Ana Sayfaİş DünyasıSevdiğin Rengi Söyle, ‘Marka’nı Söyleyelim!

Sevdiğin Rengi Söyle, ‘Marka’nı Söyleyelim!

“Renk”, bir şirket/ marka için niçin hayati bir önem sahiptir? Logosunda ‘mavi’ rengi kullanan bir restoran zincirinin zarar etme olasılığı neden yüksektir? Güzellik ürünlerinin logo ve ambalajlarında neden ‘mor’ sıklıkla karşımıza çıkar?

İşte markalar ve renk ilişkisini masaya yatırdığımız, çok renkli bir yazı…

Herhangi bir ürünü satın alan kişilerin yaklaşık yüzde 85’i o ürünü renginden etkilendiği için satın alıyor. Araştırmalara göre yüzde 66’lık bir kesim ise elektronik aletler söz konusu olduğunda, sevmedikleri renklere sahip ürünleri tercih etmediklerini söylüyor. Renkler markaların farkındalığını artırma anlamında da yüzde 80 oranında geri dönüşüm sağlıyor. Satın alma kararlarının yüzde 90 gibi büyük bir oranı görsel unsurlardan kaynaklanıyor.

Colourfast tarafından oluşturulan ve Entrepreneur’de de yer alan infografikte, farklı renklerin farklı duyguları harekete geçirdiği; hatta satın alma kararlarını önemli ölçüde etkilediğinin altı çiziliyor. Dev şirketlerin, markaların vermek istedikleri mesajı “potansiyel” müşteriye direkt ulaştırmak için renklerin dilini kullandıkları bir gerçek…

MAVİ: DOĞAL BİR İŞTAH KESİCİ

Mavi, turuncu ya da siyah tercih eden müşteri, daha çok ani kararlar veren müşteri tipiyken sınırlı bütçeye sahip olanlar lacivert ve yeşilden yana karar veriyor. ‘Standart müşteri’ tipinin karar verme aşamasındaki tercihleri ise daha çok pembe, mavi ve kırmızı…

Mavi ve kırmızı, zıt duyguların tetikleyicileri. Mavi güvenilirdir, huzur verir, sakindir. Bilgeliği ve sadakati simgeler. ‘Doğal bir iştah kapatıcı’ olarak kabul edilir ki restoranların logolarında olmaması gereken bir renktir. Kadınların da erkeklerin de sevdiği bir renktir. Deterjan markaları, yaptıkları araştırmalar sonucunda mavi rengin temizlik algısı uyandırdığını ortaya çıkarmış ve ürünlerin ambalajlarında ‘mavi’yi kullanmaya başlamışlardır.

En ünlü maviler arasında Facebook, AT&T, Visa ve Ford’u sayabiliriz. Vermek istedikleri mesaj açık değil mi: Güvenilir, dürüst, sakin, şefkatli ve tabii ki güçlü…

YEMEK DEYİNCE ‘KIRMIZI’ LOGO

Kırmızı ise sıcaktır; aşk, heyecan, iştahı simgeler. Kan basıncı ve solunumu hızlandırdığı bilinir. Dolayısıyla karar verme sürecini de hızlandıran ‘kırmızı’, kelimeler ile objeleri daha dikkat çekici hale dönüştürür.

McDonalds logosunu ele alalım. Çocukların en çok sevdiği renklerdir; sarı ve kırmızı… Kırmızının iştah açıcılığı ve aceleciliği teşvik etmesi de markanın logosunun iyi bir seçim olduğunu göstermiyor mu? Coca-Cola, Disney, Pizza Hut, TGI Friday’s, Lay’s, Burger King, Ülker gibi gıda ve fast-food zincirinde başı çeken şirketlerin ürün ambalajları ve logolarında bu rengi tercih etmeleri tesadüf değil.

İştah açıcı ve aceleci ‘kırmızı’nın yer aldığı en eski logolardan biri: Coca-Cola.

Kan akışını ve nabzı yükselten ‘kırmızı’yı; spor malzemelerinde, jean markalarında, spor otomobillerde de görmek mümkün: Levi’s, Nike, Puma, Le Coq Sportif gibi.

SAMİMİYETİN RENKLERİ: SARI VE TURUNCU

Sarı da markalar tarafından tercih edilen sıcak bir renk olsa da gözü en çok yoran renkler arasında başı çeker. Sarı ve turuncu; aydınlığın, samimiyetin, rahatlığın renkleri olarak bilinir. Enerji verirler. Favori rengi ‘sarı’ olan kişilerin genellikle değişiklikten hoşlandıkları, özgür ve bağımsız oldukları gözlemlenmiştir. Ticari taksiler neden sarı renktedir? Ulaşım için geçici bir çözümdür ve trafikte diğer araçlar arasında daha çok dikkat çekerler. Araç kiralama şirketlerinin logoları da genellikle sarıdır ama bankalar bu rengi pek tercih etmez.

