Ana SayfaTeknolojiŞarkı Yazan Robot Yapıldı; Arkasında ise Spotify Var

Şarkı Yazan Robot Yapıldı; Arkasında ise Spotify Var

İsveç merkezli online müzik dinleme hizmeti Spotify, yapay zeka üzerine çalışmaları bulunan Francios Pachet ile el sıkıştı. Bilgisayarlara kendi kendilerine müzik yapabilmeleri için gerekli donanımı öğretmek gibi çalışmaları bulunan Pachet, Spotify’ın Paris’teki Creator Technology Research Lab (Yaratıcı Teknoloji Araştırma Laboratuvarı’nı) yönetiyor olacak. Spotify’a göre bu laboratuvar, sanatçılara yaratıcı süreçlerinde yardım edecek araçlar üzerine yoğunlaşacak.

Pachet, bundan önce yine Paris’te, Sony’nin 20 yıldır faaliyette olan Bilgisayar Bilimi Laboratuvarı’nı yönetiyordu. Pachet aralarında bilgisayarlara şarkı besteleme ve müzik tarzını algılama öğreten Flow Machines adlı bir projenin da yer aldığı, müzik alanındaki yapay zeka çalışmalarını yürütüyordu. Flow Machines projesinin ardındaki ekip bu yıl ilk yapay zeka pop şarkısı ‘Daddy’s Car’ı yayınladı. Bu projenin amacı ise sanatçılara yaratıcı süreçlerinde eşlik etmek.

Google ve IBM de Bu Alanda Çalışmalar Yapıyor

Geçen iki yıl içerisinde yapay zeka destekli müzik çalışmaları hız kazandı. Google’ın Magenta ve IBM’in Watson projeleri ile insan yaratıcılığını taklit edebilmeleri için bilgisayarlara müzikal kuralları ve genel bilgileri öğretiliyor. Ortaya çıkan sonuçlar, yolda dinlemek isteyeceğiniz türden değil ama zaten amaç da Taylor Swift’in ya da Beyoncé’nin yerini almak değil. Aksine onlara şarkı yazarken yardımcı olmak.

Spotify da müzikte yapay zekaya yabancı değil. Şirket; haftalık keşifler, bugünün şarkıları gibi çalma listelerini oluşturmak adına yapay zekanın yardımını alıyordu. Fakat şarkı besteleme sürecine daha önce dahil olmamıştı. Bu da akıllara son zamanlarda ortalıkta dolaşan ‘sahte şarkıcı’ dedikodularını getiriyor. Bu söylentilere göre Spotify, çalma listelerine adı sanı duyulmamış (aslında şirketin türettiği) şarkıcıların şarkılarını ekliyor ve telif hakkı ödemeden kullanıcıları uygulamasında tutmuş oluyor.

Amaç Sahte Şarkıcılar mı, Yoksa Sanatçılara Yardım mı?

Pachet’nin şirket bünyesine katılma sebeplerinden biri, otomasyon şarkıları çoğaltmak olabilir. Şu anki teknolojiyle bile yapay zeka, saatlerce sürebilecek elektronik müzik oluşturabilecek durumda. Bu şarkılar da Spotify kullanıcılarının ‘arkada çalsın’ listelerinde yerlerini alabilir.

Spotify yapay zekayı sanatçılara şarkı yazma süreçlerinde destek amaçlı kullanabilir.

YouTube’un son yıllarda vloggerlara video düzenleme konusunda yardımcı olmak için oluşturduğu gibi Spotify da bağımsız şarkıcılara destek olmak istiyor olabilir. Bu bağımsız şarkıcılar ev ortamlarında şarkı yazıp, Spotify üzerinden para kazanabiliyor duruma gelebilirler, Spotify da onların üzerinden!

Bakalım yakın gelecekte yapay zekanın ürettiği şarkılar müzik listelerinde yer alabilecek mi?