Ana SayfaTeknolojiRobotlar, Sürücüsüz Otomobiller ve Mars’a Seyahatlere Hazır Mısınız? Geleceğe Dair 10 Tahmin

Robotlar, Sürücüsüz Otomobiller ve Mars’a Seyahatlere Hazır Mısınız? Geleceğe Dair 10 Tahmin

Geleceği hayal etmek 30-40 yıl önce, bugüne kıyasla çok daha zordu. Bu yüzden o dönemlerde çekilen bilim kurgu ya da ütopya filmleri 2000’lerde fütüristik bir dünya tasvir ediyordu. Bugün ise önümüzdeki 10 yılı hayal etmek çok daha kolay. En yenilikçi firmaların ne üzerine çalıştığını ya da teknolojinin hangi yöne doğru ilerlediğini kestirmek güç değil. İşte bugünün teknolojilerinden yola çıkarak önümüzdeki 10 yıl içinde hayatımızda normal hale gelecek teknolojiler üzerine 10 senaryo.

Daha Çok Veri

İnternette attığınız her adım yani Google’da arattığınız her şey, izlediğiniz her video, sosyal medyada beğendiğiniz her fotoğraf veya her alışverişiniz firmalar için altın değerinde. Uzun bir süre boyunca bu durum böyle kalmaya devam edecek. Hatta veri toplamak için yeni yöntemler keşfedilecek yeni kolaylıklar sağlanacak. Bu da bizi ikinci maddeye götürüyor.

Ücretsiz İnternet

Verinin bu kadar önemli olduğu bir dünyada internet ne kadar çok insana ulaşırsa firmalar için o kadar iyi. Bu yüzden internetin ücretsiz olduğu günler gelecek. İnternet ücretini gizliliğinizle ödüyor olacaksınız.

Otonom Araçlar

Tesla, Volvo, Fiat ve hatta Apple gibi pek çok şirket otonom, yani bir sürücüye ihtiyaç duymayan otomobiller üzerine çalışmalar yapıyor. Hatta ilk örneklerini yakın gelecekte yollarda göreceğiz. Yakında şoförü olmayan otobüslere binerseniz şaşırmayın.

Uçan Otomobiller, Taksiler, Otobüsler…

Boeing ve Airbus’ın sadece uçak ürettiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İki büyük şirketin de 4-8 kişilik, şehir içinde kullanılabilecek uçan taksi planları var. Üstelik çok beklememize de gerek kalmayacak. Bu araçların testlerine başlandı bile. Uber’in de benzer çalışmaları bulunuyor. Telefonunuzdan uçan bir taksi çağırabilecek, hatta birkaç kişiyle paylaşabiliyor olacaksınız.

Hızlı Uçaklar

Şehir içinde trafikten uçarak kurtulduk. Peki ya şehirler arasında durum nasıl olacak? Elon Musk’ın şu an sekiz saat olan Londra-New York uçuşunu yarım saate düşürecek roket uçak planları birkaç yıl içinde gerçek olacak. Çoğu insan için kıtalar arası seyahat sık sık gerçekleştirilen, normal bir durum haline gelecek.

Önce Ay, Sonra Mars

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kısa sürede gitmeyi başardıktan sonra egzotik seyahat deyince herkesin aklına Ay’a ya da Mars’a gitmek gelecek. İnsanlığın yüzyıllık tutkusu uzaya gitmek 10 yıl içinde normal bir seyahat seçeneği olacak. Instagram’da Ay’da çekilen selfie’ler göreceğiniz günlere hazırlıklı olun.

Satın Almak Out Kiralamak In

Günümüzde, eskiden satın aldığınız pek çok şeye aylık ücretler ödediğiniz hizmetler üzerinden erişiyorsunuz. Artık albüm ya da DVD satın almıyor, müzik dinleme veya film izleme hizmetlerine para veriyorsunuz. Yemeğe, taksiye ve kıyafetlere telefonunuzdaki bir uygulamadan ulaşabiliyorsunuz. Bu durum otomobillere ve hatta evlere kadar yayılacak. Satın almak yerini kiralamaya bırakacak.

Yapay Zeka

Etrafımızı algoritmalar, yapay zeka destekli asistanlar sarmış durumda. İlk maddede bahsettiğimiz verileri kullanan yapay zekalar gittikçe akıllı hale gelecek. Hayatımızın farklı alanlarına girmeye devam edecekler. Akıllı evler, televizyonlar ve mutfak aletlerinden sonra akıllı kıyafetler, lensler, neyi sevip neyi sevmediğinizi sizden iyi bilen algoritmalar günlük yaşamımızın, her alanda, bir parçası haline gelecek.

Robotlar Yakın İletişim

Yapay zeka demişken robotlara da değinmemek olmaz. Şimdiden otellerde misafirleri karşılayan ve hastanelerde yemek ve ilaç taşıyan robotlar kullanılıyor. Yakında evlerimize de girecek robotları önümüzdeki 10 yıl içinde daha sık görmeye başlayacağız. Fabrikalar, huzur evleri, marketler, restoranlar gibi pek çok yerde robotlarla iletişim halinde olacağız.

Sanallaşan Para

Tıpkı hızla değer kazanan bitcoin gibi çoğu ülke kendi sanal para birimini üretecek. Telefonlarla çalışan ödeme sistemleriyle entegre sanal para birimi sayesinde artık kağıt ya da metal para taşımayacağımız günler gelecek. Cüzdanlarınıza elveda demeye hazırlanın!

Peki siz geleceği nasıl hayal ediyorsunuz? Uçan otomobiller, şoförsüz otobüsler, emrinize amade yapay zeka destekli cihazlar, Mars’a yapılan seyahatler hayalinizdeki geleceğin bir parçası mı?