Ana SayfaTeknoloji“Sanal Gerçeklik Evreni” Büyüyor Facebook “Horizon” İle Oyuna Girdi

“Sanal Gerçeklik Evreni” Büyüyor Facebook “Horizon” İle Oyuna Girdi

Second Life benzeri; üç boyutlu, çok kullanıcılı açık oyun evrenine Facebook da dahil oluyor. Facebook’un Sanal Gerçeklik (VR) çözümleri alanındaki çalışmalarının bir sonucu olarak doğan “Horizon”da kullanıcılar, sohbet edebilecek; oyun da oynayabilecek.

“Facebook Horizon’a hoş geldiniz. Sürekli keşfedebileceğiniz, yaratabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz bir Sanal Gerçeklik (VR) dünyası. Karşılaşacağınız olağanüstü deneyimlerin ve maceraların sonu olmadığı bir dünya… İlginç toplulukları keşfedin, bir sanat eserine hayat verin ya da bir takım oluşturup aksiyon dolu oyunlarda rekabet edin. Her türlü araçla ufkunuzu genişletin ya da diğer Horizon vatandaşlarını tanıyın, onların yarattıklarından ilham alın. Horizon’da sadece yeni bir dünyayı keşfetmekle kalmayacak, bu dünyanın bir parçası olacaksınız.”

Üstteki linkin bilgi notunda Facebook Horizon, bu şekilde anlatılıyor. Facebook Horizon nedir? Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Oculus Connect 6 konferansında “Horizon”u tanıttı. Oculus Connect 6 etkinliğinde yeni Sosyal VR dünyasını duyuran Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu dünyaya giriş yapmak için Oculus Quest veya Oculus Rift VR setlerinin kullanılacağını da anlattı. Horizon, bu teknoloji devinin Sanal Gerçeklik (VR) çözümlerinin bir parçası. Facebook’tan sıkılanlar, platformu terk etmeyi düşünenler ya da yeni bir sosyalleşme alanı keşfetmek isteyenler için tasarlanan sanal bir dünya. Second Life adlı eski ama hala popülerliğini koruyan, üç boyutlu, çok kullanıcılı açık oyun evrenine benzeyen “Facebook Horizon”, yeni bir sanal gerçeklik dünyası.

Avatarını Tasarla, Şikayetini “Horizon Locals”a Bildir

Açıklamasında olduğu gibi kullanıcıların kendi ortamlarını ve oyunlarını oluşturabileceği bu sanal dünyada kullanıcılar, arkadaşlarıyla bu dünyayı paylaşacak; beraber oynayabilecekler. Üstelik yalnızca kendileri oluşturmayacak bu dünyayı… Diğer kullanıcıların oluşturduğu sanal dünyaları da keşfedip yeni insanlarla sosyalleşme imkanı bulabilecekler. Bu alternatif dünyada herkesin kendi tasarladığı bir avatarı olacak. Sisteme giriş yapmadan önce avatarlarının nasıl görünebileceğini, ne giyebileceğini uzun bir listeden seçebilecekler. Onlara yardımcı olacak ve güvenliklerini sağlayacak “Horizon Locals” adlı “insan” görevliler de yer alacak bu dünyada…

Yaratılan karakter ile şehir meydanı gibi başka kullanıcıların olduğu alanlara geçmek için portallar devreye girecek. Telepods adı verilen portallar vesilesiyle kullanıcılar, sanal ortamlar arasında seyahat edebilecek, kendi mekanlarında arkadaşlarıyla film izleyebilecek, Wing Strikers gibi çok oyunculu oyunlara katılabilecekler.

Facebook Horizon’a giriş yapmak için Oculus Quest veya Oculus Rift VR setleri kullanılacak.

“Facebook Horizon” başka neler vadediyor? Kendi platformlarındaki zorbalık vakalarından ders alan Facebook, zorbalıktan şikayet eden kullanıcının özel bir alana geçiş yapabilmesi için kalkan düğmesini hayata geçirmiş. Kullanıcıların kişisel alan sınırları belli; yani başka biri size dokunamaz ya da avatarlar görsel olarak iç içe giremez. Engelleme, sessize alma ve raporlama gibi araçlar da mevcut.

2020 yılının başlarında kapalı beta ile pazara çıkmaya hazırlanan Facebook Horizon’a başvuruların şimdiden başladığını ekleyelim. Testlere küçük bir grup Facebook kullanıcının katılacağı söylenmekte. Yeter ki sanal gerçeklik gözlüğü setiniz hazır olsun! (Horizon üzerindeki çalışmalarına hız veren Facebook, Facebook Spaces ve Oculus Rooms’u da kapatacağını açıkladı). 

Dijital Alemin Alternatif Dünyaları

Facebook’un farklı sosyal uygulamalar ile oyunlarının yer aldığı Horizon’dan önce de “sanal dünya”lar vardı, halen de popüler olanlar var. Gündelik hayatı taklit eden uzun soluklu çevrimiçi oyunlardan, kurgudan ibaret simülasyon evreninden söz ediyoruz. Öyle bir sanal evren ki istediğiniz kişi olabiliyorsunuz, istediğiniz gibi davranıyorsunuz! Bu sınırsız özgürlük alanı tabii ki pek çokları için cazip bir dünya yaratıyor; kimileri tarafından da eleştirilen bir dünya. Başlangıçta görünen hakikaten çok cazip: Gerçek dünyada yapamadıklarımızı yapabilmek, cesaret edemediklerimizi hayata geçirebilmek, gerçek hayattaki sorumluluklardan kısa bir süreliğine de olsa kaçmak, stres atmak.

