Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimi“Rock’n Roll’un Kralı” Her Zaman Olduğu Gibi Yine Başrolde… Baz Luhrmann’lı Elvis Presley Filmi Geliyor!

“Rock’n Roll’un Kralı” Her Zaman Olduğu Gibi Yine Başrolde… Baz Luhrmann’lı Elvis Presley Filmi Geliyor!

John Lennon diyor ki “Elvis’ten önce hiçbir şey yoktu” yani rock’n roll bile! “The King” (Kral) Elvis Presley’nin hayatını konu alan, Baz Luhrmann’ın yöneteceği film hakkında haberler gelmeye başlarken efsanevi müzisyenin hayatına, filmlerine, şarkılarına, belgesellerine göz gezdirelim.

Ünlü Avustralyalı yönetmen, senarist ve yapımcı Baz Luhrmann’ın Elvis Presley’nin hayatını konu alan projesinden yeni haberler geliyor. Baz Luhrmann, bilindiği üzere Hollywood’da müzik tabanlı filmlerin aranılan isimlerinden. Kariyerinde Romeo + Juliet, Moulin Rouge, The Great Gatsby gibi önemli yapımlar var (Netflix’in ikinci sezonundan sonra iptal edilen dizisi The Get Down’da da onun imzası var). Baz Luhrmann’ın hazırlıkları devam eden Elvis Presley biyografisinin henüz adı belli değil ama senaryoyu bütün filmlerinde birlikte çalıştığı Craig Pearce ile birlikte yazdıkları kesin… Film, Elvis Presley’nin şöhret basamaklarını tırmanışını ve hayatının her anına etki eden menajeri Albay Tom Parker’la ilişkisini anlatacak. Albay Tom Parker’ı canlandıracak isim de belli: Tom Hanks.

Gelelim asıl soruya… Efsanevi müzisyen Elvis Presley’yi kim canlandıracak? The Hollywood Reporter’ın haberine göre Elvis Presley’yi canlandırması için Ansel Elgort, Harry Styles, Aaron Taylor-Johnson, Miles Teller ve Austin Butler ile görüşülüyor. Kimisi müzisyen, kimisi ise müzikal projelerde yer aldığından böyle bir rol için son derece uygun olan adaylar… Hatta bir süre önce bu genç ve yetenekli isimlerin test çekimlerine katıldığı da söyleniyor.

Freddie Mercury’yi konu alan Bohemian Rhapsody’den Elton John biyografisi (yarı kurgu/ yarı biyografik) Rocketman’e, müzisyen biyografi filmlerinde bir artış olduğu ortada… Baz Luhrmann gibi bir yönetmeninden elinden çıkacak Elvis Presley filmi de şimdiden heyecan uyandırıyor. Peki Elvis Presley’yi canlandırması beklenen muhtemel beş ismin öne çıkan özellikleri neler? Elvis Presley’ye benzeyen Aaron Taylor-Johnson daha önce John Lennon’a hayat vermişti, dans performansları da var. Ansel Elgort, Babydriver ile çok beğenildi; şu anda West Side Story’nin yeniden çekimleriyle meşgul. Hem müzik hem dans açısından öne çıkan oyunculardan. Genç müzisyen Harry Styles, Dunkirk’te rol alarak oyunculukta da var olduğunu ispatlamıştı. Miles Teller, Whiplash’teki oyunculuğuyla beğenilmişti. Tarantino’nun Once Upon A Time In Hollywood filminde ve Jim Jarmusch’un The Dead Don’t Die’ında rol alan Austin Butler ise Elvis Presley rolü için bir diğer iddialı isim…

“Elvis’ten Önce Hiçbir Şey Yoktu!” Rock’n Roll Bile!

Yakın bir zamanda “Elvis Presley”ye hayat verecek oyuncunun haberini alacağız almasına da… Elvis Presley’nin filmlere konu olan, ilham verici hayat hikayesinde “müzikal” dozu yüksek bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz!  

