Ana SayfaTeknoloji“Rus Külkedisi” Natalia Vodianova’dan Yeni Kripto Para: LoveCoins

“Rus Külkedisi” Natalia Vodianova’dan Yeni Kripto Para: LoveCoins

Ona “Rus Külkedisi” de diyorlar, “Supernova” da… Filmlere konu olacak bir hayat hikayesi var. Beş çocuk annesi 35 yaşındaki top model Natalia Vodianova, şimdi de LoveCoins adlı kripto parası ile gündemde…

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple gibi kripto para birimlerini biliyoruz ama ya LoveCoins? Hayır kurumlarına bağış için satın alınabilecek LoveCoins adlı bu kripto para birimi, henüz çok yeni… Ve bir top modele ait: Natalia Vodianova! Moda ve dünya jet sosyetesini yakından takip edenler Vodianova’yı tanıyor olabilir ama LoveCoins’den söz etmeden önce bu “Modern Külkedisi’nin film gibi hayatına bir bakalım.

Zorluklarla Geçen Çocukluk ve Gençlik Yılları

Natalia Vodianova, 28 Şubat 1982’de Rusya Gorky’de (1990’da adı Nijniy Novgorod oldu) dünyaya geldi. Altı yaşında babası evi terk etti, annesiyle dedesinin evine taşındı. Çocukluğu hep maddi zorluklarla geçti. 15 yaşında evden ayrıldı, meyve satarak kardeşlerine baktı. Bir röportajında “Bu benim geçmişimin gerçeği. Savaşmak, eskiden benim için yüktü ama bu durumu artık insanlara yardım etmeme yarayan bir alet çantasına dönüştürdüm” diyor, o zor yılları anlatırken…

Natalia Vodianova, 2007 yılında Vanity Fair Oscar Partisi’nde.

Erkek arkadaşının ısrarıyla bir model ajansına kayıt yaptırdığında yaşı, 15. En büyük problemi, İngilizce bilmemesi olsa da 17 yaşında Paris’e yerleşip bir model ajansıyla anlaşmasını engelleyememiş bu durum… Zaten hep büyük hayallerin peşinde koşan bu güzel genç kız, Paris’e çabuk alışıp İngilizcesini de kısa zamanda ilerletmiş.

Bir partide hayatının aşkıyla karşılaştığında ise 18 yaşındaymış, Nataila Vodianova… Gayrimenkul zengini İngiliz aristokrat Justin Portman ile 10 yıl evli kalan Rus top modelin, bu evlilikten üç çocuğu var.

Mercedes-Benz Rusya Moda Haftası’nda, İlkbahar-Yaz 2016 ZARINA & Natalia Vodianova Koleksiyonu’nu tanıtırken. Yıl: 2015, Moskova. (Üstte, en sağda).

Çok genç yaşta evlenip anne olmasına karşın modellik kariyerinde de hızla yükselen Vodianova, neredeyse tüm dev markalar ile çalışan bir top model. Gucci, Calvin Klein, Louis Vuitton, L’Oreal, Marc Jacobs, Gianni Versace, Coco Chanel , Etam, Miss Sixty, Yves Saint Laurent, Pepe Jeans gibi devlerin kampanyalarında boy gösteren ve podyuma da çıkan Vodianova, dünyanın en çok kazanan modelleri arasında. Artık podyumlara sadece yardım amaçlı defileler için çıkıyor.

Bu arada Pet Shop Boys’un I Get Along adlı şarkısının klibinde yer aldığını ve 2001 yılında ise Roman Coppola filmi CQ’de Billy Zane ile oynadığını da ekleyelim.

Supernova’nın Kripto Parası: LoveCoins 

Dünyanın en iyi süper modelleri arasında kabul edilen “Rus Külkedisi”nin asıl lakabı “Supernova”… Moda dergilerinin yıllardır kapaklarını süsleyen Vodianova, 2011 yılında biten evliliğinden ardından yeni bir aşka yelken açıyor. “Christian Dior”un Başkanı Bernard Arnault’nun oğlu ve “Louis Vuitton”nun İletişim Müdürü olan Antoine Arnault ile birlikte.

22 yaşındayken kurduğu Naked Heart Vakfı ile bugüne dek 30 milyon İngiliz Sterlinini aşan bir büyük bir bağışa imza atan Vodianova, özellikle Rusya’da engelli ailelerinin bedelsiz yardım hizmetleriyle toplumla bütünleşmesine büyük katkı sağladı. Yardımseverliğiyle tanınan beş çocuklu bu güzel kadının son projesi ise LoveCoins adlı yeni bir kripto para. Rus top modelin geliştirdiği mobil uygulama Elbi ile hayır kurumlarına bağışlanabilecek bu kripto paralar satın alınabilecek (İhtiyaç sahiplerine ve hayır kurumlarına kolayca ulaşıp bağış yapılabilmesi için geliştirilen Elbi uygulaması, App Store ve Google Play’de mevcut olsa da ilk başta Rusya, Kanada ve Hindistan’da kullanıma açıldı).

Bağış dışında satın alınan LoveCoins’lerle Givenchy, Fendi, Christian Louboutin, Dior gibi ünlü markalarından alışveriş yapılabilecek. Uygulama üzerinden biriktirilen kripto paralar; Louis Vuitton, Messika gibi markaların açık artırmalarına katılmanızı da sağlıyor. Uygulama üzerinden 24 saat içerisinde ne kadar çok kripto para alınırsa, açık artırmayı kazanma şansı da o oranda artıyor.

Natalia Vodianova, beşinci çocuğunu doğurduktan kısa bir süre sonra ilk evliliğinden olan kızıyla birlikte.

Geçen yıl modaya sağladığı katkılar ve yardımseverliği nedeniyle Global Voices (GV) ödülünü alan Natalia Vodianova’nın “LoveCoins” adlı kripto parası, daha büyüklerle rekabet edebilir mi, zaman gösterecek. Ama Vodianova’nın Hillary Clinton’ın da deyimiyle gerçek bir “melek” olduğu şimdiden tescilli.