Ana SayfaBizden HaberlerTEB Akıl Fikir Yarışması 2009, “İcat Çıkar” Şampiyonları Silikon Vadisi’nde – 2

TEB Akıl Fikir Yarışması 2009, “İcat Çıkar” Şampiyonları Silikon Vadisi’nde – 2

Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ODTÜ -Teknokent’te faaliyet gösteren ‘akakce.com’ sitesinin içerik ekibinde çalışıyorum. TEB’in 2008’de  düzenlediği TEB Akıl Fikir Yarışması’nda “Kredi Kartları Arası Limit Transferi” projesi ile yeni mezun öğrenci kategorisinde ikinci oldum. 5000 TL para ödülü, bir netbook ve bir de Silikon Vadisi İnovasyon Turu kazandım.

25 – 28 Ekim tarihleri arasında, TEB Akıl Fikir Yarışması birincisi Hakan Kılıç ve TEB Grup İnovasyon Yöneticisi Murat Höke ile inovasyon turu için San Francisco’ ya uçtuk. Üç günlük yoğun bir program bizi bekliyordu. Gittiğimiz tüm şirketlerde çok iyi karşılandık. Şirket tanıtımlarında, yöneticilerle devamlı diyalog halindeydik. Ideo, Facebook gibi şirketleri gezmek gerçekten çok güzeldi. Inovasyonun tam merkezindeydik.

İcat Çıkar Silikon VadisiSilikon Vadisi turundaki bir günümüzü de, FailCon’ 09 adlı bir konferansta geçirdik. Yeni kurulan şirketleri yakından tanıma fırsatımız oldu. Program çerçevesinde gezdiğimiz bir diğer yer ise, dünyanın ikinci büyük kampusu olan Standford Üniversitesi’ydi. Google gibi devlerin yaratıcılarının çıktığı bir kampusu tanımak bizim için çok heyecan vericiydi.

Ayrıca San Francisco’yu da gezme fırsatımız da oldu. Fisherman’s Wharf’da yürümek, Golden Gate Köprüsü’nü görmek ayrı bir güzellikti. Çok kısa gibi görünse de, dolu dolu üç gün geçirdik.

Silikon Vadisi turu benim için büyük bir şanstı. Hayatım boyunca unutamayacağım muhteşem bir dört gün geçirdim. Gerek yol arkadaşlarım Hakan Kılıç ve Murat Höke’ye, gerekse Silikon Vadisi turunu organize eden L’atelier danışmanı Sergi Herrero ve L’atelier CEO’su Dominique Piotet’e ve tabii ki TEB’e çok teşekkürler.

Ahmet Keleş
“TEB Akıl Fikir Yarışması 2009, İcat Çıkar” İkincisi