Ana SayfaYaşamSentetik Gıda, Alanında Bir Devrim mi? Bilim Adamları, Elektrik ve Karbondioksitten Protein Üretti

Sentetik Gıda, Alanında Bir Devrim mi? Bilim Adamları, Elektrik ve Karbondioksitten Protein Üretti

Son günlerin en heyecan verici buluşlarından biri de Finlandiyalı bilim adamlarından geldi. ‘Food from Electricity (Elektrikten Gıda Üretimi)’ projesi, gelecek için umut vadediyor. Elektrik ve karbondioksitten tek hücreli bir protein üreten bilim adamlarının kıtlıkla mücadelede ciddi bir adım attığı kesin…

Finlandiya’dan umut verici bir haber! ‘Lappeenranta University of Technology’ (LUT) ve Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi’nin ‘Food from Electricity (Elektrikten Gıda Üretimi)’ projesi kapsamında geliştirilen sentetik gıda, açlıkla mücadelede önemli bir gelişme.

Kuru Bir Toz

Bilim adamları, yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak bir öğün kadar besleyici, tek hücreli protein topluluğu üretti. Sentetik gıda alanında devrim niteliğindeki bu süreç; yalnızca elektrik, su, karbondioksit ve bakteri gerektiriyor. Malzemeler bir biyoreaktöre sokuluyor ve işlem sonunda pastörizasyon yapılıyor. Elde edilen ise kuru bir toz. Bu toz yüzde 50 protein ve yüzde 25 karbonhidrat içeriyor ki son derece besleyici. Bakterilerin genetik yapısının da değiştirilmesi mümkün; eğer tozun dokusu değiştirilmek istenirse…

Bu yeni buluşun endüstriyel hayvancılık üretiminden çıkan sera gazı emisyonlarını da azaltabileceği belirtiliyor.

Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi’nden Prof. Juha-Pekka Pitkänen, bu teknoloji sayesinde gelecekte protein üretimi için alternatif ev tipi reaktörün de yapılabileceğini söylüyor. Elektrik sistemi ile oluşturulan gıda, besin maddelerini almamız için daha küçük, ucuz ve yenilenebilir bir yöntem sunarken, sürdürülemez tarım miktarını da azaltabileceği için son derece önemli. Üstelik bu teknoloji, çöllere ve açlığa maruz kalan diğer bölgelere taşınabilmesi ve uygulanabilmesi açısından da son günlerin en çok konuşulan buluşu olarak da kayda geçiyor. Buluş, aynı zamanda endüstriyel hayvancılık üretiminden çıkan sera gazı emisyonlarını da azaltabilir ve hayvan yemi üretmek için kullanılan arazinin, ormancılık gibi farklı amaçlarla kullanılmasını da sağlayabilir.

Sırada Pilot Üretim Var 

VTT ve Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) işbirliği ile yürütülen “Food from Electricity” projesindeki sonraki adım, verimliliğin artırılması ve ticari kullanım için pilot üretim. Şu anda bir gramlık proteinin üretimi, yaklaşık bir fincanın büyüklüğündeki laboratuvar ekipmanlarının kullanılmasıyla iki hafta kadar sürerken Prof. Pitkänen, ürünün tamamen ticarileşmesi için 10 yıllık bir zamana ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Lappeenranta University of Technology (LUT) Profesörü Jero Ahola ise teknolojiyi geliştirmeye odaklandıklarını söylüyor:

“Şu anda teknolojiyi geliştirmeye odaklanıyoruz: Reaktör konseptleri, teknoloji, verimliliği artırma ve süreci kontrol etme gibi konularda teknolojinin geliştirilmesine odaklanmış durumdayız. Mikropların büyümesini sağlamak için yenilenebilir enerjinin ayarlanması ve modellenmesi de gerekli. Bu teknolojinin, herkesin erişebileceği uygun fiyatlı, kitlesel bir ürün olması şart.” Üretilen gıdanın gerekli izinleri alması ve kullanılabilir olduğunun onaylanması da bir diğer önemli konu…

On yıl içinde yalnızca dünyada insanlara bol miktarda ucuz ve besleyici yiyecek olmasının bir hayalden öteye geçmesi umut verici… Yenilenebilir enerji kaynakları ile sentetik gıda, laboratuvar koşullarında ise insanoğlunun beslenme yapı taşlarından olan proteinin üretilebilmesi hayvansal proteine olan bağımlılığı azaltarak temiz dünya yolunda ciddi bir adım olacak. Mevzu sera gazları emisyonu olduğunda, eğer sabit bir sentetik protein kaynağı sağlanırsa, küresel ısınmanın engellenmesi de gündeme gelecek. Hatta laboratuvar ortamında sentetik et üretimi veya böceklerden elde edilen protein de -bilindiği üzere- bu konudaki çalışmaları destekliyor.