Ana SayfaTeknolojiVRSatın Almak İstediğiniz Evi Ya Da Dünyanın Herhangi Bir Köşesini Gezin: En İyi VR Uygulamaları

Satın Almak İstediğiniz Evi Ya Da Dünyanın Herhangi Bir Köşesini Gezin: En İyi VR Uygulamaları

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz üzere, robotların duygulara ve zekaya erişip dünyayı ele geçirmesi belki bir gün mümkün olabilir. Fakat şimdilik kontrol bizde ve teknolojinin geldiği bu noktada, yarattığımız cihazları her alanda kullanabiliyoruz.

VR (virtual reality/ sanal gerçeklik), bu teknolojilerden biri. VR, genellikle oyun sektörüyle ilişkilendirilse de yavaş yavaş hayatımızın her alanına girmeye başladı.

Salonunuzda otururken dünyayı ve uzayı keşfetmek ya da yeni bir gayrimenkul satın alırken bankacınız ile satın alacağınız apartmanda buluşmak artık mümkün. İşte sanal gerçekliğin en yaratıcı şekillerde kullanıldığı hizmetler.

Geleceğin Bankasıyla Tanışıyoruz

BNP Paribas

Fransa merkezli BNP Paribas, kullanıcılarına sanal gerçeklik üzerine geliştirilmiş bir uygulama sundu. Uygulama sayesinde banka müşterileri geleceğin bankacılığıyla tanışacaklar. Kullanıcılar, hesap hareketleri için birebir danışmanlık alabilecek ya da gayrimenkul satın alma süreçlerini sanal gerçeklik ortamında halledebilecekler. Uygulamanın geliştirilmesi için Vectuel & RF Studio ile çalışan banka, kullanıcıları satın almak istedikleri gayrimenkule ışınlayabilecek! Böylece müşteriler yerlerinden kalkmadan diledikleri apartman dairesini ya da evi gezebilecekler.

Bugün Koltuğumuzdan Kalkmadan Eyfel’i mi Gezsek?

Google Earth

Eskiden dünyanın etrafında, istediğiniz sokağı görüntüleyebildiğiniz Google Earth, şimdi sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak gezegeni farklı bir şekilde deneyimlemenize olanak sağlıyor. Eyfel Kulesi ya da Özgürlük Anıtı gibi şehir simgelerini sanki oradaymışsınız gibi görüntüleyebiliyorsunuz. Ücretsiz bu uygulama ile saniyeler içinde dünyanın etrafında dolaşabilmek mümkün.

Bilgisayarın İçine Giriyoruz

Virtual Desktop

Bilgisayarınızın içine girip e postalarınızı kontrol etmek, internete girmek ya da Netflix’ten dizi izlemek kulağa nasıl geliyor? Virtual Desktop, sanal gerçeklik teknolojisi ile bunu mümkün kılıyor. Üstelik oyunları bile bu şekilde oynayabiliyorsunuz. Netflix’in ayrıca VR uygulaması olduğunu da hatırlatalım.

Sanal Duvara Grafiti

Kingspray Graffiti VR

Grafiti sevenlere müjde! Kingspray Graffiti VR uygulaması, yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz bir platform sunuyor. Beş duvar arasından birini seçip sanal ortamda grafitti yapabiliyorsunuz. Hatta üç arkadaşınızı davet edip beraber de çalışabiliyorsunuz.

Arkadaşlarla Birlikte Film İzlesek!

AltSpace VR

AltSpace VR uygulaması, arkadaşlarınızla beraber videolar izleyebileceğiniz, internette gezinebileceğiniz sanal bir ortam yaratıyor. Uzaktan çalışanlar için toplantı yapmanın da mümkün olabileceği uygulama, piyasadaki tüm VR gözlüklerle uyumlu. Üstelik ücretsiz!

Sosyal Ortamda Buluşuyoruz

Oculus Rooms and Parties

Tıpkı AltSpace VR gibi, Oculus Rooms and Parties de sanal gerçeklik teknolojisini sosyal bir amaçla kullanıyor. Canlı, sesli sohbet özelliğiyle arkadaşlarınızı bir odaya toplayıp beraber vakit geçirebiliyor, televizyon izleyebiliyor ya da oyun oynayabiliyorsunuz.