Ona “Rock’n Roll’un Kralı”, “The King” denmesinin pek çok nedeni var. John Lennon diyor ki “Elvis’ten önce hiçbir şey yoktu” yani rock’n roll bile! Elvis Presley, rock yıldızı kavramının ilk vücut bulmuş haliydi.

Elvis Presley’nin hayatında önemli bir yeri olan “Memphis”teki Elvis heykeli.

Tam adı; Elvis Aaron Presley. 8 Ocak 1935 tarihinde ABD Mississippi, Tupelo’da dünyaya geldi. Tarım işçisi bir baba ile dikiş makinesi operatörü annenin oğlu. İki odalı bir evde yaşayan, maddi zorluklarla boğuşan bir aile. Elvis Presley tek çocuk. İkiz kardeşi doğumdan kısa bir süre sonra hayatını kaybedince ailesi onu el bebek gül bebek büyüttü. Garip kıyafetleri, saç şekli yüzünden arkadaşlarının alay ettiği bir çocuk… Sessiz sakin ama müziğe ilgisi çok küçük yaşlardan belli. İlk performansını 10 yaşında bir fuarda sergileyen Elvis Presley, katıldığı şarkı yarışmasında ikinci oldu. 1948’de Memphis’e taşındılar. Her türlü olumsuzluğa, maddi zorluklara karşın gitarını elinden hiçbir zaman bırakmadı. Memphis, bir bakıma hayatını da şekillendirdi. Beale Street’te kostümlerinin yaratıcısı Lansky Kardeşler ile tanıştı. ABD’nin özellikle siyahi şarkıcılarının da geçtiği yollardan geçti; yani kilise müziğinden (Pentecostal Kilisesi) etkilendi. Welo Radyosu’nda dinlediği şarkıcı/ programcı Mississipi Slim sayesinde blues ve caz ile tanıştı, liseden sonra da müzik şirketlerinin yolunu tuttu.

Kamyon Şoförlüğü Yaparken Müzik Şirketlerine De Gidiyordu

O sıralarda kamyon şoförlüğü yapıyordu, bir yandan da… Birçok kapı yüzüne kapansa da yılmadı. Sonunda Sun Records, Elvis Presley’deki dehayı gördü. 1954 yılında, gitarda Scotty Moore ve basgitarda Bill Black ile ilk stüdyo kaydını yaptı. Sun Records ile yaptığı kontratın RCA Records’a satılmasının ardından müzik kariyerinde ilerlemeye başladı. Single’larla adını duyurdu, listelerde ilk 10’a girdi. “I Forgot To Remember To Forget” şarkısıyla country listesinde 1 numaraya kadar yükselirken “Heartbreak Hotel” ile müzik listelerinde sekiz hafta boyunca kalmayı başardı.

Ed Sullivan Show ile televizyon ekranlarından hayran kitlesini artırdı. Don’t Be Cruel, Hound Dog, Love Me Tender, All Shook Up ve Jailhouse Rock gibi unutulmaz şarkılara imza attı. “I Want You, I Need You, I Love You” parçasıyla da müzik listelerini 11 hafta boyunca işgal etti.

1956’da “Love Me Tender” filmiyle Hollywood’a adım attı. Şarkısı da zaten çok seviliyordu, hala da öyle! Çok ünlü olduğu yıllarda askere gitti. 1959’da NATO ülkelerinde konserler vermesi planlandı, hatta Türkiye’ye de gelecekti ama olmadı. Askerliği sırasında, Almanya’da müstakbel eşi Pricilla Beaulieu ile tanıştı, 1967 yılında evlenen çift 1973’e kadar evli kalabildi (Kısa bir magazin notu: Kızları Lisa Marie Presley, daha sonra Michael Jackson ile evlendi.)

Kalp Yetmezliğinden Hayatını Kaybetti

Sağlıksız ve aşırı yemenin bedelini de ne yazık ki ağır ödedi. 1977 yılındaki konserinin ardından kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. Cenaze törenine yüz binlerce Elvis hayranı katıldı. Graceland’de daha sonra müzeye dönüştürülen evi, özellikle ölüm yıldönümlerinde hayranlarının uğrak yerlerinden biri.

