Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiRocky Emekli Olur Mu! Beyazperdenin En İyi Boks Filmleri

Rocky Emekli Olur Mu! Beyazperdenin En İyi Boks Filmleri

Slyvester Stallone’un hayat verdiği Rocky karakteri, bu hafta gösterime giren “Creed II: Efsane Yükseliyor” filmiyle birlikte emekliye ayrılıyor. Rocky’den Raging Bull’a, sinemanın en iyi boks/ boksör filmlerini mercek altına aldık.

“Creed II: Efsane Yükseliyor”, Türkiye’de bu hafta gösterime giriyor. Geçen yıl Kasım sonu ABD’de gösterime giren film, açılış haftasındaki gişe hasılatıyla serinin rekorunu kırmıştı. Yalnızca üç günde, ABD’de elde edilen gişe hasılatı 35 milyon dolar. Yani ilk filmin 29.6 milyon dolarlık hasılatını çoktan geride bıraktığı açık.

“Creed II: Efsane Yükseliyor” Türkiye’de bu hafta sinemalarda.

1946 doğumlu ABD’li oyuncu ve yönetmen Slyvester Stallone, özellikle 70’li ve 80’li yıllarda Rambo ve Rocky serileriyle fırtınalar estirmişti. Konu boksör filmleri olunca, Rocky ve Slyvester Stallone’nin listenin başında olmasına şaşmamak gerek. Asıl çıkışını 1976’da, Rocky filmiyle yakalayan Stallone, bu filmde İtalyan asıllı boksör Rocky Balboa’yı canlandırmış ve filmin gişe başarısı beklenenin üstünde çıkınca da projeye devam kararı alınmıştı. Kasabasını ziyaret eden ağır siklet şampiyonu ile karşılaşma fırsatı yakalayan tanınmamış boksörün zafere ve üne giden yoldaki mücadelesi büyük ilgi gördü, ilgi görmeye de devam ediyor.

Rocky: Slyvester Stallone Hem Yazdı Hem Oynadı Hem Yönetti

2006 yılında Rocky. 60 yaşında olmasına rağmen ringde!

 

Rocky adının 1956 yılında boksu namağlup bir şekilde bırakan ağırsıklet boks şampiyonu Rocky Marciano’dan esinlenerek verildiği söylenmekte… Rocky serisinin bütün filmleri de Slyvester Stallone’nin elinden çıktı; serinin 2,3,4 ve 6’ncı bölümlerinde de yönetmenlik yaptı. Ayrıca tüm serinin Amerikan propagandasını yoğun şekilde işlediğini de söylemek gerek. Örneğin, serinin 4’üncü filminde Sovyet/Rus boksör Ivan Drago’yla (Dolph Lundgren) yaptığı maç ve galibiyeti, dönemin Soğuk Savaşı’ndaki dünya dengeleriyle yakından ilişkiliydi.

Rocky Balboa’nın yoktan var olan kariyeri, aynı zamanda var olma mücadelesinin güzel bir örneği. Bill Conti imzalı müziklerin, filmin görselliğine katkısı da müthiş. “Eye Of The Tiger” kadar iyi bir motivasyon şarkısı olabilir mi!

Rocky 7 ve Rocky 8

Rocky 7 olarak da bilinen “Creed: Efsanenin Doğuşu” ise 2015 tarihli bir yapım. 2016’nın başlarında gösterime giren filmin konusu kısaca şöyle: Eski boksör Apollo Creed’in evlilik dışı bir ilişkiden doğan çocuğu olan Donnie (Michael B. Jordan) annesinin ölümünün ardından Creed’in dul eşi tarafından himaye altına alınır ve zengin bir ailede rahat bir şekilde büyür. Ancak o bu hayatı reddederek boksör olma hayallerine kapılır ve kendisini yetiştirmesi için Rocky Balboa’nın peşine düşer. Oyuncular: Sylvester Stallone, Michael B. Jordan, Graham McTavish, Tessa Thompson, Phylicia Rashad. Stallone yapımcılardan biriydi. Yönetmen ve senaryo ise Ryan Coogler’a ait.

Şimdi ise Creed II/ Rocky 8 vizyona giriyor. “Creed II: Efsane Yükseliyor”un oyuncuları: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu. Yönetmen koltuğunda Steven Caple Jr. var. Stallone bu kez senarist ve yapımcı. 2015 yapımı “Creed: Efsanenin Doğuşu”nun devamı olan filmin konusu ise kısaca şöyle: Hayat, genç boksör Adonis Creed için denge sağlama mücadelesi haline gelmiştir. Bir sonraki büyük dövüşü için aldığı eğitim ve kişisel yükümlülüklerinin arasında denge sağlamaya çalışan Adonis, çok yakında ailesinin geçmişiyle bağları olan bir rakiple karşı karşıya gelecektir. Rocky ve Adonis ortak miraslarıyla yüzleşecek, savaşmaya değecek olan şeyleri sorgulayacak ve hiçbir şeyin ailenden daha önemli olmadığını keşfedeceklerdir.

Rocky Balboa’ya bir kez daha Sylvester Stallone hayat veriyor. Genç boksör Adonis Creed’i Michael B. Jordan canlandırıyor. “Kötü adam” Rus boksör Ivan Drago’nun da serinin hayranlarının karşısına çıktığı yapımda, Dolph Lundgren’in canlandırdığı Drago’nun oğlu Vitor’u, Romen boksör Florian “Big Nasty” Munteanu oynuyor.