Yeni bir kimlik oluşturulan ve dijital oyunların da yer aldığı sanal dünyalar; Second Life, The Sims, Farmville… Bu sanal dünyalar aynı zamanda yeni topluluklar, yeni kültürler de oluşturulmasını teşvik ediyor. Saatlerce ekrana bakıp, fiziksel dünyada olduğu gibi sürdürülebilen bir yaşam. Second Life (İkinci Hayat), en popüler sanal oyunlardan. Güzel bir fizik, iyi bir aile, lüks tüketim, büyük kazanç yani ne isterseniz sahip olabileceğiniz bir dünya sunuyor. Modern hayatın dayattığı pek çok şey, Second Life (2003) ve The Sims gibi oyunlarda kullanıcıların önüne seriliyor. Second Life başka neler sunuyor? Sanat galerilerini gezebiliyor, konserlere gidebiliyor, derslere katılabiliyorsunuz. Tam bir sosyalleşme alanı! Gayrimenkul alıp satabiliyor, para kazanabiliyorsunuz (e-alışveriş). Diğer oyunlardan farklı olarak daha “kuralsız” olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni bir kimlik oluşturulan ve dijital oyunların da yer aldığı sanal dünyaların en bilinenleri arasında Second Life, The Sims, Farmville var. Fiziksel dünyada olduğu gibi sürdürülebilen bir yaşam sunan “sanal dünya”lar.

Bu simülasyon evreni, gerçek hayatta ulaşılması güç pek çok şeye sahip olunmasını mümkün kılıyor. Oyunlar, hayatın bir yansıması. Amaç bir savaşçı olmak, zombileri öldürmek, vs değil. Hedef belli; gerçek hayatta elde edilemeyen ne varsa, alternatif dünyada elde edilebilmek, sahip olmak. Büyük şehirde yaşıyorsunuz ama kendi ekip biçtiğiniz bir tarlanız olmasını, çiftliğinizde hayvanlarınızın olmasını çok isterdiniz, öyle mi? Alın size Farmville! Köy hayatına özlem duyanların bir dönem çok sevdiği oyundu ki metropollerden sıkılan çoğu kişi, “Farmville”de kendi meyvelerini yetiştirmeye, hayvanlarını beslemeye başlamıştı!

Tek bir kimlikte yetinmeyip birden fazla kimlik isteyen kullanıcılara yönelik Popmundo da başka bir sanal dünya. “Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları”nda ister doktor olabiliyorsunuz, ister bir paparazzi. Kişiye yeni bir kimlik veren ve gerçek dünyadaki gibi o kimlikle sürekli ilgilenmesini isteyen “rol yapma oyunları”nda kullanıcının dışında da ilerleyen bir evren söz konusu. Yani kullanıcının dışında da gelişen olayların yer aldığı bir evren. Sosyalleşme ihtiyacını “dijital dünya”da gideren alternatif ortamlar…

Second Life’ın Benzerleri ve World of Warcraft

Second Life’a çok benzeyen, 3D sohbet imkanı sunan Avakin Life; Second Life’takine benzer oda ve ortamlarda 3D avatarları olan İtalyan PianetaSegreto; yine çok oynanan ve deneyimlenenlerden IMVU; basitleştirilmiş Second Life klonu Twinity; doğrudan internet tarayıcısından çalışan sMeet; ücretsiz bir World of Warcraft olan Second Life “Entropia Universe” diğer örnek “sanal dünya”lar arasında.

Sanal dünyada istediğiniz kimliğe bürünmeniz mümkün. Sayısız “avatar” var ki alternatif dünyanın ana karakterleri de bu “kimlik”ler.

2004 yılında piyasaya sürülen çok oyunculu çevrimiçi karakter yapma oyunu, World of Warcraft’a da bir parantez açalım. Blizzard Entertainment şirketinin hayata geçirdiği World of Warcraft (WoW), dünyanın en çok oynanan çevrimiçi strateji oyunu. En popüler MMORPG (çevrimiçi çoklu oyuncu) oyunu olarak Guinness Dünya Rekoru’na sahip.

Dünyanın en çok aboneye sahip online oyunu World of Warcraft’ta (WoW), 100 milyon oyuncuya ait 500 milyondan fazla karakter bulunmakta. En çok tercih edilen karakter ise insan. Yaklaşık 11 buçuk milyon World of Warcraft oyuncusu olduğu söyleniyor ki bu rakam, Küba ve New York şehirlerinin nüfusundan fazla. World of Warcraft oyuncularının her gün 16.6 milyon görev ve 3.5 milyon takas yaptığı da başka bir “çılgın” gerçek! 2015 yılında oyun içerisinde satışa sunulan evcil hayvanın geliri, Bir Dilek Tut Vakfı’na bağışlanmış; 10 dolara satılan “Brightpaw” evcil hayvanı, 1.7 milyon dolarlık alıcısıyla rekor kırmıştır.

Second Life, The Sims, World of Warcraft ve en yenilerden Facebook Horizon. Yeni bir sanal dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?