Ana SayfaGenelSabahları Yorgun Uyanıyorsanız Nedenleri Belli!

Sabahları Yorgun Uyanıyorsanız Nedenleri Belli!

Alarmınız çalıyor, uyanıyorsunuz ve kendinizi uykulu hissediyorsunuz. Neden? Son sekiz saattir uyuyor olmanıza rağmen yataktan kalktığınızda uykulu hissetmeniz, düşündüğünüzde kulağa mantıklı gelmiyor değil mi? Yenilenmiş, yeni güne hazır ve algılarınız açık uyanmış olmanız gerekmez mi? Hayır, işler hiç de öyle değil ve bilimsel olarak bazı açıklamaları var.

Rüyaları Suçlayın!

Uyanmadan önceki birkaç saati REM uykusunda, rüya görerek geçirirsiniz. Beyniniz bu süreçte oldukça aktiftir ve enerji harcamaya devam eder. Enerji tüketme sürecinde açığa çıkan maddelerden biri, beyindeki nöronların birbiriyle iletişimini kestiği için algılarınız açık uyanmazsınız. Yani sabah mahmurluğunuz için rüya görürken harcadığınız enerjiyi suçlayabilirsiniz.

Kiminle Uyuduğunuzun da Önemi Var

Beraber uyuyan çiftlerin uyku kaliteleri ölçüldüğünde, yanında bir erkekle uyuyan kadının uyku kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmış. Erkeklerde ise aksine, bir kadınla birlikte uyumak uyku kalitesini yükseltiyor.

Geç mi Yattınız?

Gece geç saatlere kadar oturmayı ya da dışarıda olmayı tercih eden insanlar daha geç uyanıyor. Bu kişiler hem fiziksel hem de zihinsel olarak öğleden sonra ve akşam saatlerinde daha verimli çalışıyorlar. Sabahları erken uyanmayı sevenler ile kıyaslandığında, ‘akşam insanları’; düşük uyku kalitesi, gün içi bitkinlik ve uykuya bağlı anksiyete gibi rahatsızlıklardan daha çok etkileniyor. Yapılan deneylerde; genç ve sağlıklı bireylerin beyinlerinin hipokampus bölgelerindeki küçülmenin, gece geç saatlerde yatmak ile ilişkisi olduğu ortaya çıkmış. Bu bölgenin küçülmesi ise öğrenme ve hafıza yeteneklerinde bozukluklara yol açıyor.

Aç mı Yattınız?

Yatmadan önce ne yediğinizin de uyku kaliteniz üzerinde büyük etkisi var. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, uykudan önce tatlı yiyecekler tüketerek uykunuzu getirebilirsiniz (Tam tersi araştırmalar da var tabii!) Kan şekerinin yükselmesi uyku getiren nöronların hareketliliğini artırıyor. Bu da çok yedikten sonra gelen o ‘kestirme’ isteğini açıklıyor. Bu da beyninizin normal çalışması için şekere ihtiyaç duyduğunu gösteren başka bir kanıt!

Yeterince Uyumazsanız Ne Olur?

Neden uyuduğumuz henüz bilim insanları tarafından tam olarak çözülemese de en az altı ile sekiz saat uykuya ihtiyaç duyduğumuz bilinen bir gerçek. Yeterince uyumamak sizi kavgacı, unutkan ve duygusal bir hale getiriyor. Konuşmaları takip etmekte zorlanıyorsunuz ve dikkatiniz dağılıyor. Uykusuzluk beyinde anıların depolandığı bölgeyi etkilediği için bazı şeyleri hatırlamakta zorlanıyorsunuz. Uzun süren uykusuzluk durumlarında ise karar verme yeteneğiniz etkileniyor ve hatta halüsinasyon bile görülebiliyorsunuz. Düzenli olarak yeterince uyumayan insanlarda ise bağışıklık sistemi hastalıkları, kanser, ve depresyon görülebiliyor. Siz siz olun uykunuza gereken önemi verin. Yukarıdaki faktörlere dikkat ederek uyku kalitenizi artırın ve kendinizi bu hastalıklara karşı koruyun!