Ana SayfaBizden HaberlerSanal Parayı Gerçek Dünyada Kullanabilir miyiz?

Sanal Parayı Gerçek Dünyada Kullanabilir miyiz?

Facebook ve Zynga sayesinde sanal paralar bir süredir hayatımıza girmiş durumda. Pek çok kişi arkadaşlarını ve ailelerini mutlu etmek için birbirine sanal para ya da sanal hediye gönderiyor. Ancak bu sanal paralar kredi kartı olan ya da hesaplarından para transferi gerçekleştiren kişiler için geçerliydi. Ta ki Kwedit sanal para dünyasına gerçek ortaklar sokana kadar…

Sosyal mecralar insanların zamanlarını en çok geçirdiği yerlerden birisi. Örn; Şehir hayatının yoruculuğundan sıkılanlar gerçekte yapamayacağı çiftçilik mesleğini sanal ortamda Farmville ile yaparak tarlalarını sürüp, hayvanlarını besleyebiliyorlar. Veya çocuklarına evcil hayvan almak istemeyen aileler onlara FooPets’ten 3 boyutlu hayvanlar alabiliyorlar. Oldukça yoğun bir katılımcısı olan bu oyunlarda sanal paralarla oyunda seviyenizi yükseltmek veya başkalarına bu paraları, hediyeleri göndermek ise son derece popüler. Hatta geçenlerde okuduğum bir habere göre sanal oyunlarda oldukça başarılı olan bir kişi hayatını kaybettikten sonra varislerinden birisi mahkemeye başvururak oyun şifrelerini talep etmiş.

Bu durumda sanal paraların hayatımıza girmesi de çok doğal. Ancak sosyal mecralarda sanal para kullanabilmek için ya kredi kartınızın olması ya da internet üzerinden hesabınızdan para transferi yapmanız gerekiyor. Yani sanal paralar henüz nakit paraya çevrilmiş durumda değil. Fakat finansal bir firma olmayan, sadece aracı firma görevi gören “Kwedit” gerçek ortakları ile bu durumu değiştirmiş durumda.

7-Eleven ile anlaşması bulunan Kwedit, üyelerine kredi kartı, para transferinin dışında “Kwedit Promise” ile sanal para transferi yaptıktan sonraki gün ödemenin anlaşmalı marketlere yapılmasına olanak veriyor. Bununla birlikte “Pass the Duck” isimli uygulama ile kullanıcılar kendilerine sanal para veya hediye göndermesi için arkadaşlarından talepte bulunabiliyorlar. “Pass the Duck” özellikle ailelerinden bir şeyler isteyen gençler arasında oldukça yaygın. Henüz sanal paralar ile gerçek alışveriş yapmanın mümkün olduğu bir platform bulunmuyor. Ancak bugün sanal para ödemelerinin gerçek marketlerden yapıldığı göz önüne alınırsa o günlerin de çok yakın olduğunu iddia etmek yanlış olmaz.

Siz ne dersiniz?

Murat Aydıner
TEB Grup Inovasyon Yetkilisi