Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımSanat, tarih ve kültür meraklılarına müjde! Dünyanın dört bir yanındaki müze ve sergileri, istediğiniz an gezin!

Sanat, tarih ve kültür meraklılarına müjde! Dünyanın dört bir yanındaki müze ve sergileri, istediğiniz an gezin!

Avustralya’daki bir doğa müzesini gezmek, İngiltere’deki tarih müzesinin fotoğrafları arasında kaybolmak ya da evinden çıkmakta zorlanan babaannenize Pera Müzesi’ndeki son sergiyi gezdirmek istiyorsunuz. Hiçbiri hayal değil! Dünyanın dört bir yanındaki müzelerde sanal gezinti yapmak mümkün. Nasıl mı?

Gönül ister ki ABD’nin ünlü doğa müzelerine çocuklarınızı götürün, canınız ne zaman isterse Avrupa’nın tarih müzelerinde gezintiye çıkın, İstanbul’da kaçırmak üzere olduğunuz ama gezmeyi çok istediğiniz bir sergiyi doya doya dolaşın. Karşınıza kimi zaman ‘maddiyat’, kimi zaman ‘mekan’ ve ‘vakitsizlik’ gibi sorunlar çıksa da bunların hepsini yapabileceğinizi söylesek…

iOS ve Android platformları için geçerli olan Google Arts & Culture uygulaması sayesinde dünyanın dört bir yanındaki müze ve sergilerde sanal gezinti yapabilirsiniz. Bu müthiş projeyi hayata geçiren kurum ise Google Cultural Institute. 360 derece online müze turları bir tık’la elinizin altında.
Bu uygulama sayesinde müzelerdeki sanat eserlerini oturduğunuz yerden keşfedebiliyorsunuz. Özellikle yaşlılar ve engelliler için de ne kadar önemli değil mi! Bu sanal gezintide size eserler hakkında bilgi veren bir de sesli asistanınız var. Yani bir rehbere de ihtiyacınız yok.

2

TÜRKİYE’DEN ALTI ÖNEMLİ KURUM

Rezan Has Müzesi, Masumiyet Müzesi, Pera Müzesi, İstanbul Modern, SALT ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Google Arts & Culture’da yer alan kuruluşlardan. Hem güncel sergileri hem de daha önce gerçekleştirilen etkinlikleri görmek mümkün.

3

Bu uygulamaya yeni eklenen iki özellikten de söz etmekte fayda var: Biri Google Cardboard, diğeri de Art Recognizer. Google Cardboard, geniş arazilerde yer alan eserlerin daha iyi keşfedilmesine olanak sağlıyor. Art Recognizer ise müze turunda eserlerle ilgili bilgiler aktarıyor.

360 derece müze gezisini telefonunuzdan hemen yapın! Sanal ortamdaki ‘harikalar’ onları yakından görme isteği de uyandıracaktır. Sanat ve kültür, hayatımızın her anında olsun! Bunu mümkün kıldığı için bir kez daha ‘Yaşasın teknoloji’!