Elvis Presley adına bastırılan pullardan biri.

Love Me Tender, Jailhouse Rock, Don’t Be Cruel, Blue Suede Shoes, Always On My Mind gibi çok sevilen şarkılara hayat veren Elvis Presley; 700’e yakın şarkısı; ilginç dans stili, giyimi ve saçlarıyla efsaneler arasına adını yazdırdı. Elvis Presley aynı zamanda üç Grammy Ödülü, üç platin plak, 35 altın plak ödülünün de sahibi. 33 filminin yanında “Elvis On Tour” adlı belgesel filmle de Altın Küre Ödülü kazanmıştı.  

Elvis Presley Filmleri

Hem kendi dönemindeki şarkıcılara hem de kendinden sonraki sanatçılara ilham veren Elvis Presley adına da birçok film/ belgesel bulunmakta. Avustralyalı yönetmen, senarist ve yapımcı Baz Luhrmann’ın Elvis Presley’nin hayatını konu alan projesi yapım aşamasında olsa da efsanevi sanatçıyla ilgili birkaç filmden de söz edelim. Hem o güzel müzikler eşliğinde izlemesi de son derece keyifli!

Biri, çok yeni. Henüz Türkiye’de gösterime girmedi. Elvis Presley’nin hayatını ve kariyerini anlatan The King’in fragmanı için tıklayınız:

Eugene Jarecki’nin yönettiği Elvis Presley belgeseli The King.

Ölümünden 40 yıl sonra, Elvis Presley’nin 1963 model Rolls Royce’u ile ABD’deki müzikal yolculuğunu anlatan belgesel, Elvis Presley’nin hayatını ve kariyerinin yükselişini anlatıyor. Why We Fight, Reagan ve The Trials of Henry Kissinger belgeselleri ile tanınan yönetmen Eugene Jarecki’nin The King belgeselinin ilk gösterimi geçen yıl Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. Yapımcılar; Steven Soderbergh, Errol Morris ve Rosanne Cash. The King’de Alec Baldwin, Chuck D., Ethan Hawke ve Ashton Kutcher gibi ünlü isimler de var.

“Elvis-That’s Way It Is” ise Denis Sanders’ın yönettiği, 1970 yapımı belgesel film. Film, Elvis Presley’nin Ağustos 1970’te Las Vegas’taki Yaz Festivali’ni belgeliyor. Presley’nin 12’nci stüdyo albümü The Way It Is ile aynı anda yayınlanan bu belgesel, Elvis Presley’ye neden “The King/ Kral” dendiğini anlamak için de iyi bir seçim… Aşağıdaki linkten fragmanını izleyebilirsiniz:

“Elvis: That’s the Way It Is”, Elvis Presley’nin lakabı “Kral”ın anlamını öğrenmek için seyredilebilir!

HBO’dan da yeni bir Elvis belgeseli geldiğini ekleyelim: “Elvis Presley: The Searcher”ın senaristi, Alan Light. Yönetmen; Thom Zimny. “Elvis Presley: The Searcher” HBO’nun iki bölüm halindeki yeni belgesellerinden. Fragmanı için tıklayınız:

HBO’nun yeni Elvis belgeseli: “Elvis Presley: The Searcher”.

Koleksiyonerlerde yer alan, Elvis Presley’nin ölümünden 30 yıl sonraki bir Life dergisi kapağı.

Koleksiyonerlerde yer alan, Elvis Presley’nin ölümünden 30 yıl sonraki bir Life dergisi kapağı.

Başarılarla dolu kariyerinin yanı sıra cömertliği, hayranlarıyla sıcak iletişimi ve alçakgönüllülüğüyle de unutulmazlar arasına adını yazdıran Elvis Presley, yaşarken bile efsane olarak anılıyordu. Sanırız, onun hakkında konuşurken, yazarken, belgesellerini izlerken “efsane” sözcüğünün bu kadar hakkını veren kişi sayısının da ne denli az olduğunu daha iyi anlıyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz?