Ana Sayfaİş DünyasıSevimli Bir Köpek Fotoğrafıyla Başladı Her Şey…

Sevimli Bir Köpek Fotoğrafıyla Başladı Her Şey…

Köpekleri seven bir çift, açtıkları Instagram hesabı üzerinden altı yıl geçtikten sonra artık bu işten para kazanan, işlerini büyüten, birçok çalışanı olan patronlara dönüştüler. Başlarda bir evcil hayvan projesi olarak yola koyulduklarını anlatan ABD’li Ahmed El Shourbagy ve eşi Ashley Paguyo El Shourbagy, “Dogs of Instagram”ın başarısını özgün oluşlarına ve kaliteli içeriğe bağlıyor.

Ahmed El Shourbagy, eşi Ashley Paguyo El Shourbagy ile 2011 yılının Temmuz ayında tanıştı. O sıralarda Ahmed El Shourbagy, yaklaşık bir buçuk haftadır, @dogsofinstagram hesabı üzerinden fotoğraflar paylaşıyordu. Ekonomi alanında çalışmasına rağmen bir pazarlama geçmişi yoktu ama ne zaman ki eşiyle tanıştı, takipçi sayısı 1000’e çıktı. Diyeceksiniz ki bu rakam da bir şey mi? Instagram’ın yeni yeni tanınmaya başladığı o günlerde ‘çok şey’di! 

“Farkettim ki Birçok Kişiyi Köpekleri İçin Takip Ediyormuşum!”

Ashley Paguyo El Shourbagy, o günlerde halkla ilişkiler ve iletişim alanındaki bir startup’ta görev yapıyor ve Milenyum Kuşağı’nın sosyal medya üzerinden tüketim alışkanları üzerine çalışıyordu. Ahmed El Shourbagy’deki tutkuyu görüp onu bir grup çalışmasına davet etmesiyle tanıştıklarını anlatıyor, genç kadın… Ahmed El Shourbagy ise o sıralarda sosyal medyaya ilgi duyduğunu ve bu platformlar üzerinden bir girişime start vermeyi planladığını gizlemiyor. Derken bir gün Lucy adlı Boston terrier cinsi köpeğinin fotoğrafını Instagram’da paylaşıyor ve bu fotoğrafın diğer paylaştığı fotoğraflardan daha çok beğenildiğini görüyor:

“Fark ettim ki takip ettiğim birçok kişiyi onlar için değil, köpekleri için takip ediyormuşum! Örneğin, Mike’ı takip ediyorum çünkü onun köpeğinin fotoğrafını görmek istiyorum! ‘Keşke yalnızca tek hesap olsa da ben de bütün köpekleri oradan takip etsem’ diye düşündüm. Sonuçta ben bütün köpekleri çok seviyordum!”

İş Arkadaşlığı Aşka Dönüştü

Ahmed El Shourbagy ve eşi Ashley Paguyo El Shourbagy.

Sempatik çiftin arkadaşlığı daha sonra aşka dönüşüyor ve bu proje üzerinde de beraber çalışmaya başlıyorlar. İlk yemek davetinde bile saatlerce bu sosyal medya hesabını konuşup üzerine kafa yoruyorlar. Ashley Paguyo El Shourbagy, o günlerin çok eğlenceli geçtiğini söylüyor:

“Daha çok başındaydık. Oturup saatlerce konuşuyorduk; bu proje nasıl büyüyecek, amaçlarımız ne? @dogsofinstagram hangi değerlere dayanacak?”

İki yıl sonra reklam verenler ve sponsorlar kapılarını çalmaya başlar ve @dogsofinstagram, altı yılı aşkın bir süre içinde 4 milyon takipçiye ulaşır. Ayrıca bir hesap daha açar bu girişimci çift: @dogsofshelters. Bu hesap ile hayvanları kurtaran organizasyonlarla işbirliğine giderler. Ardından 2014 yılında, köpeklerinin adıyla yine köpekler için ürünler satılan bir e-ticaret şirketi kurarlar: Lucy & Co. Bu online hayvan giyim eşyası ve aksesuarları satışı yapılan şirkette köpekler için montlardan bandanalara, birçok ürüne yer verirler. Köpek severler için renkli bir “sanal dükkan” olur; Lucy & Co. Ayrıca bu şirketi bir kitap da takip eder.

@Dogsofinstagram’ın temelinde takipçilerden gelen içerikler var. Ahmed El Shourbagy, bu hesabı ilk aktive ettiğinde bir e-mail adresi de paylaştığını ve bu e-mail adresine insanların fotoğraf göndermeye başladığını söylüyor. O günlerde ise sadece 70 takipçisi olduğunu gizlemiyor! Şimdi ise ABD Minnesota’da yaşayan bu çift, günde en az 100-300 arası elektronik posta alıyor, pek çok kişi onlarla köpeklerinin fotoğrafını paylaşıyor.

Neden Twitter ve Facebook değil de Instagram?

Çift, Entrepreneur.com’a verdikleri röportajda neden Instagram’ı seçtiklerini şöyle anlatıyor: “Bizim aktif olmayan bir Facebook ve Twitter hesabımız da var ama gördük ki işimiz için Instagram biçilmiş kaftan. Köpeklerin güzelliğini, insanlarla aralarındaki iletişimi en iyi gösterebileceğimiz bir sosyal medya platformu, Instagram… Bu fotoğraf ve videolarda hayat var!”

Peki bu sosyal medya hesabını nasıl popüler hale getirdiler? Ahmed El Shourbagy, sırlarını şöyle açıklıyor:

“Öncelikle kaliteli içerik! Biz tanıtım amaçlı herhangi bir şey yapmadık. Instagram’ın şöyle bir güzelliği var: Eğer attığınız herhangi bir fotoğraf viral hale geldiyse, takipçiniz olmayanlar da sizi mutlaka keşfediyor. Gelen yüzlerce e-mail arasından da belli başlı ayıklamalar yapıyoruz tabii ki… Bir kere fotoğraf kalitesi çok önemli: Flu mu, net mi? Özgün mü? Köpeğin yer aldığı manzara da çok hoş olabilir ya da yavru bir köpeğin sahibinin ellerindeki sevimli hali de… Ben biraz da kendi zihnimde kategorize edip paylaşıyorum.”

Çiftin yanında bir zamanlar stajyer olarak işe başlayan gençler, şimdi onların çalışanları. Paylaşılan post’lara kimi zaman binlerce yorum geliyor ve takipçilerle de iletişim halinde olmak bu işin artısı.

Ahmed El Shourbagy, Instagram üzerinden gelir elde etmek, ünlü olmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Ne yapıyorsanız yapın, tutkuyla yapın işinizi… ‘Ne yaparsam daha çok takipçim olur’ diye düşüneceğinize, yaptığınız paylaşımlara, içeriğinize güvenin. Belki birkaç yıl yerinizde sayabilirsiniz, sabırlı olun. Videoların fotoğraflardan daha çok viral olma gibi bir özelliği var yani kaliteli videolar paylaşın. Biz insanların izni olmadan onların asla bir fotoğrafını bile paylaşmayız. Güvenilir olun. Geri dönüşlere ve yorumlara önem verin. Öyle bir gün gelecek ki zaten reklam verenler ve markalar da size ulaşacak ya da sizin ortaklık yapmak isteyeceğiniz markalar olacak. Sabır, kararlılık, iyi içerik ve tabii ki özgün olmak! Neyi ya da neleri herkesten farklı yapabilirsiniz? Çok iyi düşünün ve yola koyulun.”