Ana SayfaYaşamSağlıkSağlıklı 10 Bitki Çayı… Aman Dikkatli Tüketin!

Sağlıklı 10 Bitki Çayı… Aman Dikkatli Tüketin!

Havalar bir sıcak, bir soğuk… Nisan ayı bitiyor ama hala “kar”lı havalardan söz ediliyor. İşten güçten kopmamak, hasta olmamak için tavsiye edilen “10 bitkisel çay”ı derledik. Bazı bitkisel çayları, kimlerin “dikkatli” tüketmesi gerektiği de bu yazıda…

En tehlikeli havalar! Bir sıcak, bir soğuk… Tam tişört/ gömlek mevsimine geçecekken dondurucu bir soğuk! Nisan ayının sonlarına yaklaştık ama Türkiye’nin her yerinde tam anlamıyla baharı hissetmiş değiliz. Grip, nezle, soğuk algınlığı, halsizlik, yorgunluk… Herkeste aynı şikayetler…

Sağlığımızı korumak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, Mayıs ayını ve yaz aylarını daha zinde karşılamak için “ilaç” dışında alternatifler de var. Örneğin, bitki çayları! Bazıları damak tadınıza uymayabilir ama şifa niyetine tüketilmesi tavsiye edilen bitki çaylarından söz ediyoruz. İşte uzmanların önerdiği en sağlıklı 10 bitkisel çay, yararları ve demleme yöntemleri… “Bitkisel çay, bana bir şey yapmaz” diyenlere de uyarılar var, dikkatli tüketmekte fayda var. Aman dikkat!

Bitkisel çayların yararlarına geçmeden önce genel uyarıları da sıralayalım:

  1. Bitkileri tek tek ya da birbirlerinin etkilerini destekler şekilde karıştırarak sağlıklı “çay”lar hazırlayabilirsiniz.
  2. Uzmanların önerisi şu: Her gün 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, adaçayı, kuşburnu ya da ekinezya çayı içilebilir. Böylece gün içerisinde maruz kalınan bakterilere karşı bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.
  3. İçeriği tam olarak bilinmeyen bitkiler kullanılmamalı. Özellikle nereden toplandığı bilinmeyen, açıkta satılan bitkilerden uzak durun. Bitkilerin doğru karıştırılmış olması da önemli.
  4. Bitki çaylarını kimler tüketmemeli? Eğer bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. (Aşağıda yararlarını özetlediğimiz bitki çaylarının hangi durumlarda tüketilmemesi gerektiğini de okuyunuz.)
  5. Ihlamur ve zencefil gibi bitki çayları, bal ile içildiğinde, ıhlamur ve zencefilin yararlı etkilerini daha da artırıyor. Şeker kullanmayın, bal kullanın.
  6. Bitki çaylarını genellikle kaynamış suda birkaç dakika demlemeye bıraktıktan sonra için.

Adaçayı

Adaçayının Latince “iyileştirmek” anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor, sakinleştiriyor, strese iyi geliyor, karaciğeri temizliyor. Aynı zamanda zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında da etkili. Bronşit ve astım belirtilerini hafifletiyor, boğaz ağrısına iyi geliyor. Gargara suyu olarak kullanmak bile mümkün! Beyin fonksiyonlarını geliştirdiği de söyleniyor ki Alzheimer’a karşı yardımcı olduğu da bilinmekte. Uzmanlar tansiyon sorunu olanların doktorlarına başvurduktan sonra tüketmelerini öneriyor!

Zencefil Çayı

Bir parça taze zencefili kaynatıp içtiğiniz zaman ne mi oluyor? Yararlarını sıralayalım: Bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki; zencefil. Vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı. Tadını sevmeyenler, tarçın, karanfil veya bal ile de tüketebilir. Böylece antioksidan etkisi de katlanmış olur.

