Ana SayfaYaşamSağlıkSadece Hafta Sonu Spor Yapsanız Yeter

Sadece Hafta Sonu Spor Yapsanız Yeter

Çalışan pek çok kişi spor yapmaya zaman bulamadığından şikayet ediyor. Kimi uykusundan feragat edip sabah erkenden soluğu spor salonunda alıyor. Kimi iş çıkışı spora gidiyor ama yorgun argın eve dönüyor. Yani ortada hep bir fedakarlık var! Spor için zaman yaratmayı fedakarlık olarak değerlendiriyorsanız ve koşturmaktan yorulduğunuzu düşünüyorsanız bilim insanlarının güzel bir haberi var: Haftada sadece iki gün spor yapmak yeter. Mesela Cumartesi ve Pazar.

Spor yapmanın bir trend haline geldiği ve Instagram akışınızın bile spor sonrası fotoğraflarla dolduğu bir dünyada, spor yapmadığınız ya da az yaptığınız için pişmanlık duymanız normal. Fiziksel aktivite ve spor konusunda uzman ve bu konularda sıkça araştırma yapan Gary O’Donovan ve ekibinin son araştırmasına göre, haftada iki hatta bir gün spor yapıyorsanız endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. İngiltere ve İskoçya’da 60 bin yetişkinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada, haftada iki gün spor yapanların ‘aynı süre’yi üçten fazla günde tamamlayanlarla sağlık açısından benzer faydalar elde ettiği gözlemlenmiş. ‘Haftada ikici’lerin genel ölüm riski, spor yapmayan yetişkinlerden yüzde 35 daha düşük. Daha sık spora gidenlerin ölüm riski ise spor yapmayanlardan yüzde 30 daha az. Kalp damar rahatsızlıklarından kaynaklanan ölüm riski ise iki grupta neredeyse aynı: Sık spor yapanların yüzde 41 daha az, iki gün yapanların ise yüzde 40.

Haftada 75 dakika bisiklet kullanmayı örnek bir egzersiz biçimi olarak sayabiliriz.

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken nokta; nitelik ve nicelik. Haftada iki spor modelinden tam verim alabilmek için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Önerilen süre haftada 150 dakika normal aktivite, 75 dakika yoğun aktivite. Normal aktivite tempolu bir yürüyüş, yoğun aktivite ise koşu, yüzme ya da bisiklete binme olarak düşünülebilir. 75 dakikalık seçenek elbette ki herkese daha uygun gelecektir. Üstelik bir günde halledilebilir!

Spora alışkın olmayanlar için bu egzersiz programında dikkat edilmesi gereken bir unsur daha var. Haftada bir gün ya da iki gün yapılan spor, ertesinde aşırı yorgunluk ve kas gerginlikleri gibi durumlar ortaya çıkarabiliyor. Bütün hafta masa başı oturan birinin hafta sonu birden koşmaya başlaması, vücudu gereğinden fazla yorabilir. Bu da ilk haftadan pes etmek gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden hafta sonu yapılan sporda kendinize aşırı yüklenmeyin.

Haftada beş gün yarımşar saat spor yapmaktansa, hafta sonu önerilen miktarlarda egzersiz yapmak, modern yaşam tarzına da uygun bir seçenek. Yakın bir gelecekte hemen hemen herkesin büyük şehirlerde yaşıyor olacağı tahmin ediliyor ve böyle bir senaryoda şu ankinden çok daha yoğun hayatlarımız olacak. Bu yüzden de hafta sonu egzersiz konsepti kulağa çok mantıklı geliyor. Elbette her vücudun ihtiyacı ve herkesin spordan beklentisi farklı. Kilo vermek, kas yapmak ve güçlenmek gibi hedefleriniz yoksa, sporu sadece sağlıklı kalarak ömrünüzü uzatmak için bir araç olarak görüyorsanız gönül rahatlığıyla haftada iki gün egzersiz yapabilirsiniz.