Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimSalyangozlar Arasındaki ‘Anı Nakli’ İnsanlar İçin Ne İfade Ediyor?

Salyangozlar Arasındaki ‘Anı Nakli’ İnsanlar İçin Ne İfade Ediyor?

Evinizi sırtınızda taşımıyor olabilirsiniz fakat salyangozlarla bir ortak noktanız var: beyniniz.

Deniz salyangozlarının dürtüleri tıpkı insanlar gibi çalışıyor.

Deniz salyangozları, 100 milyar nörona sahip insan beyni karşısında 20 bin nöron ile biraz geride kalıyor olabilir. Fakat bilim insanları, uzun süredir bu canlıların beyninin nasıl ‘öğrendiği’ üzerine çalışıyor. Elde ettikleri sonuçlar, denizde yaşayan diğer organizmalar gibi salyangozların da insanlara benzer bir işlev gösterdikleri yönünde. Deniz salyangozlarının sinirleri, dürtüleri insan vücudunda olduğu gibi iletiyor.

University of California, Los Angeles’dan (UCLA) bir grup araştırmacı, bu durumu bir adım daha ileri taşımayı başarmış: iki salyangoz arasında anı transferi! Araştırmacılar, elektrik şoku verdikleri salyangozların, birkaç saniye boyunca kendilerini korumak için kıvrılma moduna girdiğini gözlemlemişler. Salyangozların canını yakmayacak derecede olan bu elektrik şoku, tekrar tekrar verildiğinde salyangozlar 50 saniye kadar kıvrık konumda kalmış.

Hafıza hastalıklarına tedavi bulmada bu araştırma yeni bir yol açmış olabilir.

Araştırmanın ikinci adımı sizi lisedeki biyoloji dersinize götürecek şekilde ilerliyor. Elektrik şoku ile eğitilen ve 50 saniyeye kadar bu pozisyonda kalan salyangozların üst karın bölgesinden alınan, hücrenin DNA’sından protein üretimi yapan RNA’lar, elektrik şoku ile eğitilmemiş salyangozlara enjekte edilmiş. Elektrik şoku verildiğinde eğitilmemiş salyangozlar sadece birkaç saniye kıvrılırken, RNA enjekte edilen salyangozlar, daha önce elektrik şokunu tatmamış olsalar bile 40 saniye boyunca kıvrık pozisyonda kalmış.

Bilim Dünyasında Yeni Bir Bakış Açısı

Bu araştırma, uzun süredir tartışılan anıların nerede saklandığı konusuna da bilim dünyasını bir adım ileri taşıyor. Bir grup araştırmacı anıların sinir hücreleri arasındaki boşluklarda saklandığını düşünürken, diğer bir grup ise sinir hücrelerinin çekirdeklerinde saklandığı görüşünde. Deniz salyangozları üzerinde yapılan çalışmanın yazarlarından David Glanzman BBC’ye anılar, sinir hücrelerinin arasındaki boşluklarda saklanıyor olsaydı gerçekleştirdikleri deneyin işe yaramayacağını söyleyerek bu konuya farklı bir bakış açısı getiriyor.

İnsanlar İçin Ne İfade Ediyor?

İnsanların hafıza ile ilgili hastalıklarını tedavi edebilmek için öncelikle beynimizin anıları nasıl sakladığı çözmemiz gerekiyor. Deniz salyangozları üzerinde çalışma yapan ekip, bu araştırmanın bir gün anılarımızı düzenleyebilmemizi, geliştirebilmemizi ve gizleyebilmemizi sağlayabileceğini öne sürüyor. Ayrıca Alzheimer ve travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde de büyük adımlar atabilmemize sebep olabilir.

Tabii bu araştırma yalnızca deniz salyangozlarının anılarının nasıl saklandığını açıklıyor. İnsanların anılarının nerede saklandığı konusundaki tartışmaları tamamen bitirmiyor. Fakat Glanzman ve ekibi bu konu üzerinde RNA’lar ile farklı çalışmalar yapmaya devam etmekte kararlı.

Elbette tek bir nakil işlemiyle daha önce hiç bilmediğiniz bir dili öğrenmek ya da internetten bir dosya indirir gibi bir anda mükemmel tango yapmaya başlamaya oldukça uzağız. Fakat bu araştırma ile bu senaryolar bilim kurgu olmaktan bir adım daha uzak olabilir.