Papatya Çayı

Özellikle uyku sorunu yaşıyorsanız, papatya çayı için! Sakinleştirici, yatıştırıcı. Papatya çayının pek çok yararı var: Antibakteriyel, antienflamatuvar ve karaciğer koruyucu özellikleri olduğu biliniyor. Romatizmal rahatsızlıklarda, deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarında, gastrist ve ülseratif kolite karşı da etkili. Bağırsak iltihaplanmasının tedavisinde yardımcı. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki çayı. Apse tedavisinde gargara suyu olarak da tavsiye edilmekte. Papatya çayının dişeti hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Hibiskus Çayı

Soğuk ya da sıcak tüketilebilir. Ebegümeci bitkisinden elde edilir. Düzenli olarak tüketildiğinde kan lipid değerlerini iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Kan lipidleri, antioksidan etkisi ve bağışıklığı desteklemesi olumlu etkileri… Kafeinsiz. C vitamini açısından zengin. Kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü söylenmekte. Sindirim sistemine yararlı. Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı da şifa niyetine içilebilir. Yalnız uzmanlar şu uyarıyı da yapıyor:  Kanı sulandırma özelliğine sahip hibiskus çayını bazı ilaçları kullananlar dikkatli tüketmeli. Özellikle tansiyon hastaları… Diüretik ilaç kullananlara da tavsiye edilmiyor, mutlaka doktora danışılmalı.

Kuşburnu Çayı

C vitamini zengini. Osteoartrit gibi kemik ve eklem iltihaplanmalarına karşı kuşburnu çayı ya da meyvesinin tüketimi önerilmekte. Kilo kontrolünde de etkili; kalori alımını dengelemeye yardımcı. Kan basıncını düzenlediği, romatizma ağrılarını hafiflettiği, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı, kötü kolesterolü düşürdüğü, şeker hastalığına karşı koruma sağladığı söylenmekte… Kuşburnu çayı, soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılıyor. Doğal bir antioksidan. İdrar yolu hastalıklarına karşı da koruyucu.

Rooibos Çayı

Güney Afrika’da yetişen rooibos ve kırmızı çalı bitkisinden elde edilen yapraklardan oluşuyor. İyi huylu kabul edilen HDL kolesterolü artırmak, kötü huylu kabul edilen LDL kolesterolü düşürmekte etkili. “Rooibos çayı”nın kemik yoğunluğunda artış sağladığı da yapılan araştırmalarda ortaya çıkmış. Kan şekeri üzerinde olumlu etkisi var ki tatlı krizi dönemlerinde iyi bir ara öğün olabilir.

Rezene Çayı

Hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer rahatsızlıklar için önerilmekte. Vücudun safra üretimine yardımcı. Mide spazmında, kasılmasında etkili. Diş ağrılarını hafifletici özelliği bulunmakta. Öksürüğe karşı da tavsiye ediliyor. Bağırsakların temizlenmesine de yardımcı olan rezene çayının, uzmanların dikkatli tüketilmesi gereken bitki çaylarından biri olduğu konusunda uyardığını da ekleyelim.

Ekinezya Çayı

Papatyagiller ailesinin bir üyesi, bağışıklık dostu. Soğuk algınlığına bire bir! Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletiyor. Üst solunum yolu hastalıklarında ilk akla gelen bitkilerden biri. Antiviral… Virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerde oluşabilecek hasarı da engellemeye yardımcı. Bal ile tatlandırılıp tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ihlamur Çayı

Gribe, nezleye ve bu hastalıklardan kaynaklanan öksürüğe karşı etkili. Migren ve sinüzite bağlı baş ağrılarını hafifletiyor, kaygı ve stresi azaltıyor. Çarpıntıya karşı da etkili olduğu biliniyor. Kan basıncının düşmesine yardımcı. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları ve damar sertliğine karşı da tüketilebilir. Ihlamur, sindirim sistemi açısından da yararları bilinen bir bitki çayı… Limona da çok yakıştığı kesin!

Nane Çayı

En aromatik bitkilerden, adeta bir kurtarıcı! Kışın vücut ısısını artırıyor, yaz aylarında düşürüyor. Sıcak ya da soğuk tüketmek mümkün. Nane yapraklarında bulunan yağ; mide bulantısı, hazımsızlık ve hassas bağırsak sendromuna iyi geliyor. Mide bulantısı, mide krampı ve hazımsızlık şikayetlerinde de nane çayı öneriliyor.