazanmak, plastiği hayatımızdan çıkarmaya yetecektir. İşte sizin için derlediğimiz, plastiksiz hayata adım atmanın püf noktaları:

Şimdi Moda: Bez Çanta!

Market alışverişinizi yaparken tek kullanımlık plastik poşetler yerine yeniden kullanıma uygun bez çantaları tercih edin. Hayatınızda birkaç saat veya gün yer edinecek plastik poşetlerin doğada tamamen çözülme süresi 1000 yıl! Son yıllarda renk renk, çeşit çeşit bez çantalar sokak modasının kilit parçalarından biri oldu, her yerde karşımıza çıkıyor. Siz de hem kombininizi renklendirmek hem de plastik kullanımını azaltmak için alışverişe giderken yanınıza bir bez çanta almaya başlayabilirsiniz.

Cam Saklama Kapları Kullanmaya Özen Gösterin.

Plastiğin içinde bulunan Flalein ve Bisfenol A insan sağlığını tehdit eder. Bu maddeler gıdayla temas ettiklerinde kanserojen etki gösterir, organlara zarar verir. Akşam yemeğinden artan gıdalarınızı cam kaplarda saklayabilir, çocuklarınızın beslenme çantalarının plastik içermemesine daha çok dikkat edebilirsiniz.

Plastik Şişe Yerine Matara Kullanın.

Özellikle yaz sıcaklarında vücudumuzdan hızlıca su kaybediyoruz. Yoksa siz de su ihtiyacınızı karşılamak için marketlerde ve büfelerde satılan plastik ambalajlı suları alanlardan mısınız?  Koşuşturma içerisinde ilk bakışta mantıklı gibi görünse de bu durum plastik şişe kullanımının ve dolayısıyla da plastik atığın artmasına sebep oluyor. Günümüzde içeceklerin sıcaklığını muhafaza eden farklı tasarımda birçok matara mevcut. Siz de evden çıkarken soğuk suyunuzu mataranıza doldurmaya ne dersiniz? Yanınızda matara taşımayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Bırakın Geri Dönüşsün.

Plastik atıklar da kağıt ve cam gibi geri dönüştürülebilir materyaller arasındadır. Plastik kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda mutlaka çöpünüzü geri dönüşüm kutusuna atın. Plastiğin yakılması hava kirliliğine ve yüksek oranda karbon salınımına sebep olur. Dönüşümlü plastik endüstrisi, bu materyale daha yeşil bir kullanım alanı sunuyor. Bu yüzden sizler de kullandığınız plastiğin dönüşümüne destek olun, ambalaj, şişe gibi atıklarınızı geri dönüşüm kutularına atmaya dikkat edin.

Biz de TEB olarak çevreye pozitif etki bırakmak için plastiği hayatımızdan çıkarıyor, genel merkez ve şubelerimizde içecek otomatlarında plastik bardak kullanmıyoruz. Plastik, cam ve kağıt atıklarımızı Ümraniye Belediyesi’ne göndererek geri dönüşüme girmesini sağlıyoruz. Ayrıca Temmuz 2019’dan beri banka operasyonlarında kullandığımız plastik para çantaları yerine çoklu kullanım bez çantaları tercih ediyoruz.

Türkiye’deki bir kurum olarak yürüttüğümüz sürdürülebilir çevre politikalarının gezegenimizi yıkımdan kurtarmak adına hayati önem taşıdığının farkındayız. Ekolojik dengenin bozulmaması için temiz su kaynaklarına, yeşil bir çevreye ihtiyacımız var. Plastik kirliliğinin doğa için oluşturduğu tehdit, TEB olarak bizi de kaygılandırıyor. Bu yüzden sizleri de plastik kullanımını azaltmaya davet ediyoruz. Soluduğumuz havaya, içtiğimiz suya, üzerinde yaşadığımız bu gezegene hak ettiği şekilde davranmalı, bizden sonra bu topraklarda yaşayacak çocuklarımıza yeşil bir geleceği çok görmemeliyiz.

Plastiksiz bir hayata geçerek atacağınız bu küçük adımın onlarca, binlerce, milyonlarca insana ilham vermesini umut ediyoruz.