Bakalım, Rocky’nin emeklilik filmi ABD dışında nasıl bir hasılat elde edecek…

İşte Rocky dışında gelmiş geçmiş en iyi boks/ boksör filmleri:

The Champ

Yönetmen, Franco Zeffirelli. 1979 tarihli The Champ’in konusu kısaca şöyle: Eski şampiyon Billy (Jon Voight) eşinden ayrılan, önemsiz maçlara çıkarak içki parasını denkleştirmeye çalışan bitik bir adam… Hayatının tek iyi yanı onu hala bir ‘şampiyon’ olarak gören oğlu T.J. (Ricky Schroder). Eski eşinin bir anda ortaya çıkıp oğlunu geri almak istemesiyle TJ’den ayrılmamak için tekrar ringlere dönecek ve oğlunu kaybetmemek için mücadele etmeye devam edecektir.

Raging Bull

1980 tarihli bir Martin Scorsese filmi. Robert De Niro’nun Oscar kazandığı, en iyi filmlerinden. Hatta Empire dergisine göre tüm zamanların en iyi 11. filmi. Joe Pesci’nin performansı da muhteşem. Ünlü yönetmen Martin Scorsese, diğer boks filmlerinin aksine dövüşü ve mücadeleyi yüceltmekten kaçınmıştır. Raging Bull’da şiddet içerikli bir anlatımla insanın ilkel güdülerinin altını çizmeye çalışmıştır. Robert De Niro’nun Joe Pesci ile kavga sahnesinde Pesci’nin kaburgasını kırması da filme dair bir fikir verebilir sanırız!

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek)

2004 tarihli, Clint Eastwood filmi. Filmi seyrederken ağlamamak mümkün değil! 2005 yılında En İyi Film dahil dört Oscar kazanan bu filmde, Morgan Freeman ile Hilary Swank’in performansları görülmeye değer. Million Dolar Baby, hayatında hiç kadın boksör çalıştırmamış yaşlı antrenör Frankie’nin (Clint Eastwood), prensiplerinden vazgeçip Maggie’yi (Hilary Swank) çalıştırmasını konu alıyor. Finalinde de ters köşe yapıyor!

Cinderella Man (Külkedisi Adam)

Yönetmen Ron Howard. 2005 tarihli bu yapım, 1929 yılındaki ekonomik ve toplumsal kriz (Büyük Buhran) sırasında ailesini ayakta tutmak için var gücüyle mücadele eden boksör James J. Braddock’un (Russell Crowe) gerçek yaşam öyküsünü konu alıyor. Yoksulluk ayrı, ringdeki mücadele ayrı… Ve ikisi de hayatın bir parçası.

The Fighter (Dövüşçü)

Yönetmen, David O. Russell. 2010 tarihli The Fighter, gerçek bir olaydan esinleniyor. Christian Bale’in hayat verdiği Dicky, bir efsane iken yeteneğini boşa harcayarak gözden düşmüş eski bir boksördür. Filmin adının “boksör” değil de “Dövüşçü” olması, hayatla mücadelenin de bir yansıması. Kesinlikle en iyiler arasında.

The Boxer (Boksör)

Yönetmen, Jim Sheridan. 1997 tarihli The Boxer, eski IRA üyesi Danny Flynn’in (Daniel Day Lewis) hikayesine odaklanıyor. Danny, 14 yıllık hapsin ardından Belfast’a dönüp boks salonu açar ve boks sayesinde bir barış ve huzur ortamı inşa etmeye çalışır. Bu huzur ortamı ise eski örgütü IRA içindeki barış karşıtı gruba ters gelir.

Ali

Yönetmen, Michael Mann. 2001 tarihli Ali, dünyanın en önemli boksörlerinden Muhammed Ali’ye bir saygı duruşu niteliğinde. Muhammed Ali, aykırı karakteri ve toplumsal duruşuyla diğer sporculardan ayrılıyordu. Film de dönemin siyasal konjonktürünü yansıtması açısından öne çıkıyor. Bir efsanenin hem ringdeki hem de kamuoyu önündeki mücadelesi. Muhammed Ali’yi, ABD’li oyuncu Will Smith’in başarılı bir şekilde oynadığını da ekleyelim.

The Hurricane (Onaltıncı Raund)

1999 tarihli Hurricane’in yönetmenlik koltuğunda Norman Jewison var. Denzel Washington, ‘Hurricane’ (Kasırga) lakaplı Rubin Carter’ı canlandırıyor. The Hurricane, boksörün 1966 yılında cinayetten suçlanarak hapse girişini ve hakim davayı düşürene dek orada geçirdiği 20 yılı anlatıyor.

Southpaw

Yönetmen, Norman Jewison. 2015 tarihli bu filmde, mesleğinin zirvesindeki Billy Hope’a, Jake Gyllenhaal hayat veriyor. En büyük destekçisi olan eşi Mo’yu (Rachel McAdams) kaybedince, kendini bir anda maddi manevi en dipte bulur. Eşinden sonra kızını da kaybetmemek için tek kurtuluş yolu, en iyi yaptığı şey boks sayesinde hayata tutunmaktır.

Ve Diğerleri…

Boks filmlerine meraklı olanlar için birkaç öneri daha ekleyelim:

  1. When We Were Kings (1996, Leon Gast)
  2. Warrior (2011, Gavin O’Connor)
  3. Real Steel (2011, Shawn Levy)
  4. Grudge Match (2013, Peter Segal)
  5. Gentleman Jim (1942, Raoul Walsh)
  6. Requiem For a Heavyweight (1962, Ralph Nelson)