Ana SayfaBizden HaberlerSihirli Uçurtma Masalı

Sihirli Uçurtma Masalı

Neden Masal?

Bu kampanya öğeleri dışında, okul öncesi eğitimin önemini daha etkili bir şekilde anlatmak adına, projenin özellikleri de dikkate alınarak “Sihirli Uçurtma” adıyla bir masal oluşturuldu. Böylelikle çocukların dinlemekten, annelerin ise anlatmaktan bıkmadığı masallar yoluyla, onların okul öncesi eğitimin önemini daha iyi özümsemeleri amaçlandı.

Masalda, bilinmeyen ülke adındaki renksiz ve sessiz bir yerde yaşayan halk ile okul öncesi eğitim alamayan çocuklar ve anneleri anlatılmaya çalışıldı. Çocuğun rüyasına giren serçe, renkli bir dünyaya kavuşmak için ona yol gösteren bir eğitmen rolünü üstlenirken; çocuğun sihirli kutuyu ararken yoluna çıkan ve ona yardım eden karakterler, okul öncesi eğitime destek veren katılımcıları ve gönüllülerimizi nitelemek için kullanıldı.

Masalın en önemli öğesi olarak ise, çocuğun kutu içinde bulduğu ve masaldaki ülkeye tüm renkleri, sesleri ve ışığı getiren sihirli uçurtma; öğrenme merakını ve eğitimi simgeliyordu. Masalın sonunda da belirtildiği gibi, eğitimi simgeleyen uçurtmayı takip eden çocukların hiçbir zaman yolunu kaybetmeyeceği ve renksiz, sessiz bir ülkede kalmayacağı sözüyle, çocukların mutlu ve aydınlık bir geleceğe kavuşması için eğitimin en önemli etken olduğu anlatılmaya çalışıldı.

Neden Sihirli Uçurtma?

Çocukların en sevdiği oyuncaklardan biri olan uçurtma, özgürlüğü, merakı, gelecek umutlarını ve çocuk hayal gücünü simgeleyen çok güçlü ve renkli bir simge. Bu açıdan uçurtmanın okul öncesi eğitim projesinin logosu ve temel görsel öğesi olarak kullanılmasının nedeni, çocukların okul öncesi eğitimle daha özgür, daha bilgili, daha meraklı ve daha mutlu bireyler olarak yetişmeleri için ilk temellerin atılmış olması. Bunun yanı sıra, bu simgeyle uçurtmanın bir ucundan tutacak proje katılımcılarının, çocukların geleceğine yön verebilecekleri mesajı veriliyor. Uçurtmanın görsel öğe olarak bir diğer güçlü yanı da destekçilerin kendi çocukluklarıyla özdeşleştirebilecekleri bir simge olması.

Masalımızı izlemek için www.bendebende.org ‘u tıklayınız.