Ana SayfaBizden HaberlerSEKİZİNCİ HARRY POTTER ‘THE CURSED CHILD’ PİYASADA! YA DOKUZUNCU?

SEKİZİNCİ HARRY POTTER ‘THE CURSED CHILD’ PİYASADA! YA DOKUZUNCU?

J.K. Rowling, Ölüm Yadigarları’ndan dokuz yıl sonra ‘The Cursed Child’ ile yeniden gündemde. 31 Temmuz’da okuyucuyla buluşan ‘The Cursed Child’, ilk üç günde iki milyondan fazla sattı. 10.7 milyar dolarlık servetiyle en çok kazanan yazarlarda başı çeken J.K. Rowling ise “Harry artık bitti” diyor. Peki “Harry” bittiyse, sırada ne var?

 

Harry Potter hayranlarının bayram ettiği bir yaz bu! Önce tiyatro oyunu olarak sahnelenen sekizinci Harry Potter ‘The Cursed Child’ (Lanetli Çocuk), 31 Temmuz’da kitap olarak hayranlarıyla buluştu. İlk üç günde iki milyondan fazla satan ‘The Cursed Child’da Harry Potter, artık üç çocuklu bir baba! Diğer kahramanların hepsi birer yetişkin. Son kitap Ölüm Yadigarları’ndan 19 yıl sonrasında geçiyor yeni hikaye ve şimdilik yalnızca İngilizce. Yakında Türkçe olarak da piyasaya çıkacak.

Harry Potter’a hayat veren İngiliz yazar J.K. Rowling, tiyatro oyununun gösteriminde “Ya bundan sonra ne olacak?” soruları karşısında “Harry artık bitti” dedi. Hayranlarının “Hayır! Harry bitemez!” dediklerini duyar gibiyiz! Tiyatro oyunu, London Palace Theatre’da önümüzdeki yılın Aralık ayına kadar devam edecek. Başka ülkelerde de sahneleceği söyleniyor.

2
Harry Potter’ın son filminde, ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in hayatını anlatan Her şeyin Teorisi (The Theory of Everything) filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ı kazanan Eddie Redmayne başrolde.

18 KASIM’DA FİLMİ GELİYOR

J.K Rowling her ne kadar “Harry bitti” dese de Harry Potter evreninin daha çok kitap, oyun ya da film kaldıracağı bir gerçek. Örneğin, Harry Potter’ın hikayesinden 70 yıl önce yaşanan olayları konu alan ‘Fantastic Beasts and Where to Find Them’ adlı film, 18 Kasım 2016’da gösterimde. 201-2011 yılları arasında vizyona gien 8 Harry Potter filminin 7.7 milyar dolar gişe hasılatı yaptığı düşünülürse, ‘Fantastic Beasts and Where to Find Them’in de -üstelik başrolünde Oscarlı oyuncu Eddie Redmayne’in yer aldığı bir filmin- gişeleri güldüreceğini tahmin etmek zor değil.
J.K. Rowling, Harry Potter serisine ek olarak 2001 yılında yazmıştı, ‘Fantastic Beasts and Where To Find Them’i… Bu bir üçleme. 1920’lerin New York’unda başlıyor, fantastik canavarların özellikleri konu ediliyor. J.K. Rowling “Harry bitti” dese de bu fantastik evren, daha çok hikaye kaldıracak gibi görünüyor.

SATILAN HER HARRY POTTER’DAN 1.43 DOLAR ALDI
Yakında dokuzuncu filmi çıkacak olan, bilgisayar oyunları yapılan, sekiz serilik kitabı peynir ekmek gibi satan, bu yıl tiyatro oyunu olarak da sahnelenen efsanevi Harry Potter’ın yaratıcısı İngiliz yazar J.K. Rowling, 10.7 milyarlık servetiyle günümüzün en çok kadın yazarlarından biri. 2015 yılında “Dünyanın En Çok Kazanan Kadın Yazarı” listesinin başında Veronica Roth ve Danielle Steel (25 milyon dolar) vardı. J.K. Rowling, yarışta dördüncü sıradaydı ama bu yıl itibariyle birkaç basamak daha yükseleceği söyleniyor. Meraklısına bir not: Listenin üçüncü sırasında 21 milyon dolarlık kazancıyla Janet Evanovich var. J. K. Rowling’i ise Nora Roberts “18 milyon dolar” ile takipte.
Sekreterlik ve İngilizce öğretmenliğinin ardından efsanevi bir karakter yaratan J.K. Rowling, sadece İngiltere ve ABD’deki satışlardan 202 milyon dolar kazandı. Satılan her Harry Potter’dan 1.43 dolar aldı. Gençliğinde ‘Çilekeş’ bir hayat yaşayan ve Harry Potter’ı küçük kızı pusette uyurken kafelerde yazan 51 yaşındaki İngiliz yazarın, Pottermore adlı internet sitesinin üç yıllık geliri ise 100 milyon dolar. Sitede başlangıçta tarayıcı oyunlar yer alıyordu ama daha sonra Harry Potter hayranları için tam bir hazine haline geldi. Bu renkli dünya hakkında her şey Pottermore’da! İngiliz yazar J.K. Rowling, Harry, Ron ve Hermione hakkında bilgiler paylaşıyordu siteden…
Kitaplar bitse de dijital alanda da var oldu J.K. Rowling. Sadece dijital mi? Sinemada da, tiyatro sahnesinde de hayranlarıyla buluştu. Öyle görünüyor ki buluşmaya devam edecek. Tabii ki servetini katlayarak…