Ana SayfaTeknolojiRobotlar Ay’dan Su ve Mineral Çıkarmaya Gidiyor

Robotlar Ay’dan Su ve Mineral Çıkarmaya Gidiyor

Özel uzay uçuş şirketi Moon Express, 2020 gibi yakın bir tarihte Ay’ın güney kutbunda robotlu bir yerleşke kurmayı planlıyor. Florida merkezli şirket, bunu gerçekleştirmek amacıyla ‘MX Robot Kaşifler’ adını verdiği uzay araçları üretecek. Görevin nihai amacı ise aydan su ve mineral çıkarıp bunları satmak.

Moon Express’in bu tarz planları olduğu biliniyordu fakat ilk defa bu planlarını açıkça dile getirdi. Bir insan boyunda olması planlanan MX-1E adlı robotun Ay yüzeyine iniş yapabilmesi ve zıplayarak hareket etmesi tasarlanıyor. MX-1E, Rocket Lab tarafından üretilecek roket aracılığıyla Ay’a gidecek.

Çevre Dostu Araçlar

MX-1E’den sonra ise Moon Express’in planları daha da büyük. Önümüzdeki yıllarda MX-2, MX-5 ve MX-9 adlı farklı araçlar üretecek olan Moon Express, tüm bu araçları doğa dostu bir şekilde üretiyor olacak. Robotlar Ay’a inebilecek, yörüngesinde hareket edebilecek ve yük taşıyabilecek. MX-1E görevinin tamamladığında gerekirse dünyaya dönebilecek.

Tüm bu robotlar Ay’dan buzlu su çıkarabilecek ve çıkarılan bu madde uzay araçları için yakıt olarak kullanılabilecek. Şirket, bu maddeyi NASA ve uzayla ilgilenen diğer şirketlere satmayı da planlıyor. Fakat su çıkarırken kullanılacak teknoloji hakkında herhangi bir detay vermiyorlar.

20 Milyon Dolar Ödüllü Yarışmayı Kazanabilir

Google’ın Lunar X yarışmasına (Google sponsorluğunda düzenlenen yarışmada, devlet desteği alıp aya robot araç gönderecek ekip gerekli şartları tamamlarsa ödülü alacak) katılan Moon Express’in 2017 bitmeden MX-1E’yi tamamlaması gerekiyor. Robot henüz şirketin Cape Canaveral, Florida’daki merkezinde test ediliyor. Eğer Moon Express yarışmayı kazanırsa, 20 milyon dolarlık bir ödülün sahibi olacak.

Rocket Lab’in geliştirdiği roket MX-1E’yi Ay’a götürecek
Fotoğraf kredisi: Moon Express

Su ve Mineral Toplama Görevi

Diğer yandan Rocket Lab’in de, MX-1E’yi taşımak üzere Electron adlı roketini test etmesi gerekiyor. İlk denemesinde başarıyla kalkan roket uzaya çıktıysa da Ay’ın yörüngesine ulaşamamıştı. Rocket Lab problemin farkında olduğunu ve bu sene içinde iki test daha yapmak istediklerini belirtiyor.

Moon Express, Google Lunar X yarışmasına katılıp roket fırlatmak için ABD hükümetinden gerekli izinleri de almış durumda. Fırlatma gerçekleştikten sonra Ay’daki yerleşkenin kurulması gerekecek. Birkaç yıl içerisinde şirket MX-2 adlı robotu Ay’ın güney kutbuna gönderecek. Bu aşamadan sonra araştırmalar başlayacak ve en nihayetinde Harvest Moon adını verdikleri, Ay’dan su ve mineral toplama görevi hayata geçmiş olacak. Şirket bu görevi 2020’ye kadar tamamlamayı planlıyor.

Ay’dan elde edilecek su ve minerallerin hangi alanlarda kullanılabileceğini yakın bir tarihte öğrenmiş olacağız.