Satın alma dürtüsünü harekete geçiren turuncu, aynı zamanda ilgi çekicidir de… Örneğin, Fanta markasının satışlarının yüzde 70’inin portakal içeceğine ait olması bir tesadüf değil. Oysa ki farklı tat ve renkte ürünleri de var.

LÜKSÜN RENGİ: SİYAH

Ya kadın-erkek, özellikle giyim kuşam tercihleri söz konusu olduğunda neden en çok sevilen renk siyah? Siyah öyle bir renktir ki kesinlik, kararlılık, yönetim, güç, acı, keder, lüks, ciddiyet ve otoriteyi simgelerken aynı zamanda karanlık güçlerin, suç ve kötülüğün de rengidir. Chanel, Sony, Hilton logolarının rengidir, siyah… Lüks ürün ve hizmet sektörünün vazgeçilmez rengidir.

Lüksün rengi olarak kabul edilen siyahın en çok yakıştığı logolar arasında dev moda markası Chanel var.

‘Gri’ ise nötr bir renktir, yalnızlığı ve üzüntüyü simgelediği bilinir. Pratikliği, zamansızlığı ve dayanışmayı sembolize ettiği de söylenen ‘gri’nin çok fazla kullanımının ‘hiçlik’ hissine yol açabildiği de başka bir görüş… Örneğin, yaşlılıkta hissedilen ölüm ve depresyon gibi.

Siyahın karşısında ise masumiyeti ve saflığı simgeleyen ‘beyaz’ olur her zaman… Temizlik ve güvenlik temaları ile ilişkilendirilir. Renk eksikliğini veya doğallığı yansıtması için tercih edilebilir. Aynı zamanda ‘temiz bir sayfa’ dendiğinde akla ilk gelen renktir, beyaz. Dolayısıyla yaratıcılığı da artırabilir.

HAYALLER DÜNYASI: MOR

Kadınların en çok sevdiği renklerin başında gelen ‘mor’, hayal gücünün ve yaratıcılığın rengidir. Romantizmin, duyguların rengidir mor… Asalet ve saygınlıkla ilişkilendirilen bu renk, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerde de sıklıkla kullanılır. Milka’nın mor ineğini düşünelim. Mor, nostaljik duyguları  hareket geçiren bir renktir. Tabii ki yaratıcılığı ve hayal gücünü de tetikler.

Daha çok erkeklerin sevdiği ‘yeşil’ renk ise sakinleştiricidir, sinir sisteminin üzerinde olumlu etkileri vardır ve doğayı çağrıştırır. Gözleri dinlendirir. Hatta göz doktorlarının uzun süre bilgisayar karşısında oturarak çalışmak zorunda kalan kişilere, belli aralıklarla yeşil ve maviye bakmalarını tavsiye ettiği bilinir. Örneğin, ofisten çıkıp bir parkta yeşil alanları, çiçekleri, ağaçları seyretmek ya da deniz kenarında dinlenmek gibi…

Ünlü ‘yeşil’ logolardan biri: Starbucks. Doğayı çağrıştırdığı gibi kısa bir molaya da davet ediyor.

Logosunda ana renk olarak ‘yeşil’i kullanan dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’ı ele alalım. Yeşil fon üzerine beyaz deniz kızı… Hem doğayı çağrıştırıyor, hem de rahatlama hissi vererek kısa bir molaya davet ediyor. Tazelik hissi ve başarılı olduğu açık… Spotify’daki yeşil daha çok büyümeye, Greenpeace’deki yeşil ise doğaya daha yakın. Bitki çaylarında da ‘yeşil’i görürüz, öyle değil mi?

KURUMSAL HAYATTA ‘HAYAT’TA OLMAZ: KAHVERENGİ

‘Pembe’ her ne kadar kadınlara hitap etse de son yıllarda marka logoları dışında pembe erkek gömlekleri, hatta pembe krampon gördüğümüzü de belirtmekte fayda var! Öte yandan kadın giyim markası Victoria’s Secret’ın renginin de pembe olduğunu hatırlatalım.

Kahverengi ise kurumsal hayatta en az tercih edilen renktir, hatta ‘söylenti’lere göre bazı işyerlerinde giyilmesi yasak olan renklerin başında gelir. Tek başına kullanıldığında ‘sıkıntı’yı temsil eder, kahverengi…

Gökkuşağı gibi rengarenk logoları kullanan markaların amacı pozitifliği, cesareti ve özgürlüğü çağrıştırmaktır.

Bazı markaların bilindiği üzere ‘gökkuşağı’ gibi rengarenk logoları tercih ettiklerini biliyoruz. Peki neden tek renkle yetinilmez? Rengarenk bir logo pozitifliği, cesareti, özgürlüğü çağrıştırır. Google ve CNBC-e’nin logolarını örnek vermek